Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Doktor Benjamin Emanuel ojciec byłego burmistrza Chicago, Rahma Emanuela, zmarł w czwartek w szpitalu w wieku 92 lat.

Benjamin Emanuel urodził się w Jerozolimie i przybył do stanów Zjednoczonych jako młody lekarz pediatrii w 1953 roku z 13 dolarami w kieszeni. Dwa lata później osiedlił się w Chicago, poślubił Marshę Smulevitz, która była technikiem radiologicznym i wspólnie wychowali czworo dzieci, mieszkając w północnej części miasta i na przedmieściach w Wilmette.

Ezekiel (Zeke) Emanuel podążył śladami ojca i został onkologiem, bioetykiem medycznym i był jednym z twórców ustawy Affordable Care Act. Rahm, główny doradca prezydentów Billa Clintona i Baracka Obamy, kongresmen, został później burmistrzem Chicago. Ari, hollywoodzki superagent, stworzył jedną z największych firm rozrywkowych na świecie. Doktor Emanuel i jego żona adoptowali Shoshanę, która doświadczyła krwotoku mózgu i powikłań podczas porodu, po tym, jak leczył ją, kiedy była dzieckiem.

Ich domostwo było hałaśliwe, rywalizujące i zaangażowane polityczne. Jego żona brała udział w demonstracjach politycznych, a debaty przy stole odbywały się regularnie. Oczekiwano ich.

Zeke Emanuel tak opisał swoje życie domowe w książce „Brothers of Emanuel: A Memoir of American Family”: “W naszym domu wszyscy krzyczeli i kłócili się o wszystko”. Ale powiedział, że filozofia wychowania jego ojca sprowadzała się do pięciu słów: „Przytul, kochaj, uściśnij swoje dziecko”.

Chociaż gdy Benjamin Emanuel z pewnością zostanie zapamiętany jako ojciec trzech synów z wybitnymi osiągnięciami, sam był również dobrze znany w wielu dzielnicach miasta.

„Miał swoją największa praktykę na północnej stronie, a prawda jest taka, że kiedy kandydowałem do Kongresu, ludzie podchodzili do mnie codziennie i pytali, czy jestem dzieckiem doktora Emanuela” – powiedział Rahm Emanuel w udzielonym wywiadzie. „Więc może być znany ze swoich trzech synów, ale w północnej części Chicago zawsze będę dzieckiem doktora Emanuela”.

Dzieci doktora Emanuela podążały za ojcem, który sam odniósł sukces – był utalentowanym pediatrą z Izraela, który stworzył świetnie prosperującą praktykę medyczną w Chicago, lecząc tysiące dzieci przez dziesięciolecia. Podobnie, jak jego żona, która regularnie zabierała swoje dzieci na marsze na rzecz praw obywatelskich, doktor Emanuel również miał silne poglądy polityczne, czemu dał wyraz rezygnując z American Medical Association w proteście przeciwko ich stanowisku w sprawie krajowej opieki zdrowotnej w latach 60-tych i kilka lat później angażując się w działania przeciwko miastu za dopuszczenie niebezpiecznych far ołowiowych w budynkach.

„Obie te sytuacje były ryzykowne dla twojej kariery, twojej praktyki, w momencie, kiedy byłeś odpowiedzialny za rodzinę” – powiedział Rahm Emanuel swojemu ojcu w odcinku podcastu stworzonym z okazji Dnia Ojcia 2018, zanim nie zadał pytania: „Co dało Ci dwa razy potrzebę… aby narazić całą rodzinę na ryzyko?”

„Nie myślisz o przyszłości ani o niczym innym. Robisz to, co słuszne” – odpowiedział doktor Emanuel swojemu synowi, mówiąc z silnym akcentem. „Robisz to, co słuszne. W życiu musisz zdecydować, co jest dobre, a co złe”.

Rahm Emanuel powiedział w czwartek, że to właśnie było symbolem podejścia do życia jego ojca. „Kiedy w coś wierzysz, kładziesz wszystkie karty na stół. Nie wahasz się i walczysz o to, w co wierzysz”.

„Mając do dyspozycji 500 słów w języku angielskim… troje dzieci, bez praktyki.. pozywa miasto Chicago. Gdyby Richard J. Daley nie chciał, żeby praktykował medycynę, mógł uczynić z jego życia piekło” – powiedział Emanuel. „Tego nas nauczył, nie tylko swoją etyką pracy, ale także kulturą i wartościami”.

