Nie rezygnują ze świątecznych planów
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Około miliona Amerykanów dziennie przechodziło przez punkty kontrolne lotnisk podczas ubiegłego weekendu, pomimo wzrostu liczby zgonów spowodowanych koronawirusem w całym kraju i publicznych apeli ekspertów ds. zdrowia publicznego, nawołujących do tego, aby mieszkańcy pozostali w domach i unikali większych zgromadzeń podczas zbliżającego się Święta Dziękczynienia.

Oczekuje się, że ilość podróżnych jeszcze wzrośnie. Przyszła niedziela będzie prawdopodobnie najbardziej pracowitym dniem w tym sezonie świątecznym.

Liczba osób decydujących się w podróż samolotem na Thanksgiving spadła o ponad połowę w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jednak 3 miliony osób, które przeszły przez punkty kontrolne na lotniskach w USA od piątku do niedzieli, to największe tłumy od połowy marca, kiedy kryzys związany z Covid-19 dotknął Stany Zjednoczone.

Wielu podróżnych nie chce rezygnować z możliwości spotkania z rodziną i jest przekonanych, że można to zrobić bezpiecznie. Ponadto wiele uczelni zakończyło zajęcia osobiste, co skłoniło studentów do powrotu do domu.

Laurie Pearcy z Minneapolis uda się do Nowego Orleanu, aby wziąć udział w przyjęciu bridal shower swojej córki i spędzić Święto Dziękczynienia ze swoim synem. „Nie chcę nikogo nieświadomie zarazić. Ale nie chcę też przegapić tak ważnego wydarzenia w życiu mojej jedynej córki” – powiedziała.

Stephen Browning z Tucson w Arizonie zamierza lecieć do Seattle, aby spędzić Thanksgiving wspólnie ze swoją siostrą. Na rodzinnej uroczystości zwykle obecnych było około 30 osób, w tym roku przyleci 10 i wszyscy zostali poproszeni o wykonanie wcześniej testu na koronawirusa. Mężczyzna nie planuje zdejmowania maski, aby pić lub jeść podczas lotu.

„To moja pierwsza podróż lotnicza od grudnia 2019, więc tak, mam obawy” – powiedział. „Ale myślę, że większość linii lotniczych działa odpowiedzialnie i wymaga noszenia maseczek podczas wszystkich lotów”.

W ubiegłym tygodniu Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom wezwały Amerykanów, aby unikali podróży i nie spędzali Święta Dziękczynienia z osobami spoza ich gospodarstwa domowego. Ilość nowych przypadków zachorowań w USA gwałtownie wzrosła do rekordowych poziomów – wynosząc średnio 170,000 dziennie, a liczba zgonów wzrosła do ponad 1,500 dziennie – najwyższego poziomu od wiosny. Wirus jest obwiniany o ponad ćwierć miliona zgonów w USA i ponad 12 milionów potwierdzonych infekcji.

Wszyscy powinni unikać podróży

„W całych Stanach Zjednoczonych dochodzi do tak wielu transmisji, że szanse, iż spotkasz kogoś, kto choruje na Covid-19, są w rzeczywistości bardzo wysokie, niezależnie od tego, czy jest to samolot, lotnisko czy miejsce odpoczynku” – ostrzega doktor Syra Madad, epidemiolog chorób zakaźnych w szpitalu w Nowym Jorku.

Doktor Anthony Fauci, czołowy ekspert ds. chorób zakaźnych w kraju, powiedział w wywiadzie dla CBS, że ludzie na lotniskach „wpędzą nas w jeszcze większe kłopoty niż mamy teraz”.

Do części osób na pewno docierają te zalecenia. Ilość rezerwacji w 2020 roku spadła o około 60% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Na początku października wzrastała ilość dokonywanych rezerwacji na okres świąteczny związany z obchodami Thanksgiving, ale ponownie spadłaona wraz ze wzrostem liczby nowych przypadków. Ponieważ linie lotnicze ułatwiły anulowanie zakupionych biletów, przed samym świętem może dojść do fali odwoływanych podróży – uważa John Elder, doradca linii lotniczych z Boston Consulting Group.

W 2019 roku rekordowa liczba 26 milionów pasażerów i załogi przeszła przez punkty kontrolne na lotniskach w USA w czasie 11 dni w okresie Thanksgiving. W tym roku branżowa grupa handlowa Airlines for America nawet nie podaje prognoz, ponieważ obecna sytuacja jest tak niepewna.

Josh Holman i jego rodzina planowali polecieć do San Francisco, aby spędzić Thanksgiving z bratem i rodzicami. Ale zrezygnowali z tych planów.

„Uważam, że moim obywatelskim obowiązkiem jest powstrzymanie się od dalszego rozprzestrzeniania tego wirusa” – powiedział Holman.

36

Więcej osób decyduje się na podróż samochodem

Ze względów bezpieczeństwa więcej osób decyduje się na podróż samochodem niż samolotem w czasie świąt, ale według AAA, nawet liczba podróży samochodowych spadnie w tym roku. Na podstawie ankiet przeprowadzonych w połowie października grupa spodziewa się, że w podróż w okresie Święta Dziękczynienia wybierze się 47.8 miliona osób – o 4% mniej niż rok temu. Ale AAA dodaje, iż spadek może okazać się jeszcze większy, biorąc pod uwagę pogłębiający się kryzys.

Posiłek przy osobnym stole

Brad Carr i jego żona, emeryci z Griffin w stanie Georgia, debatowali, czy pokonać niewielką odległość dzielącą ich od domu syna i zjeść posiłek przy osobnym stole na werandzie. Ale po komunikatach wydanych przez CDC zdecydowali się pozostać w domu.

Ci, którzy pomimo wszystkich ostrzeżeń zamierzają spotkać się z najbliższymi, powinni w miarę możliwości jeść na świeżym powietrzu, nosić maski, utrzymywać odległość 6 stóp i mieć jedną osobę podającą jedzenie.

Taki plan ma rodzina Juliany Walter, która planuje wykonać test na koronawirusa, a następnie pojechać do swojego rodzinnego domu w Maryland. Jej rodzice wynajęli namioty i grzejniki zewnętrzne i zamierzają ugościć 30 członków rodziny noszących maseczki podczas kolacji z okazji Święta Dziękczynienia.

Okres świąteczny kończy ponury rok podróży w Stanach Zjednoczonych. Oczekuje się, iż wydatki na podróże spadną o 45% w porównaniu z poziomem z 2019 roku – do 617 miliardów dolarów – przewiduje grupa handlowa U.S. Travel Association.

Rezygnacja z podróży w okresie Thanksgiving jest bolesna dla wielu rodzin. Niektórzy planują tylko wirtualne spotkania z najbliższymi. A wiele osób już teraz zastanawia się, jak spędzi zbliżające się Święta Bożego Narodzenia.

jm