Obowiązkowe kaski dla rowerzystów
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Agencja rządowa zaleca, aby wszystkie stany wprowadziły przepisy zobowiązujące rowerzystów do noszenia kasków, aby powstrzymać wzrost liczby zgonów rowerzystów na drogach w Stanach Zjednoczonych.

Zalecenie znalazło się w gronie kilku wydanych przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Transportu po wtorkowym przesłuchaniu na temat bezpieczeństwa rowerzystów. Agencja twierdzi, że 857 rowerzystów zginęło w wypadkach samochodowych w USA w ubiegłym roku, co stanowi wzrost o 6.3 procent w stosunku do 2017 r. Liczba zgonów rowerzystów wzrosła, mimo że całkowita liczba zgonów na drogach spadła o 2.4 procent.

National Transportation Safety Board stwierdziło również, że udoskonalone projekty dróg, oddzielające ruch rowerowy od pojazdów i zwiększenie widoczności rowerzystów poprzez odzież, światła i nowe technologie, zmniejszy liczbę ofiar śmiertelnych wśród rowerzystów.

Agencja poinformowała w swoim raporcie, że obrażenia głowy są główną przyczyną śmiertelnych wypadków rowerowych i że użycie kasku jest najskuteczniejszym sposobem, aby ograniczyć ryzyko poważnych obrażeń głowy. Badania pokazują jednak, że mniej niż połowa rowerzystów nosi kaski.

„Jeśli nie zmniejszymy ilości obrażeń głowy u rowerzystów, umrą kolejne osoby” – powiedział prezes NTSB, Robert Sumwalt.

Wprowadzenie takiego wymogu może jednak okazać się trudne. Obecnie żadne stany nie wymagają od rowerzystów noszenia kasków, ale wiele z nich wymaga tego od młodszych osób jeżdżących rowerami – wynika z informacji Governors Highway Safety Association.

NTSB zaleciło także, aby Krajowa Administracja Bezpieczeństwa Ruchu Drogoweog oceniła zdolność samochodów do unikania wypadków z rowerami, w ramach planowanej przez agencję aktualizacji jej pięciogwiazdkowego programu testów zderzeniowych. NTSB napisało w raporcie, że technologia unikania kolizji, taka jak systemy automatycznego hamowania awaryjnego lub systemy wykrywania pieszych, mogą być modyfikowane w celu wykrywania rowerów. W raporcie stwierdzono, że opóźnienia National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) w aktualizacji nowego programu klasyfikacji samochodów „prawdopodobnie spowolniły rozwój ważnych systemów bezpieczeństwa dla najbardziej narażonych użytkowników dróg i ich wdrożenie we flocie pojazdów”. 

NHTSA zapowiedziało, że planuje znaczną aktualizację swoich testów zderzeniowych w samochodach w przyszłym roku i przyjrzy się kwestii wprowadzenia nowych technologii, aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Agencja zapowiedziała, że zbada nowe procedury testowe i aktualizacje swojego systemu oceny pojazdów, a także technologie, które mogą zapewnić lepszą ochronę dla pieszych i rowerzystów.

W raporcie NTSB stwierdzono, że jedna czwarta wszystkich śmiertelnych kolizji z udziałem rowerów miała miejsce, gdy kierowcy wyprzedzali rowerzystów na odcinkach dróg między skrzyżowaniami. Jak podała agencja, wypadki na skrzyżowaniach były częste, ale te, do których dochodziło poza skrzyżowaniami częściej były śmiertelne, ponieważ pojazdy poruszały się szybciej.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: