----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Z nowych danych chicagowskiego departamentu policji, który odnotował 89 zabójstw w minionym miesiącu, wynika, iż Chicago doświadczyło najbardziej śmiercionośnego września od prawie 30 lat.

Liczba zabójstw i strzelanin w 2021 nadal przewyższa wskaźniki z 2020 roku. Nowe dane dotyczące przestępczości opublikowane przez CPD w piątek pokazują, że w Chicago w ciągu pierwszych 9 miesięcy roku odnotowano 2,726 strzelanin i 616 zabójstw.

Liczba morderstw jest już większa niż w całym 2018 lub 2019 roku i oznacza wzrost o 4% w stosunku do pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 roku.

89 zabójstw we wrześniu to największa wrześniowa liczba od 1992 roku, kiedy doszło do 109 morderstw, jak wynika z policyjnych statystyk. Od tego czasu tylko dwa razy we wrześniu przekroczono liczbę 80 zabójstw – w 2020 i 1993 roku.

Według policji liczba strzelanin w Chicago wzrosła w tym roku o ponad 10% w stosunku do ubiegłego roku. Podczas gdy ogólna przestępczość spadła o 8% w porównaniu z 2020 r., CPD twierdzi, że przestępczość z użyciem przemocy wzrosła o 3% od początku roku.

Pomimo rosnących wskaźników departament policji zwraca uwagę na postępy w rozwiązywaniu spraw dotyczących morderstw – w tym roku udało się zamknąć sprawy ponad 270 zabójstw.

„Trauma utraty bliskiej osoby w wyniku przemocy jest czymś, czego żadna rodzina nie powinna nigdy przeżywać” – powiedział nadinspektor policji David Brown w oświadczeniu wydanym w ubiegły piątek. „Głęboko rozumiemy, jak ważne jest wymierzenie sprawiedliwości dla ofiar i ich rodzin”.

Departament odzyskał w tym roku 9,351 sztuk nielegalnej broni palnej, co stanowi wzrost o 17% w stosunku do 2020 r.

Nagrody za informacje

W tym samym dniu, kiedy opublikowane nowe dane dotyczące przestępczości, CPD ogłosił także nowy program nagród dla osób, które z zachowaniem anonimowości dostarczą informacji prowadzących do oskarżenia lub skazania w sprawach o zabójstwa i handel bronią.

Brown poinformował, że osoby, które przekażą istotne informacje w sprawach związanych z handlem bronią obejmujących 10 lub więcej sztuk broni, mogą otrzymać do 3,000 dolarów, a kolejne 2,000 dolarów można uzyskać, jeśli ta informacja doprowadzi do wyroku skazującego.

W przypadku zabójstwa informatorzy, którzy przekażą policji informacje prowadzące do postawienia zarzutów mogą otrzymać do 10,000 dolarów, a kolejne 5,000 po wydaniu wyroku skazującego.

Brown zauważył, że program jest pomysłem administracji burmistrz, a wypłaty będą pochodzić z funduszy miejskich.

Chociaż nie jest to nowy pomysł – Crime Stoppers od lat oferuje podobne nagrody za wskazówki dotyczące przestępstw – Brown zauważył, że CPD oferuje większe kwoty pieniężne i koncentruje się szczególnie na sprawach dotyczących handlu ludźmi i zabójstw. Dodał, iż jego departament zamierza wykorzystać „wszelkie dostępne narzędzia”, aby rozwiązać nie tylko ostatnie przestępstwa, ale także wcześniejsze nierozwiązane dotąd sprawy.

„Żadna ofiara nigdy nie jest zapominana” – powiedział. „Często starsze sprawy dotyczące zabójstw rozwiązuje się w teraźniejszości, gdy ktoś w końcu ujawnia informacje, których bał się przekazać w przeszłości”. 

jm