----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Aktualizacja 11/10/2021 godz. 12:36 pm

Gubernator Illinois złożył w poniedziałek podpis pod kontrowersyjnym dokumentem, który ogranicza możliwość nadużywania kilkudziesięcioletniego prawa w celu uniknięcia szczepień na Covid-19 w związku z wątpliwościami natury religijnej bądź moralnej.

Pritzker poinformował, że zmiana dotyczy obecnego brzmienia ustawy tak, „aby nie można było jej nadużywać lub błędnie interpretować w sposób zagrażający bezpieczeństwu w miejscu pracy”. Jednocześnie zaznaczył, iż ustawa ta wciąż daje "federalną ochronę szczerze wyrażanych sprzeciwów religijnych”.

Zmiana w stanowej ustawie o prawie sumienia w służbie zdrowia pojawiła się w momencie, gdy coraz więcej pozwów kwestionuje odgórne wymogi szczepień. Ludzie powołują się na prawo, które pierwotnie miało chronić lekarzy i innych pracowników służby zdrowia przed koniecznością dokonywania aborcji lub świadczenia innych usług reprodukcyjnych, sprzecznymi z ich przekonaniami.

"Maski, szczepionki oraz testy to środki ratujące życie, które zapewniają bezpieczeństwo w miejscach pracy. Utrzymanie bezpiecznych miejsc pracy jest priorytetem. Pochwalam to, że ustawa o prawie do sumienia w służbie zdrowia nie będzie już bezprawnie wykorzystywana przeciwko instytucjom, które stawiają bezpieczeństwo i naukę na pierwszym miejscu" - powiedział Pritzker.

Podczas debaty w Izbie przewodniczący Senatu Don Harmon argumentował, że istnieją pewne granice wolności osobistej. „To wszystko, co próbujemy tutaj zrobić, to znaleźć równowagę. To prawo nigdy nie miało na celu wykluczyć walki z pandemią. I nie powinno do tego służyć”.

28 października ustawa została przyjęta w stanowym Senacie stosunkiem głosów 31-24, a dzień wcześniej zatwierdzona w Izbie. Wejdzie w życie 1 czerwca 2022 roku.

"Mam nadzieję, że to zapewni jasność sytuacji, gdy będziemy pracować nad ochroną zdrowia publicznego i pokonaniem pandemii, która tak wiele nam odebrała” - posumował przewodniczący Senatu Don Harmon, demokrata z Oak Park.

al

na podstw. Chicago Tribune; NBC Chicago