Narodziny Dzieciątka w poezji
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas – czas radości, miłości i nadziei. Dlatego ludzie składają sobie życzenia, aby życie zajaśniało szczęściem Gwiazdy Betlejemskiej z szansą pokonania wszelkich trudności codziennego trwania. To czas otwarcia się na Chrystusa i przypomnienia, że opieka Bożej Dzieciny sprawia, że obdarowujemy się miłością.

„Czas oczekiwania na przyjście Pana był i jest natchnieniem dla wielu twórców. W Zrzeszeniu Literatów Polskich im. Św. Jana Pawła II zorganizowaliśmy wieczór poetycki poświęcony prezentacji wierszy pod wspólnym tytułem „Oczekiwanie”. Swoje utwory nadesłali także twórcy z Polski. Zaprezentowaliśmy je w trzeci czwartek grudnia po wieczornej mszy świętej w kawiarence Jezuickiego Ośrodka Milenijnego” – powiedziała gospodyni literackiego spotkania Alina Szymczyk.

Janina Malicka z Końskich dzieląc się myślą o oczekiwaniu na narodziny Dzieciątka napisała, że z wielkim weselem nowinę o narodzeniu Chrystusa głoszą aniołowie, a wiadomość o tym od dwóch tysięcy lat ziemi się udziela. Siostra Justyna, felicjanka z Polski zauważa, że to czas szczególny, w którym życzenia z przesłaniem miłości niesiemy prześladowanym, tęskniącym, cierpiącym, wypędzonym z ojczyzny, głodnym, wołającym o przebaczenie, a nawet skazanym. „Szukającym pomocnej dłoni, wszystkich pragnę zaprowadzić do stajenki wypożyczonej od pasterzy na czas przyjścia Dobrej Nowiny, na czas narodzenia oczekiwanego Mesjasza”.

Swoje wiersze o oczekiwaniu na Bożą Dziecinę czytali: Urszula Brynda, Hildegarda Wójtowicz, Jerzy Kowalewski, Grażyna Jachymiak, Beta Korzeniak, Ewa Bielicki, Jan Żółtek, Wiesława Sykut oraz Alina Szymczyk, która podsumowując miniony rok powiedziała, że dla emigracyjnych twórców był on dobry. Maria Mili Purymska wydała swój czwarty tomik poezji, również Katarzyna Murawska pokusiła się o kolejną książkę. Jan Żółtek wydał napisane gwarą opowieści góralskie. Swój debiutancki tomik wierszy wydała Beata Korzeniak. Zrzeszenie wydało dwunasty już almanach „Drogi do wolności”. Zrzeszenie organizowało w JOM miesięczne spotkania literackie oraz okolicznościowe związane z celebracją rocznic i świąt. Poeci pożegnali powracających do Polski Antoniego Bosaka i Władysława Panasiuka.

Składając świąteczno-noworoczne życzenia Alina Szymczyk przypomniała słowa Roberta Wołczyńskiego, który pisał, że Boże Narodzenie, to piękny czas na ziemi, to szczególna chwila dla każdego człowieka, kiedy ubieramy choinkę, przygotowujemy Wigilię, łamiemy się opłatkiem, śpiewamy kolędy, a dzieci wyglądają na niebie pierwszej gwiazdy. „Ta świąteczna pora jest pełna łaski i uczuć, które nadają niezwykły wymiar tej tradycji. Niech narodziny Pana będą naszą radością i najważniejszym wydarzeniem dla każdego” – powiedziała prezes Zrzeszenia życząc uczestnikom wszelkiej pomyślności i lekkości formułowania poetyckich przemyśleń w Nowym Roku. Duchowego wsparcia literatom udzielił o. Jakub Śpiewak

Tekst: Andrzej Baraniak

Zdjęcia: Ryszard Siek