Nowy szczep wirusa potwierdzony w Kolorado
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Pierwszy zgłoszony w Stanach Zjednoczonych przypadek nowego szczepu Covid-19, wcześniej zdiagnozowany w Wielkiej Brytanii, został odkryty w Kolorado – poinformował we wtorek gubernator stanu, Jared Polis, zwracając uwagę na pilną potrzebę szczepień Amerykanów.

Szczep ten został odkryty u dwudziestokilkuletniego mężczyzny w powiecie Elbert, położonym na południowy-wschód od Denver. Mężczyzna w ostatnim czasie nie podróżował – poinformowały stanowe służby zdrowia.

Colorado Politics twierdzi, że istnieje drugi podejrzany przypadek wystąpienia tej odmiany wirusa w stanie, co może powodować obawy o jego rozprzestrzenianie się. Stanowe laboratorium w Kolorado potwierdziło nową odmianę wirusa i powiadomiło Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii uważają, że nowy szczep wirusa jest bardziej zaraźliwy niż znane już mutacje. Uważa się jednak, że obecnie stosowane szczepionki są skuteczne przeciwko nowej mutacji.

W tej chwili występowanie nowej odmiany w Stanach Zjednoczonych jest prawdopodobnie nadal rzadkie, ale brak historii podróży w pierwszym potwierdzonym przypadku oznacza, że rozprzestrzenia się, prawdopodobnie rozsiewany przez podróżnych z Wielkiej Brytanii w listopadzie lub grudniu – twierdzi naukowiec Trevor Bedford, który bada rozprzestrzenianie się Covid-19 w Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle.

„Teraz obawiam się, że z powodu tego wariantu może nastąpić kolejna wiosenna fala” – powiedział Bedford. „To wyścig ze szczepionką, ale teraz znowu wirus okazał się nieco szybszy”.

Urzędnicy zajmujący się zdrowiem publicznym badają inne potencjalne przypadki i monitorują kontakty, aby móc określić rozprzestrzenianie się nowej mutacji w stanie.

„Jest wiele rzeczy, których nie wiemy o tym nowym szczepie Covid-19, ale naukowcy z Wielkiej Brytanii ostrzegają świat, że jest znacznie bardziej zaraźliwy. Zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Kolorado jest naszym najwyższym priorytetem i będziemy monitorować ten przypadek oraz wszystkie inne wskaźniki dotyczące Covid-19, bardzo uważnie” – powiedział gubernator Polis.

Odkrycie nowej mutacji wirusa skłoniło urzędników CDC do wydania nowych wytycznych w Boże Narodzenie dla podróżnych przybywających do USA z Wielkiej Brytanii, wymagając od nich przedstawienia dowodu negatywnego wyniku testu na Covid.

Dziesiątki krajów zakazały lotów z Wielkiej Brytanii, a południowa Anglia została objęta ścisłymi środkami blokującymi. Naukowcy uważają, iż istnieją powody do niepokoju, ale pojawienie się nowych szczepów nie powinno wywoływać paniki. Nowe mutacje koronawirusa były obecne prawie od momentu jego wykrycia w Chinach, prawie rok temu. Wirusy często ulegają niewielkim zmianom podczas rozmnażania się i przemieszczania w obrębie populacji. Ale jeśli dochodzi do znaczących mutacji, pojawiają się obawy o skuteczność szczepionki i ochronę, które mają one zapewnić. Jednak eksperci twierdzą, że nie wierzą, iż tak będzie w przypadku nowego szczepu.

Wariant brytyjski, znany jako B.1.1.7 został również odkryty w Kanadzie, Włoszech, Indiach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

jm