Naperville Park District pozywa gubernatora
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

We wtorek Naperville Park District złożyło pozew sądowy z prośbą o wydanie orzeczenia w trybie pilnym, które umożliwiłoby zarządowi parków, a nie gubernatorowi, podjąć decyzję, kiedy podległe dystryktowi tereny powinny zostać ponownie otwarte, a programy wznowione.

Członkowie zarządu przegłosowali w ubiegłym tygodniu stosunkiem głosów 4-3 decyzję, aby zakwestionować nakaz gubernatora Pritzkera, na podstawie którego Naperville objęte zostało pięciofazowym harmonogramem ponownego otwarcia dla regionu obejmującego również Chicago i powiat Cook.

"Niestety, przy wdrażaniu (nakazu pozostania w domach) gubernator Pritzker nie zawsze przestrzega granic swojej władzy nad jednostkami samorządu lokalnego, takimi jak Naperville Park District" - przeczytać można w złożonym pozwie. "(...) gubernator Pritzker bezprawnie pozbawił jednostki samorządu terytorialnego ich podstawowej funkcji, uniemożliwiając im zajęcie się konkretnymi problemami zdrowotnymi ich społeczności".

Z pozwu wynika, że nakaz pozostania w domach gubernatora Pritzkera uniemożliwił Radzie Naperville Park sprawowanie podstawowych funkcji rządowych, pozbawiając prawa do sprawowania jurysdykcji nad swoją własnością i programami.

Nakaz gubernatora uniemożliwia również pracownikom parku wykonywanie "niezbędnych prac rządowych" i zabrania mieszkańcom dostępu do obiektów i programów parkowych, "które w przeciwnym razie byłyby zapewniane przez dystrykt parków w celu zwalczania tego wieloaspektowego kryzysu zdrowotnego" - napisano w pozwie.

Dystrykt parków ponosi "nieodwracalne szkody" w związku z wprowadzeniem nakazu pozostania w domach.

W pozwie zwrócono także uwagę na fakt, iż pandemia COVID-19 "powoduje problemy zdrowotne niezwiązane z możliwością zarażenia", w tym przemoc domową, znęcanie się nad dziećmi, depresje, nadużywanie substancji uzależniających i wzrost samobójstw.

W odpowiedzi na możliwość złożenia pozwu, Pritzker powiedział w ubiegłym tygodniu, że zarząd dystryktu parków "powinien śledzić aktualne dane i kierować się nauką, a nie swoim instynktem. "Zdaję sobie sprawę z tego, że lokalni przywódcy zrobią wszystko, co chcą, ale chciałbym, aby wykazali się zdolnościami przywódczymi".

Naperville Park District zarządza 136 parkami położonymi na ponad 2,400 akrach, w tym dwoma polami golfowymi. W dystrykcie znajdują się również boiska sportowe i szlaki, Centennial Beach oraz Naperville Riverwalk.

JM

Udostępnij swoim znajomym: