----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

08 lipca 2022

Udostępnij znajomym:

Prezydent Joe Biden podjął w piątek działania wykonawcze w celu ochrony dostępu do aborcji, stojąc w obliczu rosnącej presji po tym, jak Sąd Najwyższy odrzucił konstytucyjne prawo do tej procedury, obowiązujące od prawie 50 lat.

Działania prezydenta mają na celu złagodzenie niektórych potencjalnych kar, jakie mogą spotkać kobiety decydujące się na aborcję w momencie, gdy dostęp do tego rodzaju usług w całym kraju został ograniczony. Biden przyznał, że przywrócenie dostępu do aborcji w kilkunastu stanach, gdzie prawo to zostało zablokowane tuż po wejściu w życie orzeczenia Sądu Najwyższego, wymagałoby działań Kongresu. W nadchodzących tygodniach kilkanaście kolejnych stanów ma wprowadzić własne ograniczenia.

„Najszybszym sposobem na przywrócenie Roe jest uchwalenie krajowego prawa” – powiedział Biden. „Wyzwaniem jest, aby wyjść i zagłosować. Na litość boską, w listopadzie są wybory. Głosujcie. Głosujcie. Głosujcie. Głosujcie!”.

Biden sformalizował instrukcje dla Departamentów Sprawiedliwości, Zdrowia i Opieki Społecznej, aby powstrzymać wysiłki mające na celu ograniczenie dostępu kobiet do federalnych leków aborcyjnych lub możliwości podróżowania przez granice stanowe w celu uzyskania dostępu do usług aborcji klinicznej. Dołączyli do niego wiceprezydent Kamala Harris, sekretarz HHS Xavier Becerra i zastępca prokuratora generalnego Lisa Monaco, gdy podpisywał rozporządzenie.

Rozporządzenie to nakazuje również agencjom, aby informowały dostawców usług medycznych i ubezpieczycieli, w jaki sposób i kiedy są zobowiązani do dzielenia się poufnymi informacjami o pacjentach z władzami – w celu ochrony kobiet, które szukają lub korzystają z usług aborcyjnych. Zwraca się również do Federalnej Komisji Handlu o podjęcie kroków w celu ochrony prywatności osób poszukujących informacji na temat opieki reprodukcyjnej w Internecie oraz o utworzenie międzyagencyjnej grupy zadaniowej koordynującej federalne wysiłki mające na celu zabezpieczenie dostępu do aborcji.

Od czasu decyzji Sądu Najwyższego Biden podkreśla, że jego zdolność do ochrony prawa do aborcji przez działania wykonawcze jest ograniczona bez działań Kongresu.

jm

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----