„Wielu pacjentów, których przyjmował ojciec, było tak biednych, że oferował im darmowe wizyty kontrolne, rozdawał penicylinę i inne bezpłatne próbki leków, które otrzymywał od przedstawicieli firm farmaceutycznych” – wspominał ojca Zeke Emanuel, najstarszy syn.

Pomógł także zaszczepić słynnego ducha rywalizacji u synów, grając z nimi w szachy.

„Mój ojciec nie wierzył w fałszywe budowanie poczucia wartości u swoich dzieci poprzez celowe pozwalanie nam na wygraną lub nadmierne pochwały” – powiedział Zeke Emanuel. „Grał, aby wygrać i uczył nas prawdziwej konkurencji”.

Ucząc ich gry w szachy, ojciec wyznawał dwie zasady, które jego synowie później stosowali w swoim dorosłym życiu. „Pomyśl o trzech krokach naprzód” oraz „atak jest najlepszą obroną”.

Pomimo, że pracował często pond 70 godzin tygodniowo, Benjamin Emanuel nigdy nie pomijał dwóch cotygodniowych rytuałów.

W piątkowe wieczory cała rodzina spotykała się na kolacji szabatowej, podczas której omawiano cały tydzień i angażowano się w gorące dyskusje na temat wszystkiego, od polityki po oglądane filmy. A w każdą sobotę doktor Emanuel zabierał jednego ze swoich synów i wspólnie odwiedzali chore dzieci, które były jego pacjentami.

Podczas podcastu swojego syna, doktor Emanuel powiedział, że żałuje tylko jednej rzeczy i gdyby mógł cofnąć się w czasie, stworzyłby mniejszą praktykę lekarską, aby móc spędzać więcej czasu ze swoją rodziną. Dodał, że sobotnie wycieczki miały pomóc nawiązywać relacje między nim, a dziećmi.

„Tęskniłem za wami” – powiedział dr Emanuel. „Więc chciałem być z wami”.

Podczas podcastu swojego syna powiedział: „Jestem dumny, że wychowałem czworo dzieci, które są uczciwe, odnoszą sukcesy i pozostały pełne współczucia dla innych”.

Urodzony w 1927 roku w Jerozolimie jako Benjamin Auerbach, był synem Peniny i Ezekiela Auerbacha, farmaceuty. Rodzina uciekła przed pogromami w Europie Wschodniej w 1905 roku, opuszczając swój dom w Odessie, która była wówczas częścią imperium rosyjskiego, a teraz miastem na południu Ukrainy.

Rodzina zmieniła nazwisko na Emanuel, aby uczcić Emanuela Auerbacha, 18-letniego brata młodego Benjamina, który zmarł z powodu infekcji w 1933 roku, po tym, jak kula odbita rykoszetem od chodnika uderzyła go w kolano podczas starcia między protestującymi a policją w czasie brytyjskiej okupacji Palestyny. Benjamin miał zaledwie 5 lat gdy zmarł jego brat.

Oprócz żony i czwórki dzieci, doktor Emanuel doczekał się 14 wnuków i 5 prawnuków. Zamiast kwiatów rodzina poprosiła o datki na fundusz dr Benjamina Emanuela Fund For Every Child w szpitalu dziecięcym Lurie, który ma na celu zapewnienie, że każde dziecko otrzymuje opiekę, jakiej potrzebuje, niezależnie od dochodu rodziny (https://secure3.convio.net/cmf/site/SPageServer?pagename=_tribute_benjamin_emanuel)

„Nie było słodzenia. Tacy są Izraelczycy. To był facet, która mówił, że cię kocha, uderzając cię w tył głowy i nazywając dupkiem. Cały czas sobie żartował, mówiąc np. że 'każde dzieci jest głupsze od kolejnego', ale bardzo nas kochał” – powiedział Rahm Emanuel, nie kryjąc emocji. „Zawsze mówił: ‘Nigdy nie spotkałem dziecka, które było zepsute dlatego, że mówiłeś mu, że je kochasz każdego dnia, dlatego że codziennie je przytulałeś’. I to właśnie robił każdego dnia, bez względu na wszystko”.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location