Największa dziura budżetowa od dekady
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię koronawirusa spowodował powstanie 280-milionowej dziury w budżecie powiatu Cook na 2020 rok - poinformowała w piątek szefowa rady powiatu, Toni Preckwinkle.

Tragiczny obraz sytuacji finansowej powiatu ma się jeszcze pogorszyć w 2021 roku, kiedy przewidywany według ekspertów deficyt wzrośnie do 410 mln dolarów - największej przewidywanej luki budżetowej od 2011 roku. Stanowi to gwałtowne odwrócenie sytuacji sprzed roku, kiedy przewidywany deficyt budżetowy wynosił zaledwie 18.7 mln.

Preckwinkle powiedziała, że budżet został uderzony nakazem pozostania w domach gubernatora Pritzkera, który trwał od 21 marca do 29 maja, co miało na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W powiecie dochody z podatków od sprzedaży spadły o 110 mln w momencie, gdy pandemia zmusiła ludzi do ograniczenia wydatków, a biznesy do zawieszenia działalności. Ponadto przychodu z podatku od rozrywki spadły o 85% w związku z odwołaniem wydarzeń sportowych i koncertów. Przychody z podatków hotelowych spadły o 60%, a z podatków od benzyny o 19% - wynika z danych powiatu.

Ponadto zamknięcie sądów w Cook County kosztowało powiat około 16.9 mln dolarów dochodów.

System szpitalny powiatu poniósł ciężkie koszta pandemii. Tymczasowy zakaz świadczenia usług innych niż w nagłych wypadkach według przewidywań ma kosztować system 264 mln dolarów do końca br., a według urzędników szpitale mają dziury budżetowe w wysokości 61 mln na rok 202 i kolejne 187 mln na rok 2021.

Preckwinkle ostrzegła, że 429 milionów funduszy federalnych udostępnionych przez rząd w odpowiedzi na pandemię koronawirusa, nie może zostać wykorzystanych do załatania dziur budżetowych i wezwała Kongres do uchwalenia kolejnego pakietu pomocy.

JM