Nowy oddział P-SFUK w Orland Park
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W styczniu 2020 roku minie dziesięć lat od otwarcia pierwszego oddziału Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w aglomeracji chicagowskiej. W ciągu mijającej dekady powstało pięć kolejnych placówek. Najnowsza, szósta z kolei, została oficjalnie uruchomiona w minioną sobotę na terenie kompleksu handlowego przy 15108 S. La Grange Rd. w Orland Park na południowo-zachodnich przedmieściach, niedaleko delikatesów „Górka Deli”. Od 1976 roku jest to już dwudziesty oddział tej instytucji finansowej działającej w polonijnym środowisku na terenie trzech stanów USA.

„Zawsze takie chwile są olbrzymim powodem do radości. Zwłaszcza dzisiaj, kiedy nasze otwarcie cieszy się tak olbrzymią popularnością. Wydawało nam się, że te pięć tysięcy stóp kwadratowych, które tutaj mamy, to będzie za duży oddział, a życie dzisiaj pokazało, że może być za mało. Tylu mieliśmy wspaniałych gości, tylu członków Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej przyszło, żeby świętować razem z nami otwarcie szóstego oddziału Unii w rejonie Chicago, a dwudziestego w ogóle – powiedział podczas otwarcia dyrektor wykonawczy Bogdan Chmielewski.

O dotychczasowych osiągnięciach i dalszych planach rozwoju mówił przewodniczący Rady Dyrektorów Krzysztof Matyszczyk. „Dzięki państwa głosom, zaangażowaniu, zaufaniu i dzięki temu, że korzystają państwo z usług Unii, co roku osiągamy jeszcze lepsze wyniki. Rok 2019 jest bardzo dobrym rokiem dla nas, dlatego, że osiągnęliśmy liczbę stu tysięcy członków i dwa miliardy w aktywach, i są to naprawdę bardzo duże osiągnięcia”.

W czasie dziesięciu lat działalności Unii na terenie Chicago przystąpiło do niej blisko 25 tysięcy naszych rodaków. Powierzyli oni ponad 230 milionów dolarów oszczędności, zaciągając jednocześnie różnego rodzaju pożyczki na ponad 300 milionów dolarów. Plan rozwoju zakłada powstanie kolejnych placówek w naszym regionie

Przewodniczący przypomniał też różnicę pomiędzy bankami komercyjnymi a Unią, która w głównej mierze polega na tym, że wypracowany zysk pod różnymi postaciami wraca do członków w formie sponsorowania wielu przedsięwzięć kulturalnych, szkół, parafii, organizacji i mediów. Najpopularniejszą formą jest fundusz stypendialny dla uczniów szkół średnich i studentów, który wynosi obecnie ponad pół miliona dolarów na rok. W ciągu 19 lat funkcjonowania funduszu przeznaczono na ten cel 5 milionów dolarów. Z pomocy stypendialnej skorzystało kilka tysięcy młodzieży. Blisko jedna trzecia tego funduszu trafia do młodych ludzi z Wietrznego Miasta. Wsparcie dla środowiska kierowane jest także poprzez przekazywanie rocznych opłat sponsorskich na konta wybranych przez klienta organizacji. W aglomeracji chicagowskiej najczęściej wybieranymi są: Związek Podhalan, Związek Klubów Polskich, Fundacja Kopernikowska i Zrzeszenie Nauczycieli Polskich.

Uroczystość otwarcia miała bogatą oprawę. Po wprowadzeniu przez weteranów pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnów narodowych aktu poświęcenia nowego oddziału dokonał ks. Grzegorz Podwysocki, który udzielając duszpasterskiego błogosławieństwa załodze i uczestnikom zgromadzenia przypomniał, że historia powstania pierwszego oddziału Unii sięga 1976 roku i jest związana z grupą ludzi skupionych wokół ks. Longina Tołczyka.

„Gdybyście państwo nie wiedzieli, na czym polega rozwój w sensie organicznym, to wystarczy przyjrzeć się właśnie tej instytucji, Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej” – powiedział konsul generalny RP Piotr Janicki. Argumentował, że jest to rzadki przypadek wśród instytucji finansowych, że rozwijają się poprzez tworzenie nowych oddziałów, a nie wykupowanie mniejszych, już istniejących firm.

Składając gratulacje w imieniu sekretarza stanu Illinois, Thomas Ned Benigno wręczył przewodniczącemu Rady Dyrektorów Krzysztofowi Matyszczykowi pamiątkową tablicę rejestracyjną. W imieniu kontroler stanowej Susany Mendozy list gratulacyjny wręczyła gospodarzom dyrektor Bola Delano. Życzenia, gratulacje i dyplomy przekazali przedstawiciele urzędu miasta, miejscowego Chamber of Commerce, Związku Ślązaków w Ameryce Północnej oraz Polish Yacht Club Chicago. Część oficjalną zakończyło przecięcie wstęgi.

W części artystycznej wystąpił popularny satyryk z Polski, autor wierszy i książek Marcin Wolski, który między innymi przypomniał swój wiersz o niepodległości. Zespół Pieśni i Tańca „Wesoły Lud” wykonał wiązankę pieśni patriotycznych, a dzieci ze szkoły sobotniej im. Króla Kazimierza Wielkiego śpiewały piosenki krakowskie.

Końcowym akordem uroczystości było losowanie nagród. Kilkadziesiąt osób wyszło z nowego oddziału z koszami pełnymi słodyczy oraz certyfikatami na 50 dolarów. Był okolicznościowy tort oraz poczęstunek dla wszystkich uczestników, którzy o godzinie 12 w południe przyszli do siedziby oddziału przy 15108 S. La Grange Rd. w Orland Park. Wykonanie bardzo nowoczesnego wnętrza oddziału jest zasługą firmy Piotra Chowańca. Za przybycie i udział w uroczystości dziękował również regionalny menadżer firmy Robert Radkowski oraz kierowniczka oddziału Grażyna Pikul. Uroczystość prowadził Paweł Burdzy odpowiedzialny za politykę informacyjną.

Wśród gości honorowych obok wspomnianych już wcześniej osób obecni byli między innymi: honorowy komendant Placówki 90 SWAP Zygmunt Goliński, weterani z jednostki VFW Post 2791 z Tinley Park. Władze krajowe Unii reprezentowali również: wiceprzewodnicząca Rady Dyrektorów Małgorzata Gradzki, skarbnik Ryszard Bąk, sekretarz Karol Kwiatkowski oraz dyrektorzy: Iwona Korga, Bogdan Ogórek, Franciszek Piwowarczyk, Mariusz Śniarowski, przewodniczący Komisji Nadzorczej Artur Dołęga i Peter Nóżka.

P-SFUK działa w Stanach Zjednoczonych od 43 lat odnosząc liczne sukcesy finansowe i społeczne. Zarządza 20 oddziałami na terenie trzech stanów. Firma posiada ponad 2 miliardy aktywów i ponad 100 tysięcy rodzin członkowskich. Osób, które korzystają z usług Unii jest ponad 150 tysięcy.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak