----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Centra Kontroli i Prewencji Chorób zebrały dane na temat zwierząt, które mogą stanowić największe zagrożenie w każdym stanie. Chociaż lista może budzić niepokój, warto pamiętać, iż prawdopodobieństwo, że zginiesz z rąk któregokolwiek z tych zwierząt, jest nadal dość niskie – po prostu warto upewnić się, iż zawsze przestrzegamy przepisów stanowych dotyczących dzikiej przyrody, traktujemy zwierzęta z szacunkiem i zachowujemy zdrowy rozsądek.

Alabama – psy

Niestety, ten najlepszy przyjaciel człowieka jest zwierzęciem, które stwarza największe prawdopodobieństwo zabicia człowieka w stanie Alabama. Według CDC ataki psów są tam główną przyczyną zgonów związanych ze zwierzętami. Chociaż można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, iż większość psów jest przyjazna, te źle traktowane przez człowieka, z problemami z agresją, mogą stwarzać poważne zagrożenie.

Alaska – łosie

Na wypadek, gdybyście nie wiedzieli – łosie są ogromne! Te gigantyczne stworzenia są regularnie potrącane przez samochody jadące po autostradach i chociaż większość z tych kolizji powoduje jedynie niewielkie obrażenia, czasami wypadki kończą się śmiercią lub poważnymi obrażeniami osób znajdujących się w samochodzie.

94

Arizona – psy

To prawda, nie jadowite węże, a psy są najbardziej śmiercionośnymi zwierzętami w stanie Arizona. Z informacji CDC wynika, że ataki psów spowodowały 16 zgonów w Arizonie w latach 1999-2016.

Arkansas – czarne niedźwiedzie

Czarne niedźwiedzie stanowią największe zagrożenie ze strony zwierząt w stanie Arkansas. Chociaż zwykle starają się trzymać od ludzi z daleka, czasami dochodzi do kontaktów, które mogą skończyć się obrażeniami lub nawet śmiercią.

95

Connecticut - rysie

W Connecticut to rysie są najbardziej śmiercionośne dla ludzi – ale dokładniej rysie zarażone wścieklizną. Pozostałe raczej nie stwarzają zagrożenia dla ludzi i zwykle trzymają się od nich z daleka, ale jednak te chore na wściekliznę częściej atakują człowieka.

Delaware – kojoty

Delaware jest tak małym stanem, że trudno jest ilościowo określić, jakie jest najbardziej niebezpieczne zwierzę w stanie. Wydaje się jednak, że kojoty (gatunek inwazyjny) coraz częściej pojawiają się na obszarach podmiejskich, co prowadzi do ataków na zwierzęta domowe i braku strachu przed ludźmi.

99

Floryda – komary

Ciekawe, że w stanie pełnym aligatorów i węży, to właśnie komar jest najbardziej niebezpiecznym zwierzęciem. Ma to jednak sens, gdy pomyśli się o ich zdolności do przenoszenia śmiertelnych chorób, takich jak wirus Zachodniego Nilu i kilku postaci zapalenia mózgu. Czasami komary przenoszą nawet choroby pochodzące z innych krajów, w tym żółtą febrę, gorączkę denga czy malarię.

100

Georgia – węże

Do najbardziej śmiercionośnych węży w Georgii należą węże miedzianogłowy (należący do rodziny żmijowatych), copperhead i wąż koralowy, a wszystkie one przyczyniają się do większości zgonów związanych ze zwierzętami w stanie. Co ciekawe, liczba ukąszeń węży w Georgii wzrosła w 2017 roku o 40%, prawdopodobnie z powodu krótszych, łagodniejszych zim.

Hawaje – rekin tygrysi

Najbardziej śmiercionośnym zwierzęciem na Hawajach jest żarłacz tygrysi. Odpowiadają one za największą liczbę ataków rekinów, do których dochodzi u wybrzeży Maui.

102

Idaho – niedźwiedzie

CDC wymienia je jako najbardziej niebezpieczne zwierzęta, z którym można się zetknąć w stanie Idaho, co zasadniczo obejmuje niedźwiedzie brunatne i niedźwiedzie grizzly.

Illinois – kojoty zombie

Kojoty zombie to po prostu wściekłe kojoty, które ludzie czasem mylą z chorymi psami. Gdy niczego niepodejrzewająca ofiara podejdzie zbyt blisko, starając się pomóc, zostaje ugryziona. Jakby tego było mało, Illinois jest także domem dla kilku gatunków jadowitych węży!

Indiana – jelenie

Jelenie często wybiegają na drogi, gdy samochody pędzą w ich stronę. Ze względu na to, jak często dochodzi do kolizji z pojazdami, stanowią największe zagrożenie dla człowieka. Tylko w 2016 roku 14,000 uczestniczyło w wypadkach samochodowych w tym stanie.

