----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Mieszkańcy Chicago będą nadal doświadczać „niebezpiecznie wysokich temperatur” i okresowych burz przez cały tydzień, z niższymi temperaturami w nocy i w weekend - zapowiedzieli w środę prognostycy.

Według meteorologów z biura National Weather Service w Romeoville, do popołudnia w mieście będzie gorąco i „nieprzyjemnie wilgotno”. Temperatura może osiągnąć 91 stopni – to i tak mniej niż wtorkowe 95 stopni, które dało nam się we znaki. Był to najbardziej gorący 24 sierpnia od co najmniej 20 lat.

„Będzie to jeden z najbardziej gorących okresów, jakie mieliśmy” – powiedział Ricky Castro, meteorolog, dodając, że obecne temperatury są znacznie wyższe od normalnych występujących pod koniec sierpnia.

Według Franciny Dominguez, hydroklimatologa i profesor University of Illinois, powołującej się na najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, takie okresy ekstremalnych upałów zwiększyły się pod względem „częstotliwości i intensywności… i będą się jeszcze bardziej intensywne w przyszłości”.

Osoby w podeszłym wieku, zwłaszcza te, które mieszkają samotnie, należą do osób najbardziej narażonych na skutki fali upałów; „ważne jest, aby ludzie sprawdzali stan swoich bliskich, zwłaszcza osób starszych, z możliwymi zagrożeniami dla zdrowia” – powiedział Castro. 

Serwis meteorologiczny ostrzega przed zostawianiem dzieci i zwierząt w pojazdach oraz unikaniem nadmiernego wysiłku i długich okresów przebywania na zewnątrz. Ci, którzy muszą przebywać na zewnątrz, powinni pić dużo wody i robić okresowe przerwy. Ci, którzy nie mają klimatyzacji, powinni mieć zasłonięte żaluzje, aby zablokować ciepło, powiedzieli prognostycy. Ale najlepiej, aby spróbowali spędzić czas w jednym z miejskich cooling center lub jakimkolwiek pomieszczeniu z działającą klimatyzacją.

W środę po południu mogą pojawić się przelotne opady, ale meteorolodzy nie spodziewają się trudnych warunków pogodowych.

Burze są również możliwe w nocy do czwartku rano - zapowiedzieli prognostycy. Czwartek i piątek powinny być nieco chłodniejsze, z najwyższą temperaturą w ciągu dnia ok. 90 stopni lub niższą, chociaż wskaźnik ciepła może oscylować w okolicach 100 stopni.

jm