16 sierpnia 2022

Udostępnij znajomym:

Wirusa powodującego polio potwierdziły w próbkach ścieków nowojorskie agencje sanitarne. Przypadek zakażenia w tym stanie potwierdzono jeszcze w lipcu – pierwszy od 2013 roku.

"Ryzyko dla nowojorczyków jest realne, ale obrona jest tak prosta: zaszczep się przeciwko polio" - zaapelował komisarz do spraw zdrowia w Nowym Jorku doktor Ashwin Vasan. Z kolei Dr José Romero, dyrektor Narodowego Centrum Immunizacji i Chorób Układu Oddechowego CDC zauważył, że większość osób z polio nie ma objawów, a więc może rozprzestrzeniać wirusa, nie wiedząc o tym. Stanowy Departament Zdrowia wskazuje na "pilną potrzebę uodpornienia każdego dorosłego i dziecka w Nowym Jorku, zwłaszcza na terenie metropolii".

Trzeba sprawdzać szczepienia u dzieci

Na niektórych obszarach miejskich co najmniej trzy dawki otrzymało mniej niż dwie trzecie dzieci 5-letnich i młodszych – spory odsetek dzieci ma tylko częściową ochronę. Trzy dawki obecnej szczepionki zapewniają co najmniej 99-procentową ochronę przed ciężką chorobą. Wirus jest najbardziej zaraźliwy dla dzieci poniżej 5. roku życia.

Władze Chicago są spokojne

"Z punktu widzenia zdrowia publicznego jest to choroba, o którą nie musieliśmy się martwić, ale też nie wykryliśmy problemów z nią związanych" - wyjaśniła dr Allison Arwady, komisarz Chicagowskiego Departamentu Zdrowia Publicznego. Choć Arwady przyznała, że polio zostało wykryte w ściekach w Nowym Jorku i w Wielkiej Brytanii, to w Chicago nie ma takiego zagrożenia. Podkreśliła jednak, że posiadanie aktualnych szczepionek jest kluczowe.

Historia zatacza koło

Polio to porażenie dziecięce nagminne - choroba zakaźna, która może rozprzestrzeniać się bardzo szybko i dotyczy głównie małych dzieci. Może powodować osłabianie mięśni, porażenie, a czasem nawet doprowadzić do śmierci. Pod koniec lat 40. ubiegłego wieku epidemie polio upośledzały w USA średnio ponad 35 tys. osób rocznie. W 1955 roku rozpoczęto kampanię szczepień, a liczba zachorowań szybko spadła. Po udanej kampanii w 1979 roku w USA oficjalnie ogłoszono, że polio zostało wyeliminowane. Obecnie, według CDC, pełna tura dziecięcych szczepień przeciwko polio - cztery dawki w wieku od 2 miesięcy do 6 lat - jest skuteczna w co najmniej 99%. W ostatnich dekadach niektórzy Amerykanie nie zaszczepili swoich dzieci przeciwko wirusowi celowo. Jedna z takich grup znajduje się w obrębie ultraortodoksyjnej społeczności żydowskiej w Nowym Jorku, w tym w Rockland County – to tam potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia w lipcu tego roku. Choroba jest śmiertelna dla 5-10% sparaliżowanych. Na polio w młodości chorowało wielu celebrytów czy polityków – wśród nich jest m.in. Mitch McConnell, u którego mimo upływu lat skutki choroby widać do dnia dzisiejszego. Chodzi m.in. o chód czy charakterystyczny sposób wypowiadania się.

Nie tylko w USA

Próbki potwierdzone w Nowym Jorku nie są jedynymi odkrytymi w ostatnim czasie. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (Health Security Agency) potwierdziła wirusa polio w 19 próbkach ścieków w Londynie – wyłącznie od czerwca tego roku. Oznacza to, że na Wyspach wirus rozprzestrzenia się ponownie. Ostatnio w latach 80. ubiegłego wieku. Wielka Brytania rozpoczyna kampanię przypominającą o szczepieniu przeciw polio dla dzieci w wieku poniżej 10 lat. Pozytywne próbki polio zostały też potwierdzone w Jerozolimie.

fk

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor