Nowe zasady dotyczące kwarantanny
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Chicago zmienia zasady dotyczące podróży i konieczności poddania się kwarantannie, ze względu na ciągły wzrost przypadków Covid-19 w całym kraju – poinformowali we wtorek urzędnicy miejscy.

Zgodnie z nowym systemem, który wejdzie w życie w piątek, stany zostaną podzielone na trzy kategorie – czerwoną, pomarańczową lub żółtą, w zależności od liczby potwierdzonych przypadków w tych stanach, oraz tego, czy pandemia znajduje się tam pod lepszą kontrolą niż w Chicago.

Jednak doktor Allison Arwady, komisarz Departamentu Zdrowia Publicznego w Chicago, wezwała mieszkańców miasta do całkowitego unikania podróży poza Chicago i Illinois, ponieważ pandemia szaleje w sposób niekontrolowany, przewyższając liczby obserwowane w marcu i kwietniu.

Według urzędników, Chicago odnotowuje średnio 60 nowych przypadków Covid-19 dziennie na każde 100,000 mieszkańców.

Kiedy zasady dotyczące konieczności poddania się kwarantannie były ostatnio aktualizowane 27 października, lista obejmowała 31 stanów i Portoryko. Stany, które odnotowywały ponad 15 nowych przypadków Covid-19 dziennie na 100,000 mieszkańców automatycznie trafiały na „czarną listę”.

Pierwotny nakaz wymagał od odwiedzających i mieszkańców Chicago powracających z tych stanów poddania się 14-dniowej kwarantannie.

Zgodnie ze zmienionymi zasadami, stany z siedmiodniową średnią pozytywnych przypadków na każde 100,000 mieszkańców, która przekracza wskaźniki Chicago, będą oznaczone kolorem „czerwonym”, a osoby przyjeżdżające z nich będą musiały poddać się kwarantannie przez okres 14 dni.

W oparciu o aktualne dane z Chicago, wskaźnik dla oznaczonych na czerwono stanów wyniósłby ponad 60 przypadków dziennie na 100,000 mieszkańców. Stany oznaczone kolorem czerwonym to obecnie: Dakota Północna, Dakota Południowa, Iowa, Wisconsin, Nebrasca, Wyoming, Montana, Minnesota, Utah, Idaho, Kansas oraz Indiana – jak twierdzą urzędnicy.

Stany będą oznaczone jako pomarańczowe, jeśli mają średnio od 15 nowych przypadków dziennie na 100,000 mieszkańców do średniej odnotowanej w Chicago. Na podstawie aktualnych danych wskaźnik pomarańczowy wyniósłby od 15 do 60 nowych przypadków dziennie na 100,000 mieszkańców. Trzydzieści jeden stanów oraz Portoryko uważane są za pomarańczowe, w tym Michigan, Connecticut, Arizona, New Jersey, Massachusetts, Pensylwania, Wirginia, Georgia, Maryland, Oregon, Waszyngton i Luizjana, które nie były wymienione w miejskim nakazie kwarantanny na dzień 27 października – poinformowali urzędnicy.

Goście i mieszkańcy Chicago powracający z tych miejsc będą musieli poddać się 14-dniowej kwarantannie lub uzyskać negatywny wynik testu na koronawirusa w ciągu 72 godzin od przyjazdu do Chicago.

Stany zostaną określone jako żółte, jeśli mają średnio mniej niż 15 nowych przypadków dziennie na 100,000 mieszkańców. Tylko sześć stanów spełnia obecnie ten warunek: Nowy Jork, Kalifornia, New Hampshire, Maine, Hawaje i Vermont.

Wszyscy odwiedzający Chicago muszą nosić maseczki, utrzymywać odległość 6 stóp od nieznajomych osób i unikać zgromadzeń.

Wytyczne dotyczące kwarantanny zostaną uaktualnione 17 listopada, a następnie co kolejne dwa tygodnie – poinformowali urzędnicy.

Niezmienione zostają zasady dotyczące naruszenia nakazu kwarantanny – takie osoby mogą zostać ukarane grzywną w wysokości od 100 do 500 dolarów dziennie, maksymalnie do 7 tysięcy dolarów. Jednak władze miejsce powtórzyły, iż skupiają się na kampanii edukacyjnej, a nie egzekwowaniu przepisów. Nikt nie został ukarany za naruszenie porządku, od czasu, gdy zasady dotyczące kwarantanny zostały ogłoszone w lipcu tego roku.

Podróże niezbędnych pracowników oraz studentów dojeżdżających na zajęcia nie są objęte nakazem, podobnie jak podróż w celu uzyskania opieki medycznej lub naprzemiennej opieki nad dziećmi.

jm