----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

04 kwietnia 2022

Udostępnij znajomym:

National Play Outside Day jest celebrowany w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Ostatni wypadł więc 2 kwietnia, a kolejny wypadnie 7 maja 2022 roku. Cel akcji jest prosty: zachęcić jak najwięcej osób do wspólnej zabawy na zewnątrz.

Obejmuje to wszystkich, dzieci, rodziców, dorosłych i całe rodziny. Nie potrzeba planować żadnych specjalnych wydarzeń ani zajęć, wystarczy po prostu wyjść na zewnątrz i spędzić czas ze znajomymi, przyjaciółmi czy rodziną.

Korzyści płynące ze spędzania czasu na świeżym powietrzu wydają się oczywiste, ale w dzisiejszym świecie zdominowanym przez media społecznościowe i elektronikę, wydaje się to coraz rzadziej praktykowane. Warto więc zaznaczyć ten dzień w kalendarzu do końca roku i sprawić, żeby stał się comiesięczną tradycją.

National Play Outside Day został zapoczątkowany w 2011 roku, kiedy jego twórcy Aaron Wiggins i Rhonda D. Abeyta postanowili wyrazić swoje zaniepokojenie tym, jaki drastycznie wydłużył się czas spędzany przed ekranem i jak bardzo wpłynęlo to na fizyczne i psychiczne samopoczucie dzieci. Od gier, programów telewizyjnych i filmów, po platformy mediów społecznościowych, era cyfrowa zapewniła dzieciom „ciekawsze” hobby. Aby powstrzymać wpływ urządzeń cyfrowych na nasze codzienne życie, zapoczątkowali kampanię zachęcającą dzieci i dorosłych do pamiętania o znaczeniu zabawy na świeżym powietrzu. Celem tego dnia było podkreślenie korzyści płynące z przebywania na zewnątrz. Oprócz pobudzenia psychicznego pomaga również wzmocnić odporność, mięśnie i kości.

Dziś dzień jest uznawany co miesiąc za okazję do rozprostowania nóg i rozruszania wyobraźni podczas dobrej, staromodnej zabawy na świeżym powietrzu.

Coraz mniej wychodzimy na zewnątrz

Zaledwie 30% wszystkich dzieci w Ameryce bawi się na dworze - to wyraźny kontrast w stosunku do liczby dzieci, które bawiłyby się na dworze jeszcze 30 lat temu. Chociaż za spadające liczby możemy obwiniać erę cyfrową, również takie kwestie jak media informacyjne i bardzo napięty, wypełniony tryb życia dorosłych sprawiły, że wiele osób z ostrożnością pozwala swoim dzieciom bawić się na zewnątrz. National Play Outside Day zachęca ludzi do uwolnienia się od lęków i, w bezpiecznym - monitorowanym środowisku, do swobodnej zabawy. Można planować z wyprzedzeniem, omawiając z dziećmi preferowane zajęcia. Mogą to być wędrówki piesze, pływanie, jazda na rowerze, gra w piłkę lub wiele innych rzeczy. Ekscytujące jest to, że zmieniające się sezonowe wzorce skłaniają do brania udziału w nowych zajęciach każdego miesiąca.

Korzyści z zabawy na świeżym powietrzu

Jak się okazuje, nasi rodzice mieli rację – zabawa na zewnątrz naprawdę jest lepsza niż siedzenie w domu. Niestety, ostatnie badania wykazały, że dzisiejsze dzieci spędzają tylko cztery do siedmiu minut dziennie na niezorganizowanej zabawie na świeżym powietrzu – ale aż siedem i pół godziny przed mediami elektronicznymi.

Aktywność na świeżym powietrzu przynosi niesamowite korzyści w każdym wieku, ale jest szczególnie korzystna dla dzieci. Do zalet zabawy na świeżym powietrzu należą:
- lepsza sprawność fizyczna
- rozwój społeczny i poznawczy
- redukcja stresu i poprawa zdrowia psychicznego
- lepsze zdolności sensoryczne
- silniejszy układ oddechowy
- dobra zabawa
- odkrywanie piękna natury
- i wiele więcej.

Dlaczego ludzie coraz mniej czasu spędzają na zewnątrz?

W środku jest mnóstwo fajnych rzeczy (gry wideo, telewizor, komputery, zabawki...). Jest inaczej niż wtedy, gdy byliśmy dziećmi. Rodzice musieli krzyczeć, aby dzieci wracały do domu, teraz niektórzy rodzice muszą krzyczeć, aby dzieci wyszły na zewnątrz. Zajmujemy się innymi rzeczami, które musimy zrobić i nie traktujemy zabawy na świeżym powietrzu jako priorytetu. To do rodziców należy zachęcanie i planowanie zajęć na świeżym powietrzu.

Zabawy na świeżym powietrzu dają wręcz nieograniczone możliwości. Od spacerów, wycieczek rowerowych, gry w piłkę, zabawy w berka, puszczanie latawców przez kąpiele w jeziorze, górskie wycieczki czy campingi. Wystarczy tylko ubrać buty i wyjść z domu. Nie musimy nawet czekać do następnych obchodów tego dnia. 

jm

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----