----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

11 listopada 2021

Udostępnij znajomym:

W wigilię 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Konsulacie Generalnym odbyła się celebracja Święta Niepodległości z udziałem weteranów, uczestników Powstania Warszawskiego w osobach: Stanisława Stawskiego, Tadeusza Gubały, Andrzeja Zapalskiego oraz „Maczkowca” Feliksa Rembiałkowskiego, który 20 listopada będzie celebrował 102. rocznicę urodzin; oraz licznej grupy gości honorowych, prezesów i przedstawicieli organizacji oraz środowisk polonijnych. Również obecny był dowódca Gwardii Narodowej Illinois, gen. Richard Neely i Jego Ekscelencja, ks. biskup Andrzej Wypych.

Po odśpiewaniu hymnów narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych przez Natalię Kawalec przybyłych powitał prowadzący uroczystość konsul Jacek Bryniak. O polskiej drodze do wolności, która po 123 latach niewoli zakończyła się 11 listopada 1918 roku ogłoszeniem przez marszałka Józefa Piłsudskiego zrzucenia jarzma zaborów i ogłoszeniem Polski krajem wolnym oraz wzajemnych relacjach z sojusznikami, a szczególnie ze Stanami Zjednoczonymi mówiła będąca gospodarzem przyjęcia, konsul Małgorzata Bąk-Guzik. Do wzajemnych relacji, szczególnie w odniesieniu do Gwardii Narodowej Illinois i Polski, nawiązał gen. Richard Neely, który składając Polsce, Polakom i Polonii gratulacje i życzenia z okazji odzyskanej wolności, nawiązał do zasług Polaków dla wolności Stanów Zjednoczonych. Przypomniał między innymi postacie Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego.

DSC 0969

10 listopada w Konsulacie Generalnym RP odbyły się uroczystości 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Kulminacyjnym momentem obchodów było wręczenie grupie polonijnych działaczy przez konsul Małgorzatę Bąk-Guzik wysokich odznaczeń państwowych nadanych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej uhonorowany został znakomity lekarz i społecznik, prof. Marek Rudnicki. Krzyżami Wolności i Solidarności odznaczeni zostali byli działacze Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”: Jerzy, Tomasz Wyrzykowski, Jacek, Marian Franczak, Grzegorz, Jan Dąbrowski i Marian, Andrzej Brokos.

DSC 1065

Gospodarze i odznaczeni od lewej: konsul Jacek Bryniak, Jerzy Wyrzykowski, konsul Małgorzata Bąk-Guzik, Marek Rudnicki, Jacek Franczak i Grzegorz Dąbrowski

W części artystycznej wieczoru wystąpiła pianistka Maralgua Darjaa oraz śpiewaczka Katarzyna Dorula, które wykonały kilka utworów polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i Mieczysława Kozara-Słobudzkiego. Po zakończeniu części oficjalnej konsul Małgorzata Bąk-Guzik zaprosiła gości na przyjęcie przygotowane przez panie z „Montrose Deli”.

DSC 1135

Autorki części artystycznej od lewej: Natalia Kawalec, Maralgua Darjaa i Katarzyna Dorula

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----