----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

06 stycznia 2022

Udostępnij znajomym:

5 stycznia zmarła Zofia Boris, właścicielka programów radiowych „Słowo i pieśń” oraz „Radio razem” emitowanych do maja ubiegłego roku ze stacji WPNA 1490AM. Pracę w studiu radiowym Stanisława Łobodzińskiego rozpoczęła tuż po przylocie z Polski do Wietrznego Miasta pod koniec 1962 roku. Przez 52 lata prowadziła własne programy radiowe.

W swoich audycjach gościła znanych i popularnych artystów polskiej estrady, przedstawicieli świata polityki i organizacji społecznych. Jej gośćmi byli między innymi: Czesław Niemen, Kasia Sobczyk, Seweryn Krajewski, Violetta Villas, Jan Pietrzak, zespół Maanam i wielu innych.

„Była osobą przyjacielską i uczynną. Wszystkich darzyła wielką sympatią. Przez ponad czterdzieści lat naszej współpracy, kiedy miałem przyjemność realizować w jej programach serwisy sportowe i wiadomości, nie zauważyłem, żeby miała jakichkolwiek wrogów. Była radosna, tryskająca humorem, pełna życia, wigoru i pomimo, że w ostatnim czasie musiała radzić sobie z pewnymi niedomaganiami zdrowotnymi, to tych cech nie traciła ” – wspominał zmarłą na antenie Radia Deon wieloletni jej współpracownik, red. Tadeusz Gordon.

Była pasjonatką muzyki i zwierząt. Przez większość życia towarzyszyły jej psy, które czasami można było usłyszeć na antenie. Posiadała wspaniałą kolekcję płyt winylowych. Należała do wielu organizacji polonijnych: Kongresu Polonii Amerykańskiej, Związku Narodowego Polskiego, Legionu Młodych Polek, Klubu Koszyce i Fundacji „Dar Serca”. W 1974 roku była inicjatorką założenia szkoły sobotniej im. Emilii Plater. W latach dziewięćdziesiątych minionego wieku zaangażowała się w działania polonijne na rzecz przywrócenia dobrego imienia pułk. Ryszardowi Kuklińskiemu.

Jej poczynania na zawodowej i społecznej niwie zostały docenione. W 2012 roku Prezydent RP odznaczył Zofię Boris Złotym Krzyżem Zasługi. 4 lata później otrzymała Nagrodę Fryderyka, a na Bankiecie Dziedzictwa w 2018 roku została uhonorowana nagrodą dziennikarską z okazji 50-lecia jej programu.

Msza św. pogrzebowa za spokój duszy śp. Zofii Boris zostanie odprawiona 15 stycznia o godzinie 12:30 po południu w kościele pw. św. Konstancji przy 5843 W. Strong w Chicago. Po nabożeństwie urna z prochami zmarłej zostanie złożona w rodzinnym grobowcu na cmentarzu Maryhill w Niles. Rodzina zwraca się z uprzejmą prośbą, aby ewentualne kwiaty przynieść do kościoła, a nie na cmentarz.

Tekst i zdjęcie: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Foto1(1095)

Śp. Zofia Boris była polonijną rekordzistką w pracy z radiowym mikrofonem

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----