Noście maseczki - apeluje gubernator
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W poniedziałek władze Chicago poinformowały o ponownym wprowadzeniu pewnych restrykcji mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się Covid-19 po niedawnym wzroście liczby przypadków.

Gubernator J.B. Pritzker popiera decyzję burmistrz Lightfoot, dodając, że wszystkie miasta i powiaty "mogą i powinny robić to, co uważają za słuszne, aby chronić mieszkańców".

Ale mieszkańcy również muszą wykonać swoją część i nosić maseczki za każdym razem, gdy opuszczają swój dom - powiedział Pritzker.

"Załóżcie maski. Jeśli spacerujecie w miejscach publicznych, noście maski" - powiedział. Od 1 maja w Illinois obowiązuje nakaz noszenia osłon na twarz, którzy nakłada na mieszkańców obowiązek noszenia masek w miejscach publicznych oraz w sytuacjach, kiedy nie można zachować dystansu społecznego.

"Lekarze i naukowcy potwierdzili w setkach badań, że noszenie nakryć twarzy zmniejsza transmisję Covid-19 o 80%" - kontynuował Pritkzer. "Do wszystkich w Illinois: chrońmy to, co udało nam się osiągnąć".

Wysiłki gubernatora mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa rozpoczęły się w połowie marca, kiedy zamknął szkoły w całym stanie, bary i restauracje, a następnie wydał nakaz pozostania w domach. Według gubernatora w pewnym momencie wskaźnik pozytywnych przypadków w stanie osiągnął 23%, ale od tego czasu znacząco spadł i utrzymuje się obecnie na poziomie ok. 3%, pomimo notowanego w ostatnim czasie wzrostu.

Gubernator uważa, że wzrost liczby przypadków Covid-19 następuje w całym stanie, nie tylko w Chicago i powiecie Cook. W zeszłym tygodniu Pritkzer nakreślił plan wyszczególniający wskaźniki, które mogą spowodować wprowadzenie dodatkowych ograniczeń, takich jak zakaz serwowania posiłków w środku barów i restauracji oraz wstrzymanie planowanych operacji w szpitalach. Gubernator uważnie monitoruje liczbę przypadków, zgonów i hospitalizacji, wskaźnik pozytywności i liczbę codziennych testów, aby określić, czy konieczne jest ponowne nałożenie ograniczeń.

"Martwię się, ponieważ nasze liczby powinny spadać, a w rzeczywistości utrzymują się na stabilnym poziomie. Stały poziom jest lepszy niż skok w górę, ale to, co powinniśmy obserwować, to spadające liczby".

Pritzker apeluje o przestrzeganie wytycznych dotyczących dystansu społecznego i utrzymywanie odległości 6 stóp od innych.

"Wirus wciąż tu jest. On nie zniknie wkrótce" - powiedział. "Mamy nadzieję, iż pojawi się szczepionka lub skuteczna terapia, ale jeszcze ich nie mamy".

JM