----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

16 maja 2022

Udostępnij znajomym:

Nieletni mieszkańcy Chicago - w wieku 16 lat i młodsi - muszą przebywać w towarzystwie „odpowiedzialnej osoby dorosłej”, aby móc odwiedzić Millennium Park w centrum miasta po godz. 6 wieczorem w dniach od czwartku do niedzieli.

Nowe przepisy, ogłoszone przez burmistrz Lightfoot w niedzielę, zaczęły obowiązywać niecałe 24 godziny po tym, jak 16-latek został zastrzelony w pobliżu charakterystycznej rzeźby „Fasolka” (The Bean) znajdującej się w parku.

16-letni Seandell Holliday został postrzelony w klatkę piersiową około godz. 7:30 wieczorem w sobotę, w samym centrum Millennium Park. O morderstwo drugiego stopnia został oskarżony 17-latek. Usłyszał on także dwa zarzuty związane z bronią palną. Nastolatek został zatrzymany z bronią.

Także w sobotę policja aresztowała w parku 16-latka, który miał przy sobie pistolet widmo, broń nieposiadającą numeru seryjnego, po której można ją zidentyfikować.

Sobotnie zamieszki w centrum doprowadziły do aresztowania 26 nastolatków oraz 5 osób dorosłych, a policja odzyskała 8 sztuk broni. Rannych zostało dwóch policjantów.

„To tragiczna sytuacja. Młody człowiek – nastolatek – stracił życie ubiegłej nocy w Millennium Park. Podejrzewam, że przytłaczająca większość młodzieży obecnej w parku była tam, aby dobrze się bawić i cieszyć letnim wieczorem. Ale sytuacja przekształciła się w chaos i niepotrzebną przemoc” – powiedziała Lightfoot. „My, jako miasto, nie możemy pozwolić, aby jakakolwiek z naszych przestrzeni publicznych stała się platformą stwarzająca zagrożenie. Każdy, kto wchodzi do naszych przestrzeni publicznych, powinien oczekiwać, że będzie się nimi cieszył w spokoju i musi szanować i przestrzegać podstawowych społecznych norm. Po prostu nie zaakceptujemy innych zachowań”.

Burmistrz dodała, że nowa polityka będzie „ściśle egzekwowana, a naruszenia szybko rozwiązywane”.

Rzecznik Lightfoot nie odpowiedziała na pytanie dotyczącą tego, na jakich przepisach prawnych burmistrz oparła swój zakaz wstępu osobom poniżej 16. roku życia wstępu do parku publicznego. W wydanym oświadczeniu nie zdefiniowano także „odpowiedzialnej osoby dorosłej”.

Decyzja Lightfoot została szybko potępiona przez American Civil Liberties Union of Illinois.

„Ogłoszenie burmistrz sugeruje, że pokazowy park naszego miasta nie powinien być odstępny dla wszystkich mieszkańców Chicago” – powiedział Ed Yohnka, dyrektor ds. komunikacji i polityki publicznej w ACLU of Illinois. „Godzina policyjna i zakazy nakładają zbiorową odpowiedzialność na wszystkich młodych ludzi – niezależnie od tego, czy przebywają w centrum miasta, aby cieszyć się widokami i dźwiękami Chicago, czy robią coś innego. Niejasny opis – polegający na ‘nieokreślonej odpowiedzialnej osobie dorosłej’, której towarzystwo ma umożliwić młodym ludziom przebywanie w parku i zapowiedź ścisłego egzekwowania przepisów, spowoduje niepotrzebne zatrzymania i aresztowania oraz dalsze napięcie relacji między CPD a młodymi kolorowymi mieszkańcami”.

Godzina policyjna

W poniedziałek władze miasta ogłosiły wprowadzenie weekendowej godziny policyjnej dla nieletnich w celu ograniczenia przestępczości. Młodym ludziom nie będzie można przebywać na ulicach miasta po godz. 10 wieczorem, jeśli nie towarzyszy im osoba dorosła.

„Musimy upewnić się, że młodzi ludzie są bezpieczni i że rozumieją i szanują podstawowe normy społeczne, wykazują szacunek dla siebie i szacunek dla innych. Musimy zapewnić, że wszyscy mieszkańcy i goście, bez względu na to, kim są, i skąd pochodzą, są w stanie cieszyć się naszymi przestrzeniami publicznymi” – powiedziała burmistrz, zauważając, że od wielu lat w mieście obowiązuje godzina policyjna dla nieletnich; ale została ona zmieniona z 11 w nocy na 10 wieczorem.

Lori Lightfoot wezwała rodziców i opiekunów do zapoznania się z przepisami dotyczącymi godziny policyjnej i zamierza współpracować z Chicagowskimi Szkołami Publicznymi, aby rozpowszechniać informacje. Nazwała to „niezwykle niepokojącym”, że nastoletnie dzieci idą nocą do miasta bez dorosłych.

„To nie jest mądre i nie jest bezpieczne” – powiedziała. 

Trudny czas dla miasta

Centrum Chicago wciąż w pełni nie podniosło się po zawirowaniach gospodarczych i seriach grabieży latem 2020 roku. Miasto zmaga się z problemem rosnącej przestępczości, która niepokoi społeczność biznesową, mieszkańców i władze. Burmistrz znajduje się pod presją, aby zająć się przestępczością i chaosem w mieście, która gwałtownie wzrosła w 2020 roku i do tej pory pozostaje na wysokim poziomie.

jm

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----