Iowa – krowy

Tak, dobrze to przeczytaliście. Rzeczywiście krowa jest najbardziej śmiercionośnym zwierzęciem w stanie Iowa. W Iowa hodowane 21% krajowego bydła. Praca z żywym inwentarzem może być niebezpiecznym zajęciem i czasami dochodzi wtedy do śmiertelnych obrażeń, np. podczas uwięzienia w zamkniętej przestrzeni z agresywnym zwierzęciem.

104

Kalifornia – grzechotniki

Największe prawdopodobieństwo odniesienia śmiertelnych obrażeń w Kalifornii stanowią grzechotniki. Istnieje wiele różnych gatunków tych węży – dokładnie 36 – co może brzmieć przerażająca, ale na szczęście mniej niż 0.5% ugryzień kończy się śmiercią. W razie ugryzienia należy jak najszybciej udać się do szpitala, aby otrzymać antytoksyny.

105

Kansas – krowy

To kolejny stan, gdzie krowy stanowią największe zagrożenie, odpowiadający za znaczą część krajowej hodowli bydła i podobnie, jak w Iowa, czasem dochodzi tutaj do śmiertelnych wypadków w trakcie pracy ze zwierzętami.

Kentucky – czarne niedźwiedzie

Chociaż czarne niedźwiadki mogą wyglądać uroczo, z pewnością mogą być również niebezpieczne, zwłaszcza w momencie, gdy chronią swoje młode.

Kolorado – pumy

Kolorado zamieszkuje wiele niebezpiecznych zwierząt, pająki, węże, itp., ale najtrudniej uciec przed atakami tych wielkich kotów.

106

Luizjana – szerszenie

Szerszenie stanowią największe zagrożenie w Luizjanie. W przeciwieństwie do pszczół, mogą wielokrotnie żądlić swoje ofiary, nie tracąc żądła. Kolonie pszczół miodnych zazwyczaj nie przekraczają liczby 100 sztuk, to szerszenie wydają się nie mieć takich ograniczeń.

Maine – łosie

Podobnie, jak na Alasce, łosie są najbardziej niebezpiecznym zwierzęciem w Maine. Lubią zapuszczać się w wiejskie rejony stanu i na szczęście, generalnie nie atakują człowieka, chyba że czują się zagrożone.

Maryland – pszczoły

Te żądlące owady stanowią poważne zagrożenie w stanie Maryland. Należy traktować je z szacunkiem i nie zbliżać się do uli i gniazd, ponieważ zmasowany atak tych owadów może zakończyć się poważnymi obrażeniami.

108

Massachusetts – żądlące owady

Massachusetts to stan, w którym żyje sporo gatunków pszczół i innych żądlących owadów – w tym dwucalowego szerszenia „zabójcy cykad”. Użądlenia tych owadów mogą prowadzić do ciężkich reakcji alergicznych u niektórych osób.

Michigan – psy

Według CDC rośnie liczba ataków psów w Michigan. Chociaż wiele osób ma ochotę pogłaskać każdego napotkanego psa, warto pamiętać, iż nie należy tego robić przed zapytaniem właściciela.

97

Minnesota – jelenie

Jelenie są najbardziej aktywne o świcie i zmierzchu, kiedy widoczność jest prawdopodobnie najgorsza. W tym czasie na drogach znajduje się więcej samochodów, ponieważ wiele osób jeździ do pracy i z pracy, więc jednocześnie dochodzi do największej liczby wypadków.

Mississippi – jelenie

Biorąc pod uwagę, że w Missisipi żyje wiele czarnych niedźwiedzi, które mogą stanowić zagrożenie dla ludzi, może dziwić, że w rzeczywistości to jelenie są największym niebezpieczeństwem. Winne nie są jedynie wypadki drogowe, ale także myśliwy, którzy rozstawiają swoje stanowiska do polowań wysoko na drzewach i również im zdarzają się wypadki, w których doznają obrażeń, niekiedy śmiertelnych.

Missouri – węże

Stan Missouri jest domem dla pięciu różnych rodzajów jadowitych węży, które mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi.

101

Montana – niedźwiedzie grizzly

Potężny niedźwiedź grizzly z pewnością dał się poznać w stanie Montana. W 1967 roku w „Night of the Grizzlies” dwie młode kobiety zostały zabite przez dwa niedźwiedzie grizzly, a do obu ataków doszło w odległości zaledwie kilku mil od siebie. Powodem możliwych ataków tych zwierząt jest fakt, że społeczeństwo zaczęło karmić niedźwiedzie, które w wyniku tego utraciły strach przed ludźmi i zaczęły wędrować w kierunku ich siedzib w poszukiwaniu pożywienia.

