Nie tylko samochody…
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Ceny rosną na całym świecie, wliczając wszystko to, co niezbędne, żywność, odzież i dach nad głową.

Jak inflacja wpływa na nasz standard życia?

Ceny domów w USA wzrosły w ciągu ostatniego roku o 20%. Ceny posiłków spożywanych poza domem wzrosły w czerwcu o ponad 4% w porównaniu do ostatniego roku, a ceny odzieży wzrosły w tym samym okresie o prawie 5%.

To nie wszystko. Praktycznie każdy aspekt życia w Ameryce staje się droższy – kluczowa miara inflacji właśnie osiągnęła najwyższy poziom od 13 lat.

Kupno samochodu

Na początku pandemii fabryki zostały zamknięte, a podaż samochodów gwałtownie spadła. Rok później zamknięcia wywołane przez Covid wciąż wpływają na branżę motoryzacyjną. Do tego dochodzi globalny niedobór chipów hamujący produkcję nowych samochodów i klienci, którzy poszukują nowych pojazdów. To idealna mieszanka do tego, aby ceny poszybowały w górę. Przy tak małej podaży dealerzy samochodów są mniej skłonni do oferowania swoich zwykłych ofert mających na celu zachęcenie klientów do kupna.

W maju średnia cena nowego samochodu osiągnęła rekordową wartość 38,255 dolarów, według JD Power, o 12% więcej niż w tym samym okresie rok temu.

Sytuacja wpływa nie tylko na rynek nowych samochodów, ale także tych używanych. Nowa analiza Edmunds.com wykazała, że niektóre roczne samochody sprzedają się teraz za więcej niż wtedy, gdy były nowe. Według analizy średnia cena odsprzedaży wynosi 95% ceny pierwotnej.

Dealerzy nie mają wystarczającej liczby samochodów, a kupujący nie widzą opcji, których szukają, więc używane samochody zastępują nowe, które po prostu nie są dostępne w tej chwili. Prawdopodobnie do końca roku sytuacja nie ulegnie poprawie.

Wycieczki

Rosną także ceny wynajmu samochodów. Według Julie Hall, rzeczniczki AAA, dzienne stawki wynajmu samochodów wzrosły o 86% w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku, i o 140% względem 2019 roku.

„Jeśli planujesz tego lata wynająć samochód, zrób to jak najwcześniej i zachowaj elastyczność w zakresie czasu i miejsca odbioru. Dobrą opcją jest także współpraca z biurem podróży – powiedziała Hall.

Po wynajęciu samochodu trzeba go jeszcze zatankować. Od początku roku średnia krajowa cena benzyny wzrosła o 40% - z $2.25 1 stycznia do $3.13. Nie należy spodziewać się, że rekordowe ceny spadną w najbliższym czasie. Eksperci oczekują, że do końca lata średnie ceny benzyny wzrosną znacznie powyżej 3.25 USD.

Nie zniechęciło to jednak osób, które po okresie pandemii postanowiły skorzystać z możliwości podróży tego lata. Ilość wyjazdów w weekend związany z obchodami 4 lipca przekroczyła nawet rekordy sprzed pandemii. Wysoki popyt na benzynę i niska podaż, wynikająca z niedoboru kierowców ciężarówek, będą w dalszym ciągu powodować wzrost cen.

Hotele

W ciągu ostatnich czterech tygodni średnia dzienna stawka dla hoteli osiągnęła 130.90 USD, w porównaniu do 95.37 USD w tym samym okresie ubiegłego roku - według danych STR, globalnej firmy zajmującej się danymi i analizami dotyczącymi branży hotelarskiej.

Mimo że ceny wzrosły od zeszłego roku, w 2019 r., czyli przed pandemią, średnie dzienne stawki za ten miesiąc wynosiły 132.99 USD, czyli były nieco wyższe niż obecnie.

Rozrywka

Popyt na imprezy, takie jak wesela, imprezy firmowe i spotkania rodzinne, gwałtownie wzrósł w ciągu ostatnich kilku tygodni. Jednak w obliczu niedoboru podaży i siły roboczej gospodarze i goście powinni obniżyć swoje oczekiwania i być gotowi na znalezienie innych opcji, powiedziała Heidi Hiller, dyrektor kreatywna w Innovative Party Planning w Baltimore.

Obecnie wiele kontraktów zawiera wyjątki lub możliwe zamienniki, ponieważ sprzedawcy nie mogą obiecać, że będą mieli wystarczającą ilość danego produktu lub zapewnić zamówione usługi - powiedziała Hiller.

Jednak klienci nie pozwalają na to, aby braki lub rosnące ceny powstrzymały ich imprezowe plany. Hiller twierdzi, że aby pokryć koszty lub zminimalizować braki, organizatorzy zmniejszają liczbę gości i znajdują zamienniki tego, czego początkowo sobie życzyli.

Nawet jeśli zdecydujesz się na mniejsze przyjęcie, w dalszym ciągu musisz liczyć się z wyższymi kosztami. Jeśli, że chcesz zorganizować imprezę w restauracji, musisz wziąć pod uwagę fakt, iż ceny posiłków spożywanych poza domem wzrosły w czerwcu o 0.7%. Jeśli wolisz zaprosić gości do siebie, ceny prawdopodobnie również będą wyższe. Ceny żywności kupowanej do domu wzrosły w zeszłym miesiącu o 0.8%. W szczególności winne są ceny mięsa, drobiu, ryb i jaj - wzrost o 2.5%. Jedzenie jest droższe niezależnie od tego, skąd pochodzi i sytuacja na razie na pewno nie ulegnie zmianie.

jm