----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Jimmy Carter był 39. prezydentem stanów Zjednoczonych w latach 1977-1981, jego doradcą był Zbigniew Brzeziński. To najstarszy żyjący były prezydent.

Dzień swoich urodzin spędzi w domu w Plains, w stanie Georgia – wynika z informacji przekazanych przez rzeczniczkę Centrum Cartera. Pomimo problemów zdrowotnych Carter i była pierwsza dama Rosalynn Carter prowadzą nadal bardzo aktywny tryb życia. Przez dziesięciolecia para ochotniczo pomagała budować domy dla organizacji Habitat for Humanity i regularnie uczęszczała na nabożeństwa w kościele Maranatha Baptist Church w Plains, w stanie Georgia.

Pandemia koronawirusa znacznie ograniczyła ich działalność oraz wszelkie publiczne występy. W styczniu opuścili inaugurację prezydenta Joe Bidena, jednak w kwietniu, obecny prezydent wraz z pierwsza damą złożyli wizytę Carterom w Georgii. Były prezydent wraz z małżonką przyjęli szczepionki przeciwko Covid-19, a w marcu wzięli udział w kampanii promującej szczepienia pośród Amerykanów.  

W oświadczeniu przekazanym CNN Carter podkreślał, że zarówno on, jaki i jego żona zdecydowali się na taki krok, aby móc "wrócić do kościoła, spotkać się z dziećmi, wnukami, prawnukami oraz wrócić do aktywności społecznej”.

Trochę historii

James Earl Carter urodził się 1 października 1924 roku w Plains jako syn plantatora orzeszków ziemnych. Uczęszczał do lokalnych szkół, gdzie segregacja rasowa była na porządku dziennym. Po ukończeniu podstawowej edukacji rozpoczął naukę na Georgia Southwestern State University i Georgia Institute of Technology, a w 1943 roku dostał się do Akademii Marynarki Wojennej, gdzie uzyskał tytuł inżyniera z dziedziny fizyki jądrowej.

Karierę polityczną z ramienia demokratów, 38-letni Carter, zaczynał w Senacie Stanowym Georgii w 1962 roku. W 1966 roku postanowił ubiegać się o nominację na gubernatora stanu. Walkę wówczas przegrał, ale już po 4 latach otrzymał posadę. W latach 1971–1975, w czasie, gdy był gubernatorem, walczył z dyskryminacją rasową, m.in. poprzez mianowanie Afroamerykanów na wysokie stanowiska stanowej władzy wykonawczej.

Pod koniec 1974 roku oznajmił, że nie będzie ubiegać się o reelekcję, gdyż chce wystartować w wyborach prezydenckich w 1976 roku. Ponieważ nikt nie uważał, by Carter miał realne szanse na zwycięstwo, nazywano go wówczas „Jimmy Kto?” (Jimmy Who?). Stało się jednak inaczej, 2 listopada 1976 został 39. prezydentem Stanów Zjednoczonych.

Był pierwszym prezydentem USA, który do polityki zagranicznej Waszyngtonu włączył standardy praw człowieka jako stały element dyplomacji. W 2002 roku Jimmy Carter został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za walkę o prawa człowieka, wkład w budowę demokracji i angażowanie się w rozwiązywanie konfliktów.

Walkę o reelekcję przegrał z Ronaldem Reaganem. U schyłku kadencji, Carter był krytykowany za słabe wyniki gospodarcze i kompromitację wojsk amerykańskich podczas próby odbicia zakładników w Iranie.

al