----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Okazuje się, że w 2021 dla singli najważniejszą cechą potencjalnego partnera nie jest wygląd fizyczny, ale dojrzałość emocjonalna.

Każdego roku badanie Match’s Singles in America pokazuje, jak kształtują się nowe wzorce związane z poszukiwaniem drugiej połówki. Sama atrakcyjność fizyczna już nie wystarcza. Od działań społecznych po samodoskonalenie, dojrzałość emocjonalna uplasowała się na czele listy.

W ramach 11. dorocznego badania naukowcy przeprowadzili ankietę wśród ponad 5,000 samotnych osób w wieku od 18 do 98 lat zamieszkujących Stany Zjednoczone. Oprócz zmiany w kierunku zainteresowania dojrzałością emocjonalną, badanie wykazało również, że single szukają stabilności i poczucia bezpieczeństwa, i że w tym roku są znacznie mniej zainteresowani znalezieniem kogoś, kto jest fizycznie atrakcyjny niż to miało miejsce w przeszłości. W 2020 roku 90% singli uznało atrakcyjność fizyczną za ważną cechę, podczas gdy w tym roku tylko 78%. Poza dojrzałością emocjonalną, bycie otwartym i akceptowanie różnić było ważne dla 83% respondentów, a zdolności komunikacyjne stanowiły priorytet dla 84%.

Nie chcą przygód na jedną noc

Większość szuka stałych i stabilnych związków. Badanie wykazało, że tylko 11% singli chce swobodnie umawiać się na randki, podczas gdy 62% pragnie zaangażować się w poważne relacje.

Helen Fisher, główny doradca naukowy Match’s Singles in America, uważa, że znaczący wpływ na te zmiany kulturowe miała pandemia. Nowe trendy, które pojawiły się w związku z Covid-19, mogą na dłużej wpłynąć na sposób, w jaki umawiamy się na randki i tworzymy związki.

„Myślę, że to historyczny czas w ludzkich zalotach” – powiedziała, odnosząc się do wpływu pandemii na nasze relacje. „Nie dziwię się, że ci, którzy ją przeżyli, dorośli i stali się bardziej dojrzali. Niegrzeczny chłopiec i niegrzeczna dziewczynka już wychodzą z mody. Mniej ludzi szuka przygód na jedną noc”.

Potrzeba bezpieczeństwa i stabilności po pandemii jest bardzo wyraźna. Osoby samotne częściej szukały stabilności finansowej u partnera - pragnienie, aby dochody partnera były co najmniej równe dochodom respondenta było w tym roku o 20% wyższe niż w ciągu ostatnich dwóch lat. Podobnie jak życzenia, aby partner miał podobny poziom wykształcenia i udaną karierę zawodową wzrosły odpowiednio o 10 i 5 procent od 2019 roku.

Nie tylko wymagają więcej od partnera, ale pracują nad sobą

Fisher zauważyła, że osoby samotne starają się rozwijać i coraz częściej priorytetowo traktują swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Single w pełni wykorzystali 2021 rok do pracy nad sobą. 73% z nich stwierdziło, że w ciągu ostatniego roku poprawiły się ich zdolności do ustalania priorytetów i najważniejszych rzeczy w życiu, a 66% lepiej dba o swoje zdrowie psychiczne. 50% wykazało również poprawę w kwestii zdrowia fizycznego. Wielu zbudowało silniejsze relacje rodzinne, odłączyło się od mediów społecznościowych i zyskało pewność siebie.

Lisa Clampitt, prezes i założycielka Lisa Clampitt Matchmaking w Nowym Jorku, przypisuje tę zmianę czasowi, w którym pandemia pozwoliła ludziom zwolnić i zastanowić się, czego naprawdę chcą.

Clampitt widzi związek między tym trendem w kierunku autorefleksji a zwiększonym zainteresowaniem znalezieniem dojrzałego emocjonalnie partnera, co potwierdza badanie Match. „To dużo rozwoju osobistego, autorefleksji, myślenia o tym, czego chcesz w życiu” – powiedziała. „Ludzie mieli tyle czasu na refleksję i chcą być z kimś, kto również zastanawia się nad podobnymi sprawami”.

Więcej mężczyzn pragnie zaangażowania, więcej singli dązy do małżeństwa

Badanie wskazało również na zmianę oczekiwań związanych z płcią, jeśli chodzi o randki; naukowcy odkryli, że pomimo utrzymujących się stereotypów, że kobiety są bardziej zainteresowane zaangażowaniem niż mężczyźni, 70% samotnych mężczyzn zgłosiło chęć znalezienia partnera w przyszłym roku, w porównaniu z 60% samotnych kobiet. A jeśli chodzi o małżeństwo, podczas gdy chęć zalegalizowania związków wzrosła w tym roku o prawie 20% w porównaniu do ostatnich dwóch lat dla wszystkich samotnych, mężczyźni na całym świecie wykazywali bardziej znaczący wzrost zainteresowania małżeństwem. O 22% więcej mężczyzn zadeklarowało chęć zawarcia związku małżeńskiego, 14% więcej kobiet.

Ważne szczepienia

Nie tylko każdy serwis informacyjny mówi o szczepionkach i pandemii. Okazuje się, że single traktują szczepienia znacznie bardziej poważnie niż przeciętny Amerykanin. Liczby to potwierdzają: 73% singli jest zaszczepionych, w porównaniu do 64% populacji USA. Większość singli (65%) ma nadzieję, że osoby, z którymi będą umawiać się na randki, również będą zaszczepione. Zwiększa się to jeszcze bardziej w przypadku zaszczepionych, z których 80% chce, aby ich partnerzy również przyjęli szczepionki. 58% deklaruje, iż mało prawdopodobne jest, aby mogli pójść do łóżka z niezaszczepionym partnerem. 53% nie zamierza pójść na drugą randkę z kimś, kto nie jest zaszczepiony. A prawie połowa singli (48%) uważa, że osoby nieszczepione są samolubne.

Single są bardziej otwarci na ludzi z różnych środowisk

Czasy się zmieniają, a samotni Amerykanie starają się za nimi nadążyć. Teraz bardziej niż kiedykolwiek myślą o ruchach na rzecz sprawiedliwości społecznej i przeciw dyskryminacji rasowej i mają większe oczekiwania od swoich partnerów, aby myśleli podobnie.

45% singli umawiało się z osobami innej rasy, 46% z osobami o innych pooglądach politycznych. 7 na 10 osób twierdzi, iż jest otwartych na randki z osobami innej rasy lub pochodzenia etnicznego, co stanowi wzrost o 22% w porównaniu z sytuacją sprzed pandemii.

Pozytywną zmianą jest również to, że 78% kolorowych singli nie czuje się dyskryminowana podczas randek. W rzeczywistości osoby samotne najczęściej czują się dyskryminowane w kwestii swojej wagi, przy czym zgłasza to 1 na 5 ankietowanych osób.

jm