Nielegalny rynek szczepionek
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Eksperci ds. bezpieczeństwa z firmy Check Point Software, zajmującej się bezpieczeństwem cybernetycznym, odkryli oferty sprzedaży szczepionek na Covid-19 różnych marek, takich jak AstraZeneca i Johnson & Johnson, w cenie 1,000 dolarów za dawkę oraz setki ofert dotyczących podrobionych kart przyjęcia szczepionek, po 200 dolarów za sztukę.

Tzw. dark web, to część internetu niewykrywana przez wyszukiwarki, gdzie cyberprzestępcy sprzedają i kupują nielegalne towary, od numerów kart kredytowych i narkotyków, przez usługi seksualne i broń, a teraz także najwyraźniej produkty związane z koronawirusem.

Rzecznik Check Point poinformował, że nie ma pewności, czy szczepionki są prawdziwe, ale na podstawie zdjęć opakowań i zaświadczeń lekarskich wydają się być legalne. Według raportu, ilość reklam szczepionek w Darknecie w ciągu ostatnich trzech miesięcy wzrosła o ponad 300 procent.

Certyfikaty szczepień oraz karty szczepień – są tworzone i drukowane na zamówienie; kupujący podaje imię i nazwisko oraz daty, które mają pojawić się na karcie, a eksperci Check Point twierdzą, iż przypominają one autentyczne dokumenty. Podrabiane produkty sprzedawane są osobom, które chcą wejść na pokład samolotu, przekroczyć granicę, rozpocząć nową pracę lub wykonywać inne aktywności, które mogą wymagać okazania dowodu szczepienia.

Z informacji rzecznika Check Point wynika, iż eksperci firmy szacują, że sprzedawcy są w stanie wyprodukować tysiące, jeśli nie dziesiątki tysięcy, fałszywych kart szczepień na podstawie tych zamówień.

Kupić można także negatywny wynik testu na Covid za jedyne $25 lub w specjalnej promocji trzy testy za cenę dwóch.

Niektórzy eksperci ostrzegają, że powstanie nielegalnych rynków kart szczepionek i paszportów cyfrowych jest nieuniknione. „Nie każdy ma dostęp do szczepionki, w wielu krajach jest rozprowadzane postępuje powoli, a ludzie są zmęczeni blokadami i godzinami policyjnymi” – powiedziała Michela Menting, która zajmuje się cyberbezpieczeństwem dla ABI Research. „Jeśli ludzie mogą łatwo zdobyć fałszywy paszport, aby uniknąć ograniczeń, to zrobią tak, a wokół tego powstaje nielegalny rynek”.

Agencje rządowe ostrzegają osoby, które przyjęły szczepionki, aby przestali publicznie publikować zdjęcia swoich kart w mediach społecznościowych, aby uniknąć potencjalnej kradzieży tożsamości lub stać się celem wirtualnych przestępców.

jm