Największy skok liczby zachorowań
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W środę ilość pozytywnych testów na obecność koronawirusa w Illinois wzrosła do 288, zwiększając się o 128 przypadków w porównaniu do poprzedniego dnia. To największy odnotowany dotąd skok w ciągu jednej doby w naszym stanie. 

Gubernator JB Pritzker przemawiając na konferencji prasowej powiedział, że największy jednodniowy skok jest częściowo spowodowany większą ilości testów, jednocześnie w dalszym ciągu ostrzegając mieszkańców przed rozprzestrzenianiem się choroby.

„Ludzie w każdym wieku, od 9 do 99 lat zarazili się Covid-19” – powiedział. „Wiemy, że się rozprzestrzenia. Ten wirus nie zna granic”.

„Nie mówię tego z łatwością, ale niestety ponura prawda jest taka, że liczby te będą nadal rosły, podobnie jak niefortunna statystyka ofiar śmiertelnych” – powiedziała doktor Ngozi Ezike, szefowa Departamentu Zdrowia Publicznego w Illinois.

W środę nie zgłoszono żadnych kolejnych zgonów.

Pritzker i Ezike ponownie przestrzegli mieszkańców, aby praktykowali dystans społeczny i pozostali w domach, unikając zarażenia wirusem i pomagając powstrzymać jego rozprzestrzenianie się. Nawet jeśli nie masz żadnych objawów, możesz być nosicielem koronawirusa i tego nie wiedzieć.

„Powinieneś po prostu założyć, że możesz mieć koronawirusa. Po prostu tak załóż” – powiedział Pritzker. „Co byś wtedy zrobił? Powinieneś się izolować od innych”.

Ezike namawiała ludzi, aby podejmowali działania, aby szpitale nie zostały przytłoczone nadmiarem pacjentów.

„Drastyczne kroki, które podejmujemy, są tym, co musimy zrobić” – powiedziała. „Spowoduje to zmniejszenie liczby osób zarażonych”.

Gubernator dodał, że mieszkańcy Illinois nie powinni nalegać na poddanie ich testom, ponieważ ich ilość jest wciąż ograniczona. Dostępnych jest więcej testów, a w najbliższej przyszłości oczekiwane są kolejne dostawy, ale należy je zachować dla osób najbardziej zagrożonych chorobą.

Ludzie, którzy podejrzewają, że mogli zostać zarażeni, powinni pozostać w domach i poddać się izolacji, jeśli czują się dobrze. Eksperci ds. zdrowia wyjaśniają, że nie ma leku na koronawirusa. Zdecydowana większość przypadków ma łagodny przebieg. Najbardziej zagrożone są osoby w podeszłym wieku i cierpiące na inne schorzenia.

Objawy koronawirusa mogą pojawić się w ciągu 2 do 14 dni od zarażenia – informują Centra Kontroli i Prewencji Chorób. Osoby bez objawów mogą mieć wirusa i rozprzestrzeniać go na innych.

Według Departamentu Zdrowia Publicznego, wirus rozprzestrzenia się między ludźmi poprzez kaszel i kichanie. Najczęstsze objawy to gorączka, suchy kaszel, duszności i problemy z oddychaniem. Niektórzy doświadczają także bólu mięśni, kataru, bólu gardła.

CDC zaleca tylko chorym już osobom noszeniem masek na twarz, ponieważ w ten sposób pomagają powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.

JM

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: