Nowy rok, nowe prawa w Illinois
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W tym roku jest ich znacznie mniej ze względu na ograniczoną liczbę, sposób przeprowadzania i czas trwania stanowych sesji legislacyjnych. Zaledwie trzy nowe ustawy i kilka uchwalonych jeszcze przed pandemią przepisów zacznie obowiązywać po 1 stycznia 2021 roku.

W nadrobieniu zaległości może pomóc propozycja zgłoszona w legislaturze kilkanaście dni temu. Związana jest z pracami stanowego parlamentu podczas pandemii i w podobnych sytuacjach w przyszłości. Chodzi o zgodę na wirtualne spotkania Zgromadzenia Ogólnego, zarówno w komitetach jak i podczas sesji. Podobna propozycja nie została zaakceptowana w maju, w związku z czym przez resztę roku legislatura nie była w stanie właściwie funkcjonować. Być może w przyszłym roku ustawa zostanie przyjęta, na razie spójrzmy na to, co zmieni się w 2021 roku:

Podwyżka wynagrodzenia minimalnego

Płaca minimalna w Illinois ponownie podniesie się po nowym roku. Począwszy od 1 stycznia wzrośnie ona z $10 do $11 na godzinę. To trzeci etap uchwalonej w ubiegłym roku stopniowej podwyżki, która zakończy się na poziomie $15 w 2025 roku.

65

Przypomnijmy, że 1 stycznia 2020 minimalne wynagrodzenie w Illinois wzrosło z $8.25 do $9.25 za godzinę. Następnie w lipcu podniosło się ponownie, tym razem do poziomu $10 za godzinę. Jednocześnie proporcjonalnie wzrosła płaca dla pracowników otrzymujących napiwki i osób poniżej 18 roku życia (ale tylko pracujących w niepełnym wymiarze godzin).

Ograniczenie kosztu insuliny

Ustawa nr 667 ogranicza koszt zakupu insuliny, jaki musi ponieść pacjent z własnej kieszeni, do $100 miesięcznie przy korzystaniu z planu ubezpieczeniowego regulowanego przez stan. Tym samym Illinois staje się drugim stanem w USA, który odgórnie ogranicza własny koszt zakupu tego lekarstwa na receptę.

64

Około 1.3 miliona mieszkańców Illinois choruje na cukrzycę i wymaga insuliny do kontrolowania poziomu cukru we krwi - mówi senator Andy Manara, który był sponsorem tej ustawy. Została ona przyjęta w odpowiedzi na niekontrolowane, kontrowersyjne i szeroko nagłośnione podwyżki cen insuliny. Jeden z jej zapisów wymaga również publikacji szczegółowych raportów na temat cen insuliny i praktyk ich producentów, a także zalecenia dotyczące kontrolowania wysokich cen.

Osoby, które nie korzystają z tego lekarstwa powinny wiedzieć, iż wyprodukowanie jednej fiolki insuliny kosztuje zaledwie kilka dolarów, podczas gdy jej cena sięga kilkuset.

Wykorzystanie DNA w poszukiwaniach osób zaginionych

Organy ścigania będą mogły wykorzystać DNA w celu zlokalizowania i zidentyfikowania zaginionej osoby. Nowa ustawa pozwala na pobranie próbek DNA z przedmiotów należących do zaginionej osoby lub na stworzenie próbki referencyjnej od członków rodziny. Prawno nie zezwala jednak na zatrzymanie tych próbek po zlokalizowaniu lub zidentyfikowaniu zaginionej osoby. Po 1 stycznia National Missing and Unidentified Persons System staje się agencją, z którą stanowe departamenty będą mogły współpracować przy poszukiwaniach.

Ochrona dla ofiary przestępstw seksualnych

Osoby, które przeżyły napaść i prześladowania na tle seksualnym, będą w stanie ukryć swój adres zamieszkania w celu zmniejszenia ryzyka zlokalizowania ich przez napastnika, zwłaszcza gdy chodzi o przemoc domową. Nowe prawo zezwala takim osobom na wpisanie w różnych dokumentach biura prokuratora generalnego Illinois jako adresu kontaktowego.

$50 na dobry początek

Każde urodzone lub zaadoptowane po 1 stycznia 2021 w Illinois dziecko otrzyma od skarbnika stanowego $50 w formie wpłaty na konto oszczędnościowe, które stanowić będzie zaczątek przyszłego funduszu edukacyjnego. Władze stanu zdają sobie sprawę, że to symboliczna suma, ale program ma na celu zachęcenie rodziców do dokonywania wpłat tego typu już od pierwszych dni życia dziecka. Niewykorzystane na naukę przed 26. rokiem życia $50 trafi ponownie na konto stanu.

72

To najważniejsze zmiany w prawie stanowym wchodzące w życie po 1 stycznia 2021 r. Osobne prawa wprowadzają poszczególne powiaty i miasteczka. Zainteresowane osoby powinny dowiedzieć się więcej na ten temat w miejscu swego zamieszkania.

rj