----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Instytut POLONIKA wraz z Muzeum Polskim w Ameryce (MPA) zapraszają na wystawę „Tytus Brzozowski. 12 miast”.

Pół roku zajęło Tytusowi Brzozowskiemu namalowanie cyklu akwarel, które artysta wykonał specjalnie dla Instytutu POLONIKA. 23 października rusza wyjątkowa wystawa, którą na żywo (do 11 grudnia) można oglądać w Sali Głównej Muzeum Polskiego. Zapraszamy również na spotkanie z artystą w MPA w piątek, 12 listopada o godzinie 19:00 (wydarzenie w języku polskim). Godziny otwarcia muzeum: wtorek, czwartek i sobota 11:00-16:00; Wstęp - $10.

Tytus Brzozowski jest malarzem, architektem oraz twórcą fantastyczno-baśniowych murali zdobiących ulice Warszawy. Dzieła Tytusa, które powstają w jego pracowni na warszawskiej Pradze, są jak zaproszenie do surrealistycznej podróży przez świat baśniowy choć „ubrany” w prawdziwe dekoracje. Forma, mistrzowski detal, czasem spojrzenie na rzeczywistość z lekkim przymrużeniem oka – nie dziwi nas, że na wystawy tego artysty zawsze przychodzą tłumy.

W Muzeum Polskim będzie można obejrzeć 13 obrazów autorstwa T. Brzozowskiego. To jego artystyczna wizja miast, w których można znaleźć poloniki: od Chicago i Padwy przez Lwów, Tbilisi po urokliwy i wyjątkowy dla historii naszego kraju Rapperswil.

„Tym razem miałem okazję wyruszyć w świat i poznać ważne dla mnie miejsca w zupełnie nowy sposób. Odkrywanie polskich wątków dostarczyło mi mnóstwa satysfakcji, bardzo dużo się nauczyłem – opowiada twórca. - Powstanie każdego obrazu było długotrwałym procesem. Oprócz zrozumienia samego miasta i odszukania jego ducha pracowałem również nad ukrytymi w nim polonikami. Wszystko zaczynało się od rozmów z zespołem Instytutu. Podczas wielogodzinnych spotkań poznawałem zarówno ważne fakty, jak i zabawne czy intrygujące anegdoty, jakich pełno w naszej historii. Ciekawe było dla mnie badanie burzliwych więzi Mickiewicza z Puszkinem, szczerze też ubawiłem się, słysząc o tureckim zamachu na strusia dokonanym przy okazji bitwy pod Wiedniem...”

Pierwszy obraz, który powstał we współpracy Tytusa Brzozowskiego z Instytutem POLONIKA, przedstawia panoramę Chicago i podkreśla wielkomiejski charakter tej amerykańskiej metropolii. Na obrazie można odnaleźć budynek Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce, będący jednocześnie siedzibą Muzeum Polskiego w Ameryce, Centrum Kopernika, wieżę kontrolną im. Romana Pucińskiego na lotnisku O’Hare, pomnik Kościuszki oraz kościoły: św. Michała Archanioła, Św. Trójcy, św. Stanisława Kostki. Wprawne oko dostrzeże także instalację „Agora” Magdaleny Abakanowicz.

Autor przyznaje, że praca nad spójnym cyklem obrazów wymagała ogromnej liczby szkiców. Ważna była dla niego nie tylko każda akwarela z osobna, lecz także całość jako seria bez powtarzalności, czy popadania w nużący schemat. Dużą rolę przy budowaniu nastroju kolejnych prac odgrywała ich kolorystyka. Stonowany Paryż jest przecież zupełnie inny niż kolorowe Wilno, czy chłodny Petersburg. „Był to dla mnie ważny impuls do poszerzenia palety...” – twierdzi akwarelista.

Więcej informacji na stronach: polonika.pl oraz polishmuseumofamerica.org

Muzeum Polskie w Ameryce (MPA), położone na północny zachód od centrum Chicago, jest jednym z najstarszych i największych muzeów etnicznych w Stanach Zjednoczonych. Założone w 1935 roku, prezentuje zarówno wystawy stałe, jak i czasowe, związane z historią Polonii amerykańskiej, a tym samym z historią Chicago i Stanów Zjednoczonych.