----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

02 sierpnia 2022

Udostępnij znajomym:

Nowe badania wskazują, że wykonywanie nawet najprostszych ćwiczeń może pomóc starszym Amerykanom z łagodnymi problemami z pamięcią.

Lekarze od dawna zalecają aktywność fizyczną, aby pomóc w utrzymaniu sprawnego mózgu. Jednak badanie finansowane przez rząd jest najdłużej trwającym testem, mającym dać odpowiedź na pytanie, czy ćwiczenia mają jakiekolwiek znaczenie, gdy pamięć zaczyna słabnąć. Badanie przeprowadzono podczas pandemii, która dodała izolację do listy zagrożeń dla sprawności umysłowej uczestników.

Naukowcy zrekrutowali około 300 mało aktywnych osób starszych z trudnymi do wykrycia zmianami pamięci zwanymi łagodnymi zaburzeniami poznawczymi lub MCI – stanem, który czasami, ale nie zawsze, jest prekursorem choroby Alzheimera. Połowie przydzielono ćwiczenia aerobowe, a pozostałym ruchy rozciągające i ćwiczenia na utrzymanie równowagi, które tylko nieznacznie podnosiły tętno ćwiczących.

Uczestnicy obu grup pracowali z trenerami w obiektach YMCA w całym kraju, a kiedy Covid-19 spowodował zamknięcie siłowni, ich treningi odbywały się za pomocą połączeń wideo.

Przeprowadzone po roku testy wykazały, że żadna z grup nie uległa pogorszeniu, powiedziała główna badaczka Laura Baker, neurobiolog z Wake Forest School of Medicine. Wyjaśniła ona, że skany mózgu nie wykazały również kurczenia się, które towarzyszy pogarszającym się problemom z pamięcią.

Dla porównania, podobni pacjenci z MCI w innym długoterminowym badaniu zdrowia mózgu – ale bez wykonywania ćwiczeń – doświadczyli znacznego spadku funkcji poznawczych w ciągu roku.

Każdy może tak ćwiczyć

Wyniki sugerują, że „jest to wykonalne dla każdego” – nie tylko dla seniorów wystarczająco zdrowych, by mocno się spocić, powiedziała Baker, która przedstawiła wyniki badania na Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera. „Ćwiczenia fizyczne muszą być częścią strategii prewencyjnych” dla zagrożonych seniorów.

Wcześniejsze badania wykazały, że regularna aktywność fizyczna może zmniejszyć szkodliwe stany zapalne i zwiększyć przepływ krwi do mózgu, powiedziała dyrektor naukowa Stowarzyszenia Alzheimera Maria Carrillo. Ale nowe badanie jest szczególnie intrygujące, ponieważ pandemia pozostawiła już narażonych seniorów w izolacji społecznej – coś, co od dawna wiadomo, że zwiększa ryzyko problemów z pamięcią.

To frustrujący czas na badania nad demencją. Lekarze są niechętni przepisaniu drogiego nowego leku o nazwie Aduhelm, który miał być pierwszym spowalniającym postęp choroby Alzheimera – ale nie jest jeszcze jasne, czy naprawdę pomaga pacjentom. Naukowcy w zeszłym miesiącu zgłosili, że inny lek, który działa podobnie – celując w blaszki amyloidowe, będące znakiem rozpoznawczym Alzheimera – zawiódł na kluczowym etapie badania.

Ważne jest, aby producenci leków częściej skupiali się na wielu innych czynnikach, które mogą prowadzić do demencji, powiedziała Carrillo, ponieważ skuteczne leczenie lub zapobieganie prawdopodobnie będzie wymagało kombinacji różnych strategii.

Czasami w demencji mózg ma problemy z przetwarzaniem cukru i tłuszczów we krwi na potrzebną energię, powiedział John Didsbury z T3D Therapeutics na spotkaniu Alzheimera. Jego firma testuje pigułkę, która ma na celu przyspieszenie metabolizmu, a wyniki spodziewane są w przyszłym roku.

Tymczasem rośnie pilna potrzeba ustalenia, czy kroki, które ludzie mogą podjąć dzisiaj – takie jak ćwiczenia – mogą zapewnić przynajmniej pewną ochronę.

Ile i jakiego rodzaju ćwiczenia?

W badaniu Baker seniorzy mieli poruszać się od 30 do 45 minut cztery razy w tygodniu, niezależnie od tego, czy chodziło o energiczne ćwiczenia na bieżni, czy ćwiczenia rozciągające. To bardzo ważne zalecenie dla wszystkich osób, które prowadzą siedzący tryb życia, ale Baker twierdzi, że wpływ MCI na mózg jeszcze bardziej utrudnia ludziom planowanie i regularne wykonywanie nowych aktywności.

Stąd stymulacja społeczna — która, jak powiedziała, doprowadziła do tego, że każdy uczestnik wykonał ponad 100 godzin ćwiczeń rocznie. Baker podejrzewa, że sama intensywność ćwiczeń może wyjaśniać, dlaczego nawet proste rozciąganie przyczyniło się do widocznych korzyści.

„Nie robilibyśmy tych ćwiczeń sami” – powiedział 81-letni Doug Maxwell z Wisconsin, który dołączył do badania wraz z żoną. Obojgu zostały przydzielone ćwiczenia rozciągające. Po zakończeniu badań czuli się tak dobrze, że kupili sobie elektryczne rowery w nadziei na jeszcze większą aktywność, choć oboje przyznają, że w ich wieku trudno utrzymać regularny harmonogram ćwiczeń.

Baker prowadzi kolejne, jeszcze większe badanie nad osobami starszymi, aby sprawdzić, czy dodanie ćwiczeń do innych kroków, takich jak zdrowa dieta, gry utrzymujące aktywność mózgową i stymulacja społeczna, mogą zmniejszyć ryzyko demencji.

jm

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----