Nie jest za późno na wzięcie udziału w spisie powszechnym
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Niektórym częściom południowego i zachodniego Chicago grozi zaniżenie danych w spisie ludności 2020, którego zakończenie ma nastąpić 30 września. Stan Illinois w ostatnim czasie wysunął się na szóste miejsce w kraju pod względem udzielonych odpowiedzi, uzyskując wynik 69.3 procent.

Jednak liczby w Chicago utrzymują się na niższym poziomie 57.9%, a na niektórych obszarach na południowej i zachodniej stronie miasta wahają się od 25 do 50 procent.

"Pracujemy w terenie, upewniamy się również, że docieramy do wszystkich organizacji społecznych w tych dzielnicach" - powiedziała Marilyn Sanders, dyrektor U.S. Census Bureau na region Chicago.

Sanders dodaje, że biuro jest zobowiązane do dostarczenia dokładnych danych, a osiągnięcie tego celu ma krytyczne znaczenie z uwagi na "usługi, na które wpływają dane ze spisu; tak wiele naszych usług zdrowotnych, edukacyjnych, kwestii takich jak biblioteki czy remonty dróg" - powiedziała. "Przez następne 10 lat dane te będą podstawą do podejmowania decyzji".

Pandemia koronawirusa wymusiła zmiany w przeprowadzaniu spisu, a osoby, które pukają od drzwi do drzwi, są wyposażone w środki ochrony osobistej i muszą przestrzegać zasad dystansu społecznego podczas interakcji z mieszkańcami.

Wiele osób martw się również, że wprowadzane zmiany wpłyną na obliczenia. Po początkowym przedłużeniu terminu spisu do końca października, został on cofnięty do 30 września, co wywołało obawy o zaniżenie liczb. Administracja Donalda Trumpa nakazała również wykluczenie nielegalnych imigrantów przy ustalaniu miejsc w kongresie, co zostało zakwestionowane sądownie.

Sanders mówi, że pomimo tych wątpliwości, Biuro Spisu Ludności policzy każdego mieszkańca kraju.

"Wykorzystujemy zaufane głosy w tych społecznościach, aby edukować i upewnić się, że wszyscy rozumieją powagę spisu i że naszym celem, misją i zadaniem jest uzyskanie pełnych i dokładnych obliczeń" - powiedziała. Biuro Spisu Ludności zamierza wdrożyć płatne reklamy, aby dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców i zwiększyć wskaźnik odpowiedzi. W niektórych rejonach, o najniższych wskaźnikach odpowiedzi, ponownie zostaną wysłane kwestionariusze, aby zachęcić do wzięcia udziału w spisie.

JM