Wędrujące misie
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Mieszkańcy Illinois mogą zostać zaskoczeni w ciągu kilku najbliższych miesięcy napływem dużych futrzastych gości. To czarne niedźwiedzie, których coraz większe ilości przechodzą przez nasz stan.

Eric Scahuber, dyrektor Illinois National History Survey, powiedział, że Illinois zwykle obserwuje napływ tych zwierząt wiosną. Dodaje, że młode samce prawdopodobnie tylko przechodzą przez nas stan podróżując z Wisconsin.

"Rozchodzą się poza obszar, w którym się urodziły, szukając nowych miejsc, aby znaleźć partnera i założyć dom" - powiedział.

Niedźwiedzie prawdopodobnie zmierzają w kierunku Missouri i Kentucky, gdzie jest więcej lasów liściastych i dostępnego pożywienia.

"Ten rodzaj krajobrazu, jaki mamy w południowym Illinois, nie jest odpowiednim dla nich siedliskiem, więc będą się przemieszczać, dopóki nie znajdą obszaru, który wydaje się bardziej właściwym dla nich miejscem, gdzie mogą znaleźć inne niedźwiedzie" - wyjaśnił Schauber.

Chociaż czarne niedźwiedzie starają się unikać ludzi, czasem mogą zapuszczać się w pobliże ludzkich domów.

"Kiedy niedźwiedzie przemieszczają się przez nieznane terytorium, nie wiedzą, gdzie może znajdować się jedzenie czy schronienie, więc trudno jest przewidzieć, gdzie mogą trafić". Schauber ostrzega, że prawie wszystko stanowi pokarm dla niedźwiedzi, od kapusty po gnijącą padlinę, więc sugeruje zminimalizowanie potencjalnych źródeł pożywienia wokół domu, jeśli nie chcemy wizyty niezapowiedzianych gości plądrujących nasze śmieci.

"Jeśli pojawią się oznaki, że w pobliżu może przebywać niedźwiedź, warto zdjąć karmiki dla ptaków, upewnić się, że kosze na śmieci są schowane i zabezpieczone i temu podobne rzeczy" - powiedział Schauber.

W przypadku spotkania z czarnym niedźwiedziem Schauber zaleca zachowanie spokoju.

"Jedyne, co należy zrobić, to nie uciekać, zachować spokój i dać niedźwiedziowi znać, że tam jesteś i zacząć się powoli od niego oddalać" - powiedział. "Jeśli zmierza w określonym kierunku, nie utrudniaj mu tego. Pozwól mu iść w swoją stronę i daj mu jak najwięcej miejsca. W bardzo rzadkich przypadkach, gdy niedźwiedź zainteresuje się człowiekiem, należy stanąć na ziemi i wydawać głośniejsze dźwięki, aby zwierzę wiedziało, że tam jesteś, a wtedy prawdopodobnie pójdzie dalej".

jm