O Koperniku, piernikach i Toruniu
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Jedenasty rok z rzędu w szkole im. Mikołaja Kopernika w Niles uroczyście celebrowano Dzień Patrona. Na obchody złożyła się okolicznościowa akademia oraz uczniowskie warsztaty wyrobu pierników.

Część oficjalną uroczystości rozpoczęło wprowadzenie pocztów sztandarowych i odśpiewanie hymnu szkolnego. Przybyłych powitała dyrektor placówki Bernarda Redlińska. Wśród gości obecny był wicekonsul Piotr Semeniuk, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Tadeusz Młynek, szefowa oddziału Polsko-Słowiańskiej-Federalnej Unii Kredytowej w Mount Prospect Anna Mścisz, współzałożyciele szkoły Cecylia i Józef Tatkowscy, Maria Gwiżdż oraz były wieloletni prezes zarządu tej placówki Zbigniew Brzostowski z żoną Haliną oraz Aleksandra Ziemło zajmująca się wyrobem i artystycznym zdobieniem pierników.

Goście złożyli okolicznościowe życzenia i gratulacje. „To fantastyczne, że możecie spotykać się z dala od Polski i rozmawiać w języku polskim. Kiedy ja byłem w szkole podstawowej, to moim marzeniem było, żeby pojechać do Torunia i zobaczyć pomnik Mikołaja Kopernika oraz spróbować toruńskich pierników. Dzisiaj jest rzeczą fantastyczną, że wy nie musicie jechać do Torunia, żeby zobaczyć pomnik swojego patrona, który stoi na skwerze przy Planetarium Adlera. Jesteście tutaj w Niles i możecie zajadać się piernikami w szkole Kopernika. Jest rzeczą fantastyczna również to, że macie takiego znakomitego patrona, który stał się także promotorem polskiej nauki i poprzez to 19 lutego świętujemy wszystkich polskich naukowców. Wierzę, że również wy się wspaniale uczycie i w przyszłości będziecie naukowcami” – powiedział do dzieci i młodzieży wicekonsul Piotr Semeniuk.

Były prezes Zbigniew Brzostowski przypomniał historię placówki przy parafii pw. św. Jana Brebeuf. Szkoła rozpoczęła działalność w 1976 roku pod nazwą Ignacego Jana Paderewskiego. Kilka lat później doszło do podziału szkoły na dwie placówki. Obecna szkoła przeniosła się do parafii pw. św. Izaaka. Po kliku latach pobytu w tej parafii zarząd szkoły podjął decyzję o przeprowadzce do miejscowości Glenview, a w 1989 roku z powrotem do miasteczka Niles. Tym razem do parafii pw. św. Jana Brebeuf.

„Ze względu na to, że na tym terenie działała już szkoła im. Ignacego Jana Paderewskiego, postanowiliśmy przemianować naszą placówkę i nazwaliśmy ją im. Mikołaja Kopernika, chyba najbardziej znanego w tym czasie Polaka dla przedstawicieli innych narodowości. W 1991 roku poświęciliśmy sztandar. Odbył się uroczysty bankiet z udziałem przedstawicieli Konsulatu Generalnego RP oraz licznych organizacji polonijnych i duchowieństwa. Od tego czasu szkoła bardzo się rozrosła i pracuje dla dobra polonijnej młodzieży mając za patrona wybitnego polskiego astronoma” – powiedział pan Zbigniew.

Dyrektor placówki Bernarda Redlińska w asyście gości ogłosiła wyniki szkolnego konkursu plastycznego o patronie szkoły. Uczniowie z klas od czwartej do szóstej robili prace pod tytułem „Piernik, a co to takiego?”. Jury najwyżej oceniło plastyczną wizję patrona szkoły autorstwa Augustyna Drożdża. Druga lokatę zdobyła Ewa Wanat, a trzecią Jakub Bobola.

W gronie uczniów z klas siódmych i ósmych pierwsze miejsce zdobyła praca Małgorzaty Zielińskiej. Drugą nagrodę odebrała Julia Łepkowska, a trzecią Izabela Czarnik. W obydwu kategoriach przyznano kilka wyróżnień. Nagrodę specjalną dyrektora szkoły otrzymali Nina i Sebastian Dzierżanowscy. Laureaci trzech pierwszych miejsc odebrali nagrody finansowe, dyplomy oraz słodycze. Dyplomy i słodkie prezenty otrzymali także laureaci wyróżnień. Nauczyciele poszczególnych klas odebrali także słodkie prezenty dla wszystkich uczniów. Ufundował je Konrad Lowell. Przygotowana została wystawa nagrodzonych prac.

Uczniowie klas licealnych przygotowali i wystawili spektakl słowno-muzyczny pt. „Legenda o toruńskich piernikach”. Perypetie czeladnika cukierniczego starającego się o rękę córki swojego mistrza wzbudziły u widzów salwy śmiechu. W finale goście zostali poczęstowaniu wypieczonymi przez młodzież piernikami i zaproszeni do udziału w warsztatach ich robienia. Uczniowie od czwartej klasy szkoły podstawowej do trzeciej licealnej przynieśli z domu wałki i inne akcesoria do wyrobu pierników. Ubrani w cukiernicze cylindry na głowach i białe fartuszki mieli okazję sprawdzić się w wałkowaniu, wykrawaniu i strojeniu ciasta. Najmłodsi uczniowie – od zerówki do klasy trzeciej – mieli za zadanie zrobić malowanki, których tematem również było najsłynniejsze toruńskie ciasto.

„To już jest jedenasty rok z rzędu, kiedy czcimy patrona naszej szkoły – Mikołaja Kopernika. Nasz słynny uczony, autor pracy o ruchu ciał niebieskich, który „wstrzymał słońce i ruszył ziemię” urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu, mieście znanym również z wypiekanych tam pierników. Co roku mamy różne aktywności z tym związane. Organizowane są konkursy, zabawy, prezentacje, przygotowujemy przedstawienia. Każdego roku z tej okazji coś się w naszej szkole ciekawego dzieje” – podsumowała obchody dyrektor Bernarda Redlińska.

Ciekawy projekt zrealizowany przy dużym wkładzie uczniów, nauczycieli i rodziców jest najlepszym przykładem na ciekawe zajęcia, których efektem z pewnością będzie pogłębienie i utrwalenie wiedzy o sławnym uczonym i jego mieście. To także najlepszy dowód na to, że szkoła może być miejscem, gdzie doświadczenie przenika się z uczniowską fantazją i kreatywnością.

Tekst i zdjęcia: AB/NEWSRP