Nuggetsy z drukarki 3D
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

„Proszę mi wydrukować kurczaka” – tak niedługo będzie można zwracać się do obsługi restauracji KFC. Władze spółki zamierzają oferować swoim klientom kawałki kurczaka „wyprodukowane” w technologii druku 3D.

Drukarki 3D podbiły już światowe rynki i okazały się niezbędne m.in. przy produkcji przyłbic ochronnych w trakcie pandemii koronawirusa. Kentucky Fried Chicken (KFC) ma zamiar wykorzystać urządzenia w nieco inny sposób. Używając żywych komórek chcą wydrukować… drobiowe nuggetsy. Rosyjska firma Bioprinting Solutions wspólnie z KFC ma opracować technologię biodruku umożliwiającą tworzenie mięsa drobiowego, łącząc komórki zwierzęce i materiał roślinny.

„KFC robi kolejny krok w swoim innowacyjnym koncepcie stworzenia 'restauracji przyszłości'. Wspólnie z laboratorium badawczym 3D Bioprinting Solutions pracujemy nad innowacyjną metodą pozyskiwania mięsa z drukarek 3D” – brzmi fragment komunikatu prasowego firmy.

KFC przekonuje, że mięso pozyskiwane w niekonwencjonalny sposób nie będzie się różnić niczym od tego tradycyjnego. Nie będą to nuggetsy wegańskie ani wegetariańskie – każdy kawałek będzie zawierał komórki drobiowe pobrane od zwierząt. Mięso przyszłości, bo tak nazywane jest przez naukowców, będzie wyglądać jak to tradycyjne, znane z restauracji KFC – do tego stopnia, że odtworzona zostanie złocista panierka.

„KFC obserwuje światowe trendy, by nadążać za technologią i stosować je w naszych restauracjach. Nasz eksperyment z biodrukiem 3D może pomóc w rozwiązaniu kilku globalnych problemów” - mówi Raisa Polyakova, menadżer generalny KFC w Rosji.

Jakie będą korzyści? Przede wszystkim dzięki temu zmniejszy się ubój drobiu wykorzystywanego do przetwórstwa. Cały proces produkcji ma być dużo bardziej ekologiczny i nie będzie emitował takiej ilości gazów cieplarnianych, jaka jest wytwarzana w zwykłym przetwórstwie mięsnym. Jako pierwsi „sztucznego” kurczaka będą mogli spróbować Rosjanie, prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Nie wiadomo, czy technologia zostanie wdrożona na rynek amerykański.

Opisywana metoda jest dobrze znana w środowisku medycznym. W biotechnologii coraz większą popularnością cieszą się narządy wydrukowane przy pomocy biodruku. Naukowcom przy jej pomocy udało się stworzyć m.in. sztuczne serce, płuca, czy protezę piersi.

FK