----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Według najnowszego rankingu Henley Passport Index Stany Zjednoczone zajmują 7. miejsce ex aequo obok Czech, Grecji, Malty i Norwegii. Amerykanie mogą podróżować bez wiz (lub z wizami na żądanie) do 185 miejsc na świecie. W czołówce znalazła się również Polska, która wskoczyła na miejsce 10.

Mimo że raport nie bierze pod uwagę tymczasowych ograniczeń związanych z koronawirusem, twórcy zwracają uwagę, że przepaść w swobodzie podróżowania nigdy nie była większa niż za czasów pandemii. Ograniczenia, które wprowadzono w ciągu ostatnich 18 miesięcy, spowodowały najszerszą globalną lukę w mobilności w 16-letniej historii indeksu.

Henley Passport Index jest oparty na danych dostarczonych przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) i od 2006 roku regularnie monitoruje najbardziej przyjazne paszporty na świecie.

Najwyższe miejsce w rankingu zajęła Japonia i Singapur – teoretycznie, nie biorąc pod uwagę obecnych restrykcji, mogą oni podróżować bez wiz do 192 miejsc na świecie. Z kolei obywatele Afganistanu znaleźli się na samym dole tej listy. Mogą swobodnie wyjeżdżać tylko do 26 krajów. Niewiele lepiej wypadają Irak (28 krajów) i Syria (29 krajów).

Kraje Unii Europejskiej w czołówce

Na miejscu drugim (z wynikiem 190) Korea Południowa remisuje z Niemcami, a tuż za nimi uplasowały się Finlandia, Włochy, Luksemburg i Hiszpania (z wynikiem 189). Na miejscu czwartym Austria i Dania, a Francja, Irlandia, Holandia, Portugalią i Szwecją o oczko niżej. Na miejscu szóstym, obok Belgii i Szwajcarii uplasowała się Nowa Zelandia.

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, które jeszcze w 2014 roku mogły pochwalić się pierwszą pozycją w rankingu, zajęły skromniejsze siódme miejsce obok Czech, Grecji, Malty i Norwegii. Australia z Kanadą plasują się na pozycji ósmej, a Węgry na dziewiątej. Czołówkę zamyka Polska wspólnie z Litwą i Słowacją.

Rosnące nierówności

Raport Henley & Partners zwraca uwagę na "rosnące nierówności" i sugeruje, że "restrykcyjne polityki, początkowo wprowadzone w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się Covid-19, są obecnie tak naprawdę stosowane w celu powstrzymania mobilności z ubogich krajów globalnego Południa. "Globalna północ już od jakiegoś czasu wymusza agresywne strategie powstrzymywania migracji poprzez sztywne stosowanie kontroli granicznych i ograniczając przepływ osób na różne sposoby" - zauważa Mehari Taddele Maru z United Nations University Institute on Comparative Regional Integration Studies.

Najlepsze paszporty w 2021 roku:
1. Japonia, Singapur (192 kierunki)
2. Niemcy, Korea Południowa (190)
3. Finlandia, Włochy, Luksemburg, Hiszpania (189)
4. Austria, Dania (188)
5. Francja, Irlandia, Holandia, Portugalia, Szwecja (187)
6. Belgia, Nowa Zelandia, Szwajcaria (186)
7.Czechy, Grecja, Malta, Norwegia, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone (185)
8. Australia, Kanada (184)
9. Węgry (183)
10. Litwa, Polska, Słowacja (182)

al