Najbogatsi dalej się bogacą
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Magazyn Forbes opublikował doroczną listę światowych miliarderów, na której znalazło się 2,755 najbogatszych osób na Ziemi.

To był bardzo dobry rok dla majętnych, bo chociaż wiele osób miało problemy finansowe z powodu pandemii COVID-19, to najbogatsi ludzie na świecie nie mieli takich zmartwień. Wręcz przeciwnie, aż 86% osób z rankingu Forbesa jest dziś bogatszych niż rok wcześniej.

Pewnie czytelnicy bez trudu rozpoznają większość nazwisk na liście, bo na samym szczycie niewiele się zmieniło. Oto 10 najbogatszych osób na planecie:

  • Jeff Bezos, prezes i dyrektor generalny Amazon.com.

Jego wartość netto szacowana jest na 177 miliardów dolarów, w porównaniu z 113 miliardami dolarów w zeszłym roku.

  • Elon Musk, nazywany technokrólem, założyciel i właściciel m.in. Tesla Inc.

Przez chwilę znalazł się na pierwszym miejscu, po wzroście wartości akcji jego firmy. Obecnie na drugiej pozycji. Posiada 151 miliardów dolarów, w ostatnim zestawieniu miał ich "tylko" 24.6 miliarda.

  • Bernard Arnault, prezes i dyrektor generalny LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton SA

To jedyny Europejczyk w pierwszej dziesiątce, uplasował się na trzecim miejscu z majątkiem netto szacowanym na 150 miliardów dolarów. Podobnie jak inni, jest bogatszy niż rok temu, gdy posiadał 76 miliardów.

  • Bill Gates, założyciel Microsoft Corporation

Czwarte miejsce z wartością netto 124 miliardów dolarów, w porównaniu z 98 miliardami dolarów rok temu.

  • Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Facebook Inc.

Piąte miejsce w rankingu. Jego wartość to 90 miliardów, co również oznacza wzrost w porównaniu do ubiegłorocznych 54.7 mld.

  • Warren Buffett, 90-letni prezes i dyrektor generalny Berkshire Hathaway Inc.

Jest najstarszym biznesmenem w pierwszej dziesiątce i zajmuje szóste miejsce z majątkiem ocenianym na 96 miliardów dolarów. W ubiegłym roku miał 67.5 mld.

  • Larry Ellison, współzałożyciel i prezes Oracle Corporation

Jego wartością netto to 93 miliardów dolarów. Pewnie nikogo nie zaskoczy, że w ubiegłorocznym zestawieniu miał mniej - 59 mld.

  • Larry Page i Sergey Brin, pierwszy to były dyrektor generalny, drugi to prezes Alphabet, spółki macierzystej Google.

Zajęli odpowiednio ósme i dziewiąte miejsce. Wartość netto Page`a to dziś 91.5 miliarda dolarów, co oznacza wzrost z 50.9 mld. w 2020 roku. Brin posada 89 miliardów, również prawie dwa razy więcej niż rok temu.

  • Mukesh Ambani, prezes i dyrektor zarządzający Reliance Industries Ltd.

Jedyny Hindus w pierwszej dziesiątce najbogatszych ludzi świata, jak również jedyny szef korporacji, która nie jest notowana na giełdzie w Stanach Zjednoczonych. Wartość netto Ambani to ok. 84.5 miliarda dolarów. W 2020 r. miał 36.8 mld

Choć większość najbogatszych cieszyła się w ostatnich 12 miesiącach wzrostem wartości, to nie dotyczyło to wszystkich. Nieznacznie stracili ci, którzy swoje fortuny opierają na nieruchomościach i usługach.

Na liście Forbesa znalazła się również para potentatów biznesowych, którzy zajęli się polityką.

Michael Bloomberg, potentat medialny i były burmistrz Nowego Jorku, zajął 20. miejsce z majątkiem netto 59 miliardów. Natomiast były prezydent

Donald Trump

uplasował się gdzieś pośrodku listy - dokładnie na 1299. miejscu - z wartością netto 2.4 miliarda dolarów, czyli wyższą o 0.3 w porównaniu do 2.1 miliarda dolarów w zeszłym roku. Wzrost zamożności Trumpa odnotowano po raz pierwszy od czasu, gdy zajął się polityką.

Closeup image of rich wealthy businessman cointing big stack of money

¼ miliarderów mieszka w USA

W sumie w całym kraju jest ponad 250 miast i miasteczek, które przynajmniej jeden z najbogatszych ludzi na świecie nazywa domem.

Korzystając z danych listy miliarderów Forbesa, portal 24/7 Wall St. zidentyfikował miasto w każdym stanie z największą liczbą miliarderów. Ciekawostka to fakt, że łączna wartość netto osób w niektórych miastach Stanów Zjednoczonych przekracza całkowity roczny PKB wielu stanów.

Amerykańskie miasta, w których mieszka najwięcej miliarderów, są często ściśle powiązane ze źródłami majątku swoich najbogatszych mieszkańców. W rezultacie wiele miejsc na tej liście ma duże skupiska firm z dobrze płatnych branż, takich jak finanse, technologia czy ropa naftowa.

Miliarderzy w Illinois

W naszym stanie najwięcej miliarderów mieszka w Chicago. Łącznie jest tu 11 osób, których łączna wartość netto majątku wynosi 49.5 miliarda dolarów. Spośród mieszkańców Chicago z co najmniej 10-cyfrową sumą na koncie, najbogatszy jest Ken Griffin, którego majątek szacuje się na 15 miliardów.

Highland Park to drugie pod względem liczby miliarderów miasto w Illinois. Mieszka tam dwóch, których łączna wartość majątku przekracza 4.2 miliarda.