----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Rachunki za ogrzewanie są jednym z największych obciążeń finansowych każdego gospodarstwa domowego, a tej zimy większość Amerykanów powinna przygotować się na jeszcze wyższe opłaty.

Według U.S. Energy Information Administration prawie połowa amerykańskich gospodarstw domowych, które ogrzewają dom gazem ziemnym, może wydać tej zimy średnio 746 dolarów, czyli o 30 procent więcej niż rok temu. Gospodarstwa, które korzystają z energii elektrycznej zapłacą średnio 1,268 dolarów, co stanowi wzrost o 6 procent w porównaniu do ubiegłego roku. Rachunki Amerykanów, którzy używają oleju opałowego mogą wzrosnąć o 43 procent więcej (wydadzą średnio 1,734 dol.), a tych, którzy używają propanu czeka podwyżka o 54 procent (631 dolarów).

Co na to administracja Bidena?

W połowie listopada Biały Dom ogłosił, że przekaże fundusze pochodzące z Amerykańskiego Planu Ratunkowego na zrównoważenie rosnących kosztów. Ustawa przewiduje 4.5 mld. dol. na rozszerzenie programu pomocy energetycznej dla obywateli o niskich dochodach (Low Income Home Energy Assistance Program) oraz dodatkowe 21.5 mld. na programy pomocy w wynajmie mieszkań (Emergency Rental Assistance), które pomagają w spłacie zaległych rachunków za media. Dodatkowe 350 miliardów dolarów dla State & Local Fiscal Recovery Fund, które mogą być wykorzystane na pomoc w pokryciu kosztów energii. Administracja wezwała miasta i okręgi, aby przygotowali się do wczesnego przygotowania się do dystrybucji funduszy. 

Jak obniżyć koszty ogrzewania?

Aby zaoszczędzić na ogrzewaniu warto wprowadzić szereg energooszczędnych rozwiązań, które obniżą jego koszty. Wiele z nich może wydawać się nieistotnych, ale nawet niewielkie zmiany mogą mieć duży wpływ na nasz rachunek.

1. Zrób przegląd pieca. Zacznij od sprawdzenia systemu przez profesjonalistę, aby upewnić się, że działa wydajnie - doradza Joel Worthington, prezes Mr. Electric, krajowej sieci elektryków na łamach "Washington Post". Zazwyczaj technik czyści i testuje sprzęt grzewczy, sprawdza go pod kątem korozji, a także ocenia, czy nie należy wymienić części. Szczególną uwagę należy zwrócić na filtry, bowiem niektóre z nich wymagają wymiany co miesiąc. Zanieczyszczone ograniczają przepływ powietrza, powodując, że piec pracuje mniej wydajnie - dodaje Worthington.

2. Upewnij się, że piec nie pracuje, gdy nie jest potrzebny. Zainstaluj termostaty i ustaw je tak, aby obniżały temperaturę w nocy lub kiedy jesteś poza domem. Najnowsze "inteligentne" modele współpracują nawet z aplikacjami na smartfony, umożliwiając zdalną regulację temperatury.

3. Dostosuj temperaturę. Mało kto wie, że jeśli obniżmy temperaturę tylko o 1 stopień możemy zaoszczędzić od 1 do 3 procent na rachunku. Worthington sugeruje powolne zmniejszanie temperatury, aby znaleźć poziom, w którym czujemy się komfortowo. "Nasze ciała aklimatyzują się, więc obniżajmy temperaturę o jeden stopień, odczekajmy kilka dni, aż przyzwyczaimy się do nowej temperatury, a potem spróbujmy ją obniżyć o kolejny stopień. Warto pamiętać, że zbyt wysoka temperatura powietrza w domu powoduje nie tylko wzrost kosztów, ale i negatywnie działa na zdrowie jego mieszkańców.

4. Nie podkręcaj zbytnio temperatury, gdy wchodzisz do domu. "Często robimy to, gdy w domu jest zimno, tak jak wtedy, gdy wsiadamy do zimnego samochodu" - mówi Lizzie Rubado, ekspert ds. energii w organizacji non-profit Energy Trust of Oregon.

5. Zrób przegląd techniczny. Bezpłatne audyty energetyczne są dostępne dla właścicieli domów. Trwają one około godziny i pomagają często znaleźć problemy, które mogą mieć wpływ na większe zużycie energii, takie jak nieszczelne krany, szczeliny i pęknięcia, nieefektywne żarówki i starsze głowice prysznicowe. Jeśli jesteś najemcą, poproś właściciela o przeprowadzenie oceny przez firmę energetyczną. "Wiele osób lekceważy te usługi, ale mogą one pomóc obniżyć rachunki o 10 do 20 procent" - mówi Christine Ciavardini z MD Energy Advisors, firmy konsultingowej w Baltimore.

6. Zadbaj o termoizolację budynku. Wszystkie małe pęknięcia i szczeliny mogą powodować utratę ciepła. Uszczelnij drzwi i okna, a także sprawdź, czy nie ma szczelin w miejscach, gdzie rury wchodzą do domu. Upewnij się również, że ściany, strych, piwnica i przestrzenie po schodach są zaizolowane.

7. W ciągu dnia odsuń żaluzje lub rolety tak, aby promienie słoneczne mogły ogrzać pomieszczenie. Zwłaszcza, jeśli masz południową ekspozycję, światło słoneczne może wystarczyć do ogrzania pomieszczenia do tego stopnia, że piec będzie włączał się rzadziej. W nocy zasuń zasłony okienne, pozwoli to na stworzenie dodatkowej bariery, która utrudniać będzie możliwość wydostania się ciepła na zewnątrz pomieszczenia.

8. Sprawdź kominek. Otwarty ruszt kominka jest jak dziura. Upewnij się, że jest zamknięty wtedy, kiedy kominek jest nieużywany.

9. Ustaw odpowiednią temperaturę na podgrzewaczu ciepłej wody. W wielu domach za duże zużycie energii odpowiada ogrzanie wody. Gdy wyjeżdżasz poza miasto nie zapominaj o zmniejszeniu temperatury.

10. Podczas wietrzenia pomieszczeń pamiętaj o ustawieniu termostatu na najniższy poziom lub całkowitym jego wyłączeniu.

al