----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Od poniedziałku na terenie Chicago i powiatu Cook obowiązują restrykcje covidowe. Certyfikat szczepień jest wymagany podczas wejścia do restauracji, barów, sal gimnastycznych, siłowni czy obiektów użyteczności publicznej. Potwierdzenie przyjęcia szczepionki musi okazać każda osoba powyżej 5. roku życia. Zasady obowiązujące w Chicago i na terenie powiatu nie dotyczą osób przebywających w lokalach krócej niż 10 minut, np. odbierających jedzenie na wynos. Nie obejmują one również kościołów, chociaż w niektórych z nich msze już odbywają się w formie online – tak, jak było to podczas twardego lockdownu.

Niektóre biznesy przygotowały się już wcześniej

Właściciele Clubu Pilates w Lincoln Park planowali ten dzień od tygodni, dostosowując swój biznes do nowego mandatu szczepionkowego.

"Docieraliśmy do naszych klientów przez ostatnie dwa tygodnie. Prosiliśmy ich, żeby potwierdzili swoje szczepienia wcześniej, więc teraz jest nam dużo łatwiej” – przyznaje właściciel Abby Phelps

Oporni klienci i włodarze

Tymczasem niektórzy właściciele firm są zaniepokojeni nowym mandatem powodującym tarcia z klientami, którzy nie stosują się do wymogów.

"To naprawdę trudne, bo myślę, że każdy powinien mieć wybór, ale wiem też, że ludzie chcą czuć się bardziej chronieni" - powiedziała Shannan Carlson, członkini Club Pilates Lincoln Park. Z kolei burmistrz Orland Park Keith Pekau i burmistrz Burr Ridge Gary Grasso powiedzieli, że nie będą egzekwować mandatów w swoich rejonach. Biznesy naruszające te nakazy będą podlegać wzmożonym kontrolom prowadzonym przez służby sanitarne i ewentualnym grzywnom za naruszenia.

Jak okazać?

Honorowane przez biznesy i instytucje publiczne będą różne formy potwierdzenia przyjęcia szczepienia. Najbardziej tradycyjnym będą zwykłe karty, a także jej zdjęcia. Certyfikaty będą też dostępne w stanowej aplikacji Smart Health Card dostępnej w telefonach komórkowych.

fk