----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin poinformował, że Pentagon nie będzie finansował oddziałów Gwardii Narodowej, które odmówią zaszczepienia się przeciwko COVID-19. W podobnym tonie wypowiedziała się sekretarz wojsk lądowych USA, Christine E. Wormuth. Minister przesłała w tej sprawie notatkę:

"Ustaliłam, że wszyscy żołnierze, którzy odmówią obowiązkowych szczepień, zostaną dodani na specjalną listę, co uniemożliwi im awanse, nagrody, premie i tym podobne. Jeśli żołnierze uparcie będą odmawiać przyjęcia szczepionki, nie będą mogli ‘kontynuować służby’, chyba że otrzymają potwierdzone zwolnienie ze szczepienia”.

Pentagon podjął decyzję o przymusie szczepień dla wszystkich członków służb – w tym Gwardii Narodowej w sierpniu, a zdecydowana większość żołnierzy w służbie czynnej otrzymała przynajmniej jedną dawkę w przypadku dwudawkowych medykamentów.

"Można oczywiście zdecydować się na niepoddanie się szczepionce, ale wtedy zagrożona byłaby możliwość pozostania w Gwardii Narodowej" - powiedział sekretarz prasowy Pentagonu, John Kirby.

Oklahoma na kursie kolizyjnym z zarządzeniem centralnym

W ubiegłym tygodniu nowo mianowany dowódca Gwardii Narodowej w Oklahomie, gen. Thomas H. Mancino ogłosił w imieniu gubernatora Kevina Stitta, że gwardziści w tym stanie nie będą musieli poddawać się szczepieniu Covid-19. Notatka wywołała ostry spór między urzędnikami stanowymi i wojskowymi z Oklahomy a Pentagonem, który nalega, aby wszyscy członkowie Gwardii Narodowej przestrzegali tych samych procedur szczepień, co żołnierze w służbie czynnej. Oddziały Gwardii we wszystkich stanach podlegają władzy właściwego miejscowo gubernatora, chyba że są rozmieszczone na szczeblu federalnym. Po oficjalnym stanowisku władz Oklahomy Pentagon obawia się, że inne stany mogą pójść tą samą drogą, co doprowadzi do konfliktów wewnętrznych w służbach mundurowych.

Obawy uzasadnione. Gwardziści już protestują

Gubernator Alaski, Mike Dunleavy również wydał notę, w której stwierdził, że "prezydent Biden i jego administracja podjęli działania lub ogłosili plany działań, które zagrażają suwerennej władzy stanu Alaska", w tym "narzucenie obowiązku szczepień członkom wojska i Gwardii Narodowej bez odpowiedniej ochrony dla osób ze zwolnieniami chociażby ze względu na wyznanie". Urzędnicy Gwardii z Teksasu poinformowali w emailu, że Pentagon nakłada mandaty szczepionkowe na członków wojska i Gwardii Narodowej bez odpowiedniej ochrony dla osób ze zwolnieniami religijnymi i zasugerowali, że oni – Gwardia Teksasu, również mogą pozwolić członkom na pominięcie zastrzyków. Te dwa stany są najbliższymi sojusznikami Oklahomy w walce o wyłączenie nakazu szczepień Gwardii Narodowej.

"Czekamy na dodatkowe wskazówki od Departamentów Armii i Sił Powietrznych USA, które dotyczą wymagań Gwardii Narodowej" - powiedziała Candis Olmstead, rzeczniczka Gwardii Alaski. Do tej pory Departament Obrony przyznał kilka zwolnień ze szczepienia, głównie dla osób, które już odeszły z wojska lub mają problemy zdrowotne. Zwolenia z powodów religijnych nadal są analizowane przez wojskowych urzędników.

fk