Największa dziura budżetowa w historii miasta
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Przewidywany deficyt budżetowy Chicago na rok 2021 wyniesie 1.2 miliarda dolarów - podali w poniedziałek urzędnicy miejscy, przypisując największy deficyt w historii miasta skutkom gospodarczym pandemii koronawirusa.

Środki wprowadzone w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa wywołały "wstrząs sejsmiczny" w gospodarce Chicago - stwierdziła w poniedziałek burmistrz Lori Lightfoot.

Od czasu, gdy Covid-19 po raz pierwszy pojawił się w Chicago w marcu, odnotowano ponad 71,000 przypadków zachorowań i 2,800 zgonów.

Wraz z zamknięciem firm i spowolnieniem aktywności gospodarczej około 900,000 mieszkańców miasta złożyło wnioski o bezrobocie w marcu, podnosząc stopę bezrobocia z 3.6% w lutym do 12.6 procent miesiąc później.

Chociaż ucierpiały wszystkie dziedziny gospodarki, pandemia szczególnie mocno uderzyła w usługi hotelarskie , turystykę i usługi osobiste. Miasto szacuje, że PKB Chicago spadło o 10 procent w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca, w porównaniu z rokiem ubiegłym.

"Pod tym względem nie jesteśmy sami - jak każde miasto w każdym zakątku naszego kraju, w Chicago spadła aktywność gospodarcza, a stopy bezrobocia wzrosły do poziomu niespotykanego od czasu Wielkiego Kryzysu" - powiedziała burmistrz. "Covid-10 to czynnik powodujący największe wyzwania gospodarcze i lukę budżetową naszego miasta".

Podczas gdy poprzednie szacunki określiły deficyt budżetowy na 2020 rok na 700 milionów, Lightfoot poinformowała, że różne czynniki, w tym wzrost liczby przypadków Covid-19 i grabieży, skłoniły władze miasta do zwiększenia tych szacunków do prawie 800 milionów dolarów.

Burmistrz powiedziała, że miasto otrzymało już 350 milionów dolarów federalnych funduszy CARES ACT i 250 milionów dofinansowania i planuje uzupełnić pozostałą lukę poprzez dodatkowe pożyczki, fundusze federalne i "zwiększenie wydajności". Patrząc w przyszłość władze miasta oszacowały lukę budżetową na rok 2021 na poziomie 1.2 miliarda dolarów.

W wydanym oświadczeniu dyrektor finansowa miasta, Jennie Huang Bennter powiedziała, że prawie cały niedobór w 2020 roku  i 783 milionów dziury budżetowej w 2021 są "wyłącznie spowodowane utratą dochodów związaną z Covid-19".

"Taka jest rzeczywistość budżetowa, na którą głęboko wpływa ten straszny wirus" - powiedziała Lightfoot, wzywając rząd federalny do przekazania kolejnej rundy środków stymulujących, aby pomóc lokalnym samorządom, takim jak Chicago.

Możliwe są zwolnienia w urzędzie miasta

"Trzeba będzie dokonać pewnych bolesnych wyborów, w tym prawdopodobnej konieczności redukcji personelu" - powiedziała burmistrz, jednocześnie stanowczo sprzeciwiając się żądaniom protestujących o zmniejszeniu finansowania miejskiego departamentu policji.

"Musimy zarówno finansować nasze społeczności, jak i zapewnić zasoby dla wszystkich naszych departamentów bezpieczeństwa publicznego" - powiedziała.

Nawet gdy miasto stoi w obliczu rosnących się przeszkód ekonomicznych, Lightfoot zaznaczyła, że nie można porzucać najważniejszych wartości - "równości i integracji".

"Obecne czasy wymagają współpracy jako sąsiedzi, odrzucenia retoryki podziałów i wspólnego zakasania rękawów jako mieszkańcy Chicago" - powiedziała Lightfoot.

JM