Nowe czujniki dymu
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Nowe prawo w Illinois, które wymaga od mieszkańców modernizacji czujników dymu, wejdzie w życie w 2023 roku.

Margaret Vaughn z Illinois Fire Safety Alliance, powiedziała, że wszystkie mieszkania muszą być wyposażone w czujniki dymu od 1988 roku, a teraz mieszkańcy stanu namawiani są do używania czujników z wbudowaną baterią, które działają do 10 lat.

Vaughn powiedziała, że zgonom w wyniku pożaru można zapobiegać. Wiele z nich w ostatnich latach było wynikiem wyjęcia lub niedziałających baterii w czujnikach dymu.

„W ubiegłym roku w Illinois doszło do ponad 100 zgonów z powodu pożarów – zgonów w budynkach mieszkalnych” – powiedziała. „Ponad 70 procent takich przypadków miało miejsce w domach, gdzie nie działały detektory dymu”.

Vaughn powiedziała, że wiele osób umiera z powodu wdychania dymu a nie oparzeń, co sprawia, że czas reakcji i ucieczki ma kluczowe znaczenie.

„Wystarczy kilka głębokich wdechów tych toksycznych oparów i może prowadzić to do śmierci” – powiedziała.

Chociaż minie jeszcze sporo czasu, zanim nowe prawo wejdzie w życie, Illinois Fire Safety Alliance organizuje serię konferencji informacyjnych, aby poinformować o tym mieszkańców.

„Staramy się po prostu przekazać wiadomość” – powiedziała Vaughn. „Uchwaliliśmy prawo dwie sesje temu. Nie wejdzie jednak w życie do 1 stycznia 2023 roku. Ale uważamy, że ważne jest, aby opinia publiczna była tego świadoma. Mamy trochę czasu na edukację społeczeństwa”.

Nowe czujniki dymu kosztują około 15 dolarów, a lokalne departamenty straży pożarnej mogą pomóc w ich instalacji. Ustawodawcy zwolnili miasto Chicago z nowych wymogów, podobnie jak domy z przewodowymi czujnikami dymu lub podłączone do sieci Wi-Fi.

Za nieprzestrzeganie nowego prawa będzie grozić kara grzywny.

Dzięki nowym czujnikom dymu, jak twierdzi Vaughn, ludzie w końcu przestaną wyciągać baterie.

„W przypadku tych stosowanych obecnie, ludzie często wyciągają baterie, aby użyć ich do czegoś innego” – powiedziała. „W tym przypadku bateria jest szczelnie zamknięta, więc nie można jej wyjąć. A nawet gdyby to się udało, te baterie nie nadają się do niczego innego”.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: