----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Wkrótce miliony Amerykanów wyruszą na drogi z zamiarem wspólnego obchodzenia Święta Dziękczynienia ze swoimi bliskimi. Potem licznie będą wracać do domów. Niestety, nie wszyscy dojadą na miejsce.

To smutna przedświąteczna statystyka, ale każdego raku National Safety Council oszacowuje, ile osób prawdopodobnie umrze w wypadkach samochodowych w okresie Thanksgiving, który liczony jest od środy wieczorem (24 listopada) do niedzieli wieczorem (28 listopada).

Według statystyk, prognoza na 2021 rok jest najwyższa od ponad dziesięciu lat i wynosi 515 (z przedziałem ufności między 445 a 589).

„Według Narodowej Rady Bezpieczeństwa (NSC) oczekuje się, że 515 osób zginie na amerykańskich drogach w okresie Święta Dziękczynienia. Jeśli ta prognoza się sprawdzi, Thanksgiving 2021 będzie najtragiczniejszy pod względem liczby zgonów od 2007 roku” – poinformowało NSC.

Rodziny w Stanach Zjednoczonych tradycyjnie podróżują podczas okresów świątecznych. Wiele osób woli podróżować samochodem, który ma największą śmiertelność ze wszystkich głównych środków transportu, mierzoną liczbą ofiar śmiertelnych na milę pasażerską. Według NSC w grę wchodził jeszcze jeden aspekt, oprócz dużej liczby osób podróżujących podczas „4.25-dniowego weekendu składającego się ze środy wieczorem, czwartku, piątku, soboty i niedzieli”.

Obchody świąteczne są często związane z piciem alkoholu, co stanowi główny czynnik przyczyniający się do wypadków drogowych.

W 2020 roku NSC szacowało, że w wyniku wypadków drogowych życie straci 485 osób (z przedziałem ufności wynoszących od 380 do 599).

W 2019 roku, ostatnim, w którym zostały zebrane rzeczywiste dane, doszło do 406 ofiar śmiertelnych w okresie czterech dni – w porównaniu z szacunkami wynoszącymi 417. W 2018 NSC przewidziało dokładnie, z 433 szacowanymi i rzeczywistymi zgonami.

W 2007 roku, ostatnim z podobnie wysokimi prognozami, jak obecnie, na drogach zginęły 542 osoby – nieco niżej niż szacunki NSC wynoszące 564.

„Szacunki i przedziały ufności są obliczane przez NSC, rzeczywiste zgony odzwierciedlają analizę danych z sytemu raportowania National Highway Traffic Saferty Administration (NHTSA) Fatality Analysis Reporting System (FARS)”. NSC przyznaje, że pandemia koronawirusa wpłynęla na liczby, dodając „niepewność związaną z jakimikolwiek szacunkami”.

jm