----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

08 kwietnia 2022

Udostępnij znajomym:

Wielu rodziców stara się ograniczać i toczy wieczną walkę w kwestii czasu, jaki ich dzieci spędzają przed ekranem komputerów czy telefonów. Okazuje się, że problem może w podobny sposób dotyczyć nastolatków innych gatunków, o czym przekonali się pracownicy chicagowskiego zoo.

16-letni goryl o wadze 415 funtów i imieniu Amare staje się coraz bardziej uzależniony od ekranów smartfonów pokazywanych mu przez odwiedzających ogród Lincoln Park Zoo w Chicago.

Coraz więcej osób zauważyło, że Amare lubi oglądać zdjęcia i filmy na ich telefonach komórkowych - powiedział Stephen Ross, dyrektor Lester E. Fisher Center for Study and Conservation of Apes. Kiedy goście podnosili telefony, goryl coraz częściej podchodził do szyby, aby przyjrzeć się im z bliska.

„Jesteśmy coraz bardziej zaniepokojeni tym, że zbyt dużo czasu spędza na przeglądaniu zdjęć ludzi” – powiedział Ross. „Naprawdę wolimy, aby spędzał znacznie więcej czasu ze swoimi kolegami z wybiegu, ucząc się być gorylem”.

Amare mieszka z trzema innymi „kawalerskimi” nastoletnimi gorylami. Kiedyś był tak zahipnotyzowany przez ekran, że nie zauważył, jak inny goryl rzuca się na niego. Chociaż Amare ma się dobrze po tym normalnym pokazie agresji między młodymi mężczyznami, Ross powiedział, że ciągłe rozpraszanie uwagi może zagrozić pozycji społecznej Amare w grupie i prowadzić do „poważnych konsekwencji rozwojowych”.

Zagrożenie dla dzieci

Wiele badań wykazało, że nadmierna ilość czasu spędzanego przed ekranem wśród nastolatków jest związana z zagrożeniami dla zdrowia fizycznego i psychicznego, a pandemia dramatycznie wydłużyła czas spędzany przez dzieci na telefonach. Badanie przeprowadzone w 2021 r. przez naukowców z UC San Francisco wykazało, że czas spędzony przed ekranem niezwiązanym ze szkołą u dzieci w wieku od 12 do 13 lat w Stanach Zjednoczonych podwoił się w maju 2020 r., z 3.8 godziny dziennie do 7.7.

jm

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----