Niewystarczające napiwki
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Płaca minimalna w stanie Illinois wzrosła w lipcu z $9.25 do $10 na godzinę, pomimo starań właścicieli firm o wstrzymanie podwyżek z uwagi na pandemię koronawirusa.

Należy jednak pamiętać, że dla pracowników, których wynagrodzenie zależy w dużej mierze od napiwków, takich jak kelnerzy w restauracjach, płaca minimalna wynosi tylko 6 dolarów na godzinę.

Grupa pracowników restauracji, kawiarni i innych miejsc, gdzie zarobki zależą od wysokości napiwków, wezwała w poniedziałek lokalnych i stanowych polityków do zniesienia wielopoziomowej struktury płac.

"Jesteśmy tu dzisiaj, aby powiedzieć, że zamierzamy położyć kres historii niewolniczych wypłat" - powiedziała Nataki Rhodes z One Fair Wage. "Osoby kolorowe to czołowi pracownicy branży restauracyjnej. Czarnoskóre kobiety i Latynoski - stanowią czołowych pracowników w tej branży".

Rhodes twierdzi, że osoby kolorowe są najbardziej dotknięte problemem niższych niż minimalne zarobków z uwagi na rodzaj wykonywanych przez nich prac, a także rasizmu, który wpływa na mniejsze napiwki.

Alma Anaya, komisarz powiatu Cook, mówi, że jako imigrantka i osoba, która kiedyś utrzymywała się z napiwków, solidaryzuje się z pracownikami, którzy zarabiają w ten sposób, zwłaszcza w czasie pandemii, biorąc pod uwagę, że w Chicago i całym kraju osoby czarnoskóre i pochodzenia latynoskiego stanowią nieproporcjonalnie wysoką liczbę przypadków koronawirusa.

"Czemu? Ponieważ po prostu muszą pracować. To niezbędni pracownicy. To niesprawiedliwe. To niesprawiedliwość i rasizm" - powiedziała.

Stan Illinois oraz Chicago odrzuciły próby wyeliminowania płacy niższej niż minimalna, gdy w 2019 roku przyjęto odpowiednie przepisy dotyczące wynagrodzenia minimalnego. Stowarzyszenie Restauracji w Illinois wypracowało kompromis, argumentując, iż żaden pracownik nie powinien zarabiać mniej niż minimalne wynagrodzenie. Jeśli pracownik nie zarobi wystarczająco dużo w napiwkach, na pracodawcy spoczywa obowiązek zapłaty różnicy.

Jednak w obecnej sytuacji właściciele biznesów twierdzą, że mają trudności z przestrzeganiem stanowym przepisów, a pandemia koronawirusa utrudnia im normalne funkcjonowanie. Illinois Retail Merchants Association na początku tego lata próbowało skłonić władze stanu do opóźnienia lipcowych podwyżek stawki minimalnej, argumentując, iż wiele firm walczy o przetrwanie po tym, jak zostały zamknięte na wiele miesięcy.

"Staramy się kontrolować koszty, próbując prowadzić naszą działalność i osiągać zyski, walcząc o przyciągnięcie ludzi z powrotem do naszych sklepów i zachęcić do korzystania z usług - a jednocześnie nie wiemy, jak mamy zarządzać zasobami i poradzić sobie ze wszystkim" - powiedziała Tanya Triche Dawood z IRMA. "To bardzo trudne środowisko pracy".

Żadna firma nie może spodziewać się zysków, jeśli jest ograniczona do 25% lub połowy swojej wydajności - twierdzi Dawood, co oznacza, że niezależnie od płacy minimalnej, wielu właścicieli biznesów nie było w stanie ponownie zatrudnić swojej siły roboczej.

Podwyżka płacy minimalnej nie jest jedynym przepisem, wpływającym na funkcjonowanie biznesów. W Chicago w lipcu weszło rozporządzenie, które wymaga, aby pracownicy mieli przewidywalne harmonogramy pracy.

Nowe przepisy stanowe popierane przez gubernatora Pritzkera nakładają również na firmy obowiązek egzekwowania wymogów dotyczących dystansu społecznego i noszenia maseczek przez klientów, w przeciwnym razie grożą im kary, które mogą obejmować grzywny w wysokości $2,500.

Triche Dawood powiedziała, że jest różnica między wymaganiem od firmy, aby prosiła swoich klientów o noszenie maseczek, a wymaganiem, aby pilnować wszystkich robiących zakupy - zwłaszcza biorąc pod uwagę, że niektórzy klienci mogą stanowić zagrożenie, nawet fizyczne, gdy przypomina im się o nakazie noszenia maseczek.

"Czy nasi pracownicy, którzy byli zatrudnieni jako kasjerzy, teraz powinni stać się ochroniarzami? Jak mamy wymuszać przestrzeganie przepisów? Nie możemy fizycznie powstrzymać kogoś przed wejściem, prawda? Co chcecie, abyśmy robili, czy mamy dzwonić pod numer 911? Czy policja się pojawi? Kiedy pojawia się policjanci, starają się od nas egzekwować noszenie maseczek przez innych" - powiedziała.

Politycy często pytają właścicieli firm, co mogą zrobić, aby im pomóc - Dawood twierdzi, że opóźnienie podwyżki płacy minimalnej, przepisów dotyczących przejrzystego harmonogramu pracy i współpraca w zakresie egzekwowania przepisów związanych z Covid-29 to sposoby, w jaki politycy mogą wykazać swoje przywództwo i wsparcie.

Firmy docenią większą przejrzystość ze strony administracji gubernatora i władz miasta - biorąc pod uwagę rozbieżności w egzekwowaniu przepisów w różnych miejscowościach w całym stanie, a nawet w zależności od ich interpretacji przez inspektora.

JM