Nebraska – krowy

Podobnie jak Iowa i Kansas, Nebraska odpowiada również duży procent krajowego bydła, co doprowadziło do stosunkowo dużej liczby zgonów związanych z krowami w tym stanie.

Nevada – mysz jelenia

Chociaż w Nevadzie mieszka wiele potencjalnie niebezpiecznych zwierząt, takich jak czarne niedźwiedzie, lwy górskie czy pięć rodzajów grzechotników, okazuje się, iż to niewielki gryzoń został uznany za najbardziej niebezpieczny. Mysz jelenia może przenosić hantawirusy, które mają wysoki wskaźnik śmiertelności i ludzi i są łatwo przenoszone przez małe gryzonie (zwykłe myszy nie przenoszą wirusa).

109

New Hamspire – psy

Niewiele jest informacji na temat ataków zwierząt w stanie New Hampshire. Stan posiada jednak zaskakująco dużą ilość przepisów dotyczących ugryzień i ataków psów, które są „bardziej korzystne dla ofiar ugryzień przez psa niż w większości innych stanów”.

Rygorystyczne przepisy obejmują odpowiedzialność za wszelkie szkody wyrządzone przez psa, niezależnie od tego, czy były to obrażenia człowieka, uszkodzenia mienia, czy obrażenia innego zwierzęcia, takiego jak pies lub kot.

New Jersey – kojoty

New Jersey nie miało wystarczających informacji na temat zgonów związanych ze zwierzętami, aby znaleźć się na liście CDC, ale mają narastający problem z kojotami. Ponieważ w ostatnich latach kojoty przeniosły się bardziej na wschód, populacja kojotów w New Jersey wzrosła z około 100 do około 3000. Odnotowuje się coraz więcej agresywnych ataków ze strony tych zwierząt.

Nowy Meksyk – jelenie

Jelenie są z pewnością mniej groźne niż niektórzy inni mieszkańcy Nowego Meksyku, w tym grzechotniki, węże koralowe i skorpiony. Jednak CDC wymienia je jako najbardziej prawdopodobną przyczynę śmierci związanej ze zwierzętami w stanie.

Liczba wypadków z udziałem jeleni rośnie w Nowym Meksyku, ale nie są one zsynchronizowane z resztą, do której dochodzi w Stanach Zjednoczonych. Podczas gdy do większości wypadków w innych stanach dochodzi jesienią (w okresie godowym), w Nowym Meksyku jest to czerwiec, kiedy dochodzi do 12% wszystkich kolizji.

Nowy Jork – psy

CDC wymienia psy jako najbardziej niebezpieczne zwierzęta w Nowym Jorku. W stanie miało miejsce wiele ataków, a niewielka liczba z nich zakończyła się śmiercią.

Ohio – psy

Ohio to jeden z wielu stanów, w których według raportu CDC ataki psów są najczęstszą przyczyną śmierci. Niestety, wiele zgonów w Stanach Zjednoczonych z powodu ugryzień psów dotyczy małych dzieci i niemowląt.

Oklahoma – tygrysy

Podobnie jak w wielu innych stanach Środkowego Zachodu, największe ryzyko w Oklahomie wiąże się z potencjalnie śmiertelnymi kolizjami drogowymi z jeleniami. Jednak Oklahoma ma te ciekawą cechę, że podobnie nie jest w stanie utrzymać swoich tygrysów w ryzach. W ciągu ostatnich kilku lat odnotowano tam wiele przypadków ucieczek tygrysów i innych dużym egzotycznych zwierząt, czy to w czasie tornada czy z powodu wadliwych ogrodzeń.

Może pewnego dnia tygrysy okażą się bardziej śmiercionośne niż jelenie w Oklahomie.

110

Oregon – pszczoły, osy i szerszenie

Oregon ma do wyboru szeroką gamę niebezpiecznych zwierząt, od kuguarów po niedźwiedzie i skorpiony (mają nawet jeżozwierze i rosomaki). Jednak CDC wymienia jedne z najmniejszych mieszkańców jako najbardziej zabójczego dla ludzi: pszczoły i inne żądlące, latające owady.

107

Pensylwania – psy

Pensylwania została wymieniona przez CDC jako jeden z wielu stanów, w których zwierzę, które najprawdopodobniej cię zabije, to pies domowy.

Rhode Island – czarna wdowa

Rhode Island nie posiada wystarczających danych, aby CDC ukoronowało zabójcę wśród zwierząt, i tak naprawdę nie domem dla zbyt wielu niebezpiecznych zwierząt. Można tam jednak spotkać pająka czarnej wdowy, chociaż są one rzadkie. Chociaż na przedmieściach coraz częściej pojawiają się czarne niedźwiedzie i kojoty, nadal jest to bardzo bezpieczny stan. Mieszkańcy Rhode Island mogą spać spokojnie, wiedząc, że prawdopodobnie nie umrą śmiercią spowodowaną przez zwierzęta.

111

Południowa Karolina – osy i szerszenie

CDC wymienia zgony z powodu użądleń jako najbardziej możliwy powód zgonu w Karolinie Południowej. Chociaż stan jest domem dla wielu gatunków, między innymi pszczół miodnych, największym problemem dla ludzi są osy. Jest też kilka gatunków szerszeni, bardziej terytorialnych i agresywnych niż pszczoły. Użądlenie przez większą ilość tych owadów może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

Południowa Dakota – duże ssaki

Południowa Dakota jest wymieniona jako stan, w którym zwierzę, które najprawdopodobniej cię zabije, to „duży ssak”. A jest w czym wybierać: łosie, kojoty, borsuki, jelenie, a nawet jeżozwierze. Ale największym i najłatwiej najniebezpieczniejszym jest bizon amerykański.

Do ataków często dochodzi w parkach stanowych. Chociaż ich strażnicy robią wszystko, aby ostrzec opinię publiczną przed utrzymywaniem bezpiecznego dystansu, ludzie często podchodzą zbyt blisko, aby zrobić efektowne zdjęcie.

Północna Karolina – mrówki ogniste

Chociaż w Północnej Karolinie jest o wiele bardziej oczywistych winowajców, CDC wskazało, że najbardziej prawdopodobną przyczyną śmierci ze strony zwierząt w stanie jest „kontakt z jadowitymi stawonogami”. Najgroźniejszym jest mrówka ognista, której ugryzienia nie dość, że są bolesne, to jeszcze mogą wywołać u ofiary szok, potencjalnie ją zabijając.

Karolina Północna jest jednym z 14 stanów, które obecnie cierpią z powodu inwazji mrówek ognistych, gdzie „prawdopodobieństwo ugryzienia przez mrówkę ognistą każdego roku wynosi 30-60%”.

114

Północna Dakota – bizony

Dakota Północna dysponuje niewielką ilością danych dotyczących ofiar śmiertelnych spowodowanych przez zwierzęta. Dochodzi tam jednak do wielu ataków bizonów.

115

Tennessee – pustelnik brunatny

Tennessee jest stanem, w którym CDC zidentyfikowało „kontakt z jadowitymi pająkami” jako główną przyczynę śmierci potencjalnie spowodowanej przez zwierzęta. W stanie rośnie liczba ataków ze strony pustelnika brunatnego, a eksperci twierdzą, że ludzie powinni automatycznie zakładać, że mają pająki na swojej posesji. Ugryzienie przez pustelnika brunatnego jest zwykle bolesne, ale niekoniecznie śmiertelne. Sprawy stają się jednak poważne, jeśli jad zaatakuje czerwone krwinki organizmu w procesie zwanym hemolizą, co skutkuje koniecznością przeprowadzenia transfuzji krwi.

112

Teksas – unoszące się na wodzie mrówki

Według CDC Teksas jest jednym z dwóch stanów, w których istnieje zagrożenie ze strony „jadowitych stawonogów”. Stan ma coraz większe problemy z inwazyjnymi mrówkami ognistymi, których ukąszenia są bolesne, ale rzadko śmiertelne. Są najbardziej niebezpieczne dla osób uczulonych na jad.

Podczas huraganu Harvey filmy przedstawiające kolonie mrówek unoszące się na wodach powodziowych wywołały panikę i nie bez powodu. Kiedy kolonia mrówek ognistych znajdzie coś suchego, wejdzie na nią, nawet jeśli jest to przerażona osoba.

Utah – jelenie

CDC wymienia „duże ssaki” jako najbardziej prawdopodobnych zabójców ludzi w Utah. Jednak ustalenie, które zwierzę wyrządza najwięcej szkód, może być nieco trudne. Artykuł The Spectrum wymienia najniebezpieczniejsze duże ssaki w stanie Utah, takie jak czarne niedźwiedzie, kuguary, jelenie (zwłaszcza te, które chcą szarżować na człowieka w okresie rykowiska), kojoty i bezpańskie psy. Podczas gdy większość jeleni w tym kraju zabija ludzi tylko wtedy, gdy są potrącani przez samochody, jelenie z Utah są nieco większe, a odnotowano kilka przypadków, w których jelenie zabijały myśliwych.

Ważne jest, aby być dobrze poinformowanym o lokalnej przyrodzie przed wyruszeniem na wędrówkę. Na przykład najlepszym sposobem na ucieczkę od wściekłego jelenia jest wspinanie się na drzewo, ale jeśli natkniesz się na pumę, ten ruch będzie prawdopodobnie twoim ostatnim.

jm