Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Po wejściu w życie legalizacji marihuany w Illinois liczba miejsc pracy w tym sektorze wzrośnie do 63,000 do 2025 r.

Będzie to ogromny wzrost w porównaniu do działającej już branży marihuany medycznej, w której w Illinois zatrudnionych jest 5,800 osób - wynika z raportu New Frontier Data.

Waszyngtońska firma badawcza przewiduje, że liczba miejsc pracy przy hodowli i sprzedaży konopi indyjskich w skali kraju może osiągnąć prawie 745,000 w tym roku - jeśli marihuana pozostanie nielegalna na szczeblu federalnym i żadne dodatkowe stany nie zalegalizują jej do celów rekreacyjnych lub medycznych.

Oczekuje się, że wraz z legalizacją rekreacyjną 1 stycznia całkowita liczba miejsc pracy w Illinois wzrośnie ponad dwukrotnie w ciągu kolejnych dwóch lat i osiągnie 29,407 do 2021 r. Szacuje się, że tendencja wzrostowa utrzyma się do 2025 r., kiedy to 63,406 osób w Illinois może otrzymać pracę związaną z konopiami indyjskimi. Niemal na tym samym poziomie utrzymuje się liczba nauczycieli w szkołach podstawowych na terenie Illinois.

Prognozy uwzględniają przybliżoną liczbę miejsc pracy związanych ze sprzedażą, uprawą, przetwarzaniem, produkcją, testowaniem i dystrybucją marihuany. Raport New Frontier Data nie zawiera jednak szacunków dotyczących miejsc pracy utworzonych przez firmy pomocnicze działające w branży, zajmujące się ochroną, nieruchomościami i firmy prawnicze.

Wiele miejsc pracy w sprzedaży detalicznej jest utrzymywanych przez osoby zajmujące się licencjonowaną produkcją z konopi indyjskich. Niektórzy pracownicy przychodni są bardzo dobrze poinformowani o konkretnych produktach, podczas gdy inni funkcjonują „bardziej jak barista w Starbucksie”.

Oczekuje się, że całkowita liczba miejsc pracy w całym kraju związanych z konopiami indyjskimi wzrośnie z 340,344 w tym roku do 743,196 w 2025 r. Z badań wynika, że nawet 123,567 osób zostanie zatrudnionych w największym w kraju stanie przemysłu konopi indyjskich w Kalifornii, a na Florydzie i w Waszyngtonie liczba ta może odpowiednio wynosić - 85,626 i 67,343.

Zarówno Kalifornia, jak i Waszyngton już w pełni zalegalizowały marihuanę, a na Florydzie gotowa jest tylko ustawa. Mieszkańcy mają się na ten temat wypowiedzieć w referendum, które ma być przeprowadzone przy okazji wyborów w 2020 r. 

Marihuana w świetle prawa federalnego pozostaje nielegalnym narkotykiem. Federalne organy ścigania zwykle nie zajmują się przypadkami posiadania niewielkiej ilości marihuany, czy biznesami przestrzegającymi programów stanowych.

W badaniu New Frontier Data przeanalizowano, co by się stało, gdyby marihuana została zalegalizowana w całym kraju. Według autorów raportu roczne przychody ze sprzedaży mogłyby wynieść prawie 98 miliardów dolarów do 2025 roku. Prawie połowa z tej kwoty, 47 miliardów dolarów, trafiłaby ostatecznie do rządu federalnego z tytułu podatków.

Zgodnie z tym modelem teoretycznym do 2025 r. nawet ponad 1.6 miliona osób mogłoby znaleźć zatrudnienie w krajowym sektorze konopi indyjskich, z czego 66,728 w Illinois.

Rozpoczęły się nawet nowe kursy w zakresie informacji o konopiach indyjskich. Studenci Oakton Community College w Des Plaines zgłębiają wiedzę z dziedziny biologii molekularnej, przepisów dotyczących handlu marihuaną i ogólnej wiedzy o procesie leczenia konopiami indyjskimi pacjentów z przewlekłymi schorzeniami.

Wykłady nie obejmują praktycznego zastosowania marihuany. Prawo federalne zabrania takich praktyk. Pełny program składa się z siedmiu kursów, w których mogą uczestniczyć osoby powyżej 21 roku życia.

Jak na razie, z pierwszych 100 studentów tylko 20 ma szansę na ukończenie nauki w terminie umożliwiającym im podjęcie pracy od 1 stycznia 2020 roku, kiedy sprzedaż marihuany rekreacyjnej będzie w Illinois legalna. Program w zakresie informacji o konopiach indyjskich kosztuje w Oakton Community College 1,635 dolarów dla rezydentów naszego stanu.

Mieszkańcy Illinois w wieku 21 lat i starsi od 1 stycznia 2020 r. będą mogli nabyć jednorazowo i posiadać uncję marihuany (30 gramów) albo 5 gramów koncentratu marihuany, czy 500 miligramów THC w produktach typy żelki, cukierki czy nalewki. Osoby odwiedzające Illinois będą mogły nabyć połowę dozwolonej ilości - 15 gramów marihuany. Tylko osoby wpisane do programu medycznej marihuany mogłyby hodować konopie indyjskie w domu - dozwolone będzie posiadanie pięciu krzaków.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location