----- Reklama -----
----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Portal AirlineRatings.com przygotował listę dwudziestu najbezpieczniejszych linii lotniczych na świecie. W ścisłej czołówce próżno szukać amerykańskich przewoźników. Platforma śledzi i analizuje sytuację 385 linii z całego świata, monitorując wiele czynników, w tym rejestry wypadków i poważnych incydentów, a także wiek i kondycję samych samolotów.

„Wyzwaniem w tym roku była liczba linii lotniczych, które regularnie latały. Wszystkie brane przez nas pod uwagę aktualnie realizują rejsy, są też takie, które miały chwilowe przestoje” - powiedział Geoffrey Thomas, redaktor naczelny AirlineRatings.

Zespół AirlineRatings funkcjonuje od czerwca 2013 roku. Thomas dodał, że każdy przewoźnik na podstawie kilkuletniego audytu mógł zdobyć siedem gwiazdek. Oprócz wspomnianych wypadków dziennikarze położyli też nacisk na epidemię koronawirusa, a konkretnie sposób radzenia sobie z nią przez międzynarodowych przewoźników. Chodzi przede wszystkim o zapewnianie podstawowych środków ochrony osobistej pasażerom czy dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Zdaniem Thomasa ze względu na sytuację epidemiczną podróżni jeszcze większą wagę przywiązują teraz do bezpieczeństwa, nie tylko w aspekcie covidowym.

„Oni nie biorą niczego za pewnik, a nasz poziom badań potroił się w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w różnych kwestiach bezpieczeństwa, nie tylko w przypadku Covid-19” - mówi Thomas.

23

Tegoroczne podium otwiera australijski Qantas. Zdaniem dziennikarzy portalu to właśnie ten przewoźnik bardzo restrykcyjnie podszedł do sprawy powrotu swoich pilotów do kokpitów samolotów po przymusowym lockdownie. Szkolenie trwa sześć dni, a 24 godziny każdy z nich ma poświęcić na przygotowanie psychiczne. Qantas posiadał już w przeszłości tytuł najbezpieczniejszej linii lotniczej na świecie - m.in. w latach 2014–2017. W tegorocznym rankingu za australijskim gigantem znalazły Qatar Airways i Air New Zealand.

„Linie Qantas były wiodącymi liniami lotniczymi w większości aspektów w zakresie bezpieczeństwa operacyjnego w ciągu ostatnich 60 lat. Na pokładach tych samolotów nikt nie zginął. Qantas nie jest sam. Linie lotnicze o długiej tradycji, takie jak Hawaiian i Finnair mają doskonałe wyniki w sektorze odrzutowców” – dodaje Thomas. Oprócz tego AirlineRatings wskazało również najbezpieczniejsze, tanie linie lotnicze, wymieniając 10 najlepszych w kolejności alfabetycznej. Są to Air Arabia, Allegiant, EasyJet, Frontier, Jetstar Group, Jetblue, Ryanair, Vietjet, Westjet i Wizz Air.

  plane at sunset

Poniżej prezentujemy listę 10 najbezpieczniejszych lotniczych linii na świecie w 2021 roku:

1. Qantas
2. Qatar Airways
3. Air New Zealand
4. Singapore Airlines
5. Emirates
6. EVA Air
7. Etihad Airways
8. Alaska Airlines
9. Cathay Pacific Airways
10. British Airways

fk