Od środy obowiązują nowe prawa
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Od środy, 1 lipca zaczyna obowiązywać kilkanaście przepisów i zmian zasad obowiązujących w Illinois. Oto niektóre z najważniejszych:

Wzrost płacy minimalnej

Po raz drugi w tym roku nisko opłacani pracownicy w Illinois otrzymają podwyżkę swoich wynagrodzeń.

Dzięki ustawie podpisanej w ubiegłym roku przez gubernatora Pritzkera, stawka minimalna w całym stanie wzrośnie do 10 dolarów na godzinę, z wcześniejszych $9.25. Płaca minimalna wzrosła o dolara, z $8.25 na $9.25 na początku roku, był to pierwszy wzrost w całym stanie od ponad dekady. Pracownicy zarabiający stawkę minimalną, otrzymają kolejnego dolara na godzinę podwyżki 1 stycznia - proces ten będzie kontynuowany, aż stawka minimalna nie osiągnie poziomu 15 dolarów na godzinę w 2025 roku.

W Chicago płaca minimalna wzrośnie o $1, do 14 dolarów na godzinę, a następnie do $15 w dniu 1 lipca 2021 roku. Pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników będą mieli czas do 2023 roku, aby podnieść minimalne wynagrodzenia do 15 dolarów na godzinę.

Pritzker odrzucił apele niektórych grup biznesowych i republikańskich ustawodawców o spowolnienie wzrostu płacy minimalnej, aby pomóc firmom dotkniętym przez zamknięcia związane z pandemią koronawirusa.

Droższa benzyna

W ubiegłym roku stawka stanowego podatku od sprzedaży galona benzyny w Illinois wzrosła z 19 centów do 38, co miało sfinansować naprawy dróg w całym stanie. To była pierwsza podwyżka od 1990 roku. W tym roku podatek od paliwa wzrośnie o 0.7 centa.

To pierwsza roczna podwyżka według nowej formuły, która wiąże podatek od paliwa ze stopą inflacji, o oznacza, że możliwe są kolejne podwyżki w przyszłych latach bez zgody ustawodawców.

Surowsze kary dla kierowców

Nowe prawo zezwala na zawieszenie lub cofnięcie przywileju prowadzenia pojazdu gdy dana osoba korzystając z elektronicznych urządzeń podczas jazdy doprowadzi do wypadku, który "skutkuje poważnymi obrażeniami ciała, trwałą niepełnosprawnością lub oszpeceniem". Przestępstwo podlega również grzywnie w wysokości co najmniej $1,000.

Kary obejmują korzystanie z telefonów komórkowych, laptopów, tabletów i innych urządzeń elektronicznych podczas jazdy, ale nie dotyczą kierowców zgłaszających awarie, korzystania z urządzeń elektronicznych w trybie głośnomówiącym lub obsługiwanych głosem lub kierowców, którzy zaparkują na poboczu lub zatrzymają się w ruchu drogowym w pozycji parkowania.

Illinois zakazało wysyłania wiadomości tekstowych podczas jazdy dekadę temu, a nowe kary zostały uzupełnione o przepisy, które weszły w życie w ubiegłym roku - uznające używanie lub nawet trzymanie w ręce urządzenia elektronicznego podczas prowadzenia pojazdu za naruszenie przepisów. Trzy takie przestępstwa w ciągu roku skutkowałyby zawieszeniem prawa jazdy.

Edukacja

Historia LGBTQ. Szkoły publiczne w Illinois będą prowadzić zajęcia na temat wkładu wniesionego przez społeczności LGBTQ w historię Illinois oraz Stanów Zjednoczonych.

Edukacja obywatelska. Począwszy od następnego roku szkolnego, wszystkie szkoły publiczne w Illinois będą musiały zapewnić co najmniej jeden semestr edukacji obywatelskiej w klasach szóstych, siódmych lub ósmych. Program będzie wymagał zajęć na temat instytucji rządowych, