Nowa klinika aborcyjna w Illinois
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Organizacja Planned Parenthood buduje nową klinikę aborcyjną w Illinois, po drugiej stronie rzeki Mississipi od St. Louis.

Klinika o powierzchni 18,000 stóp kwadratowych, która powstaje w Fairview Heights, 12 mil na wschód od St. Louis, zapewni usługi związane z aborcją oraz planowaniem rodziny – poinformowali przedstawiciele Planned Parenthood na konferencji prasowej w środę. Klinika zostanie otwarta w połowie października.

„Podczas gdy dostęp do opieki zdrowotnej w Missouri nadal pozostaje niepewny, Illinois ma dobrą pozycję, aby służyć jako centrum opieki zdrowotnej w regionie” – powiedziała Yamelsie Rodriguez prezydent i dyrektor generalny Planned Parenthood na region St. Louis i Southwest Missouri.

Organizacja Planned Parenthood od miesięcy walczy z departamentem zdrowia w stanie Missouri, próbując utrzymać otwartą klinikę w St. Louis. Stan odmówił przedłużenia licencji na wykonywanie aborcji, powołując się na obawy związane z nieudanymi zabiegami aborcji, wymagającymi dodatkowych operacji.

Administracyjna komisja ds. przesłuchań w Missouri zdecyduje o losie kliniki w St. Louis.

Tymczasem kobiety z Missouri coraz częściej dokonują aborcji w Hope Clinic for Woman w Granite City w Illinois. Zastępca dyrektora, Alison Dreith powiedziała, że 58% aborcji przeprowadzonych w Hope Clinic do sierpnia tego roku dotyczyło kobiet z Missouri, a 37% mieszkanek Illinois.

Missouri jest jednym z kilku konserwatywnych stanów, które wprowadzają nowe ograniczenia dotyczące aborcji, w nadziei, że coraz bardziej konserwatywny Sąd Najwyższy ostatecznie unieważni orzeczenie w sprawie Roe przeciw Wade, legalizujący aborcję w Stanach Zjednoczonych. Republikański gubernator Mike Parson podpisał w maju ustawodawstwo zabraniające aborcji powyżej ósmego tygodnia ciąży, z wyjątkiem nagłych przypadków medycznych, ale nie gwałtu czy kazirodztwa.

Sędzia federalny w sierpniu tymczasowo zablokował wdrażanie nowego prawa do czasu sądowego rozstrzygnięcia sprawy, co może potrwać kilka miesięcy.

Podczas corocznej kontroli kliniki w St. Louis w marcu śledczy z Missouri przytoczyli liczne obawy, w tym doniesienia o nieudanych aborcjach.

Stan początkowo pozwolił na wygaśnięcie licencji kliniki aborcyjnej pod koniec maja, a następnie w czerwcu ogłosił bardziej stanowczo, że nie odnowi jej licencji. Klinika pozostanie otwarta, dopóki komisja nie zdecyduje o jej dalszym losie.

Przedstawiciele Planned Parenthood twierdzą, że budowa nowej kliniki w Fairview Heights rozpoczęła się w zeszłym roku, ale szczegóły nie zostały ujawnione prawie do końca jej budowy, aby uniknąć protestów i potencjalnych opóźnień realizacji projektu.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: