----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

We wtorek Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom złagodziły swoje wytyczne dotyczące noszenia maseczek na zewnątrz, twierdząc, iż w pełni zaszczepieni Amerykanie nie muszą już zakrywać twarzy, chyba że znajdują się w dużym tłumie nieznajomych osób.

A ci, którzy nie zostali zaszczepieni, również w niektórych przypadkach mogą wyjść na zewnątrz bez maseczek.

Nowe wytyczne stanowią kolejny krok na drodze powrotu do normalności po wybuchu pandemii, która spowodowała śmierć ponad 570,000 osób w Stanach Zjednoczonych.

Przez większość ubiegłego roku CDC radziło Amerykanom, aby nosili maseczki również przebywając na zewnątrz, jeśli znajdują się w odległości mniejszej niż 6 stóp od innych.

Zmiana następuje w momencie, gdy ponad połowa dorosłych Amerykanów otrzymała co najmniej jedną dawkę szczepionki na koronawirusa, a ponad jedna trzecia została w pełni zaszczepiona.

„To powrót wolności” – powiedział dr Mike Saag, ekspert ds. chorób zakaźnych, który z zadowoleniem przyjął tę zmianę. „To powrót do możliwości wykonywania normalnych czynności. Jeszcze nie dotarliśmy do tego etapu, ale znajdujemy się na rampie zjazdowej. I to jest piękna rzecz”.

W celu dalszego łagodzenia ograniczeń należy zaszczepić jeszcze więcej osób i w dalszym ciągu istnieją obawy dotyczące innych wariantów wirusa, ale Saag twierdzi, iż nowe wytyczne są rozsądną nagrodą po opracowaniu i dystrybucji skutecznych szczepionek i decyzji milionów Amerykanów o ich przyjęciu.

CDC twierdzi, iż osoby w pełni zaszczepione oraz te niezaszczepione, nie muszą nosić masek na zewnątrz, gdy spacerują, jeżdżą na rowerach lub biegają samotnie lub w towarzystwie innych domowników. Mogą również przebywać bez masek podczas niewielkich spotkań na świeżym powietrzu z w pełni zaszczepionymi osobami.

W tym momencie wytyczne CDC różnią się jednak, w zależności od statusu szczepienia.

Osoby niezaszczepione - zdefiniowane przez CDC jako osoby, które nie otrzymały jeszcze obu dawek szczepionki Pfizer lub Moderna lub jednorazowej szczepionki Johnson & Johnson - powinny nosić maski podczas spotkań na świeżym powietrzu, które obejmują inne niezaszczepione osoby. Powinni również nadal używać masek w restauracjach na świeżym powietrzu. W pełni zaszczepione osoby w takich sytuacjach nie muszą nosić maseczek.

W dalszym ciągu wszyscy powinni nosić maseczki na zatłoczonych imprezach plenerowych, takich jak koncerty czy imprezy sportowe – twierdzi CDC. Agencja w dalszym ciągu zaleca noszenie maseczek w publicznie dostępnych pomieszczeniach zamkniętych, takich jak salony fryzjerskie, restauracje, centra handlowe, muzea czy kina.

Doktor Babak Javid, naukowiec z Uniwersytetu Kalifornijskiego, twierdzi, że nowe wytyczne CDC są rozsądne.

„W zdecydowanej większości scenariuszy zewnętrznych, ryzyko transmisji jest niskie” – powiedział. „Kluczową sprawą jest upewnienie się, że ludzie noszą maski w pomieszczeniach”.  

Mercedes Carnethon, profesor ma Feinberg School of Medicine w Chicago na Uniwersytecie Northwestern stwierdziła, że “dodatkowe wolności mogą posłużyć jako motywacja” do przyjęcia szczepionki.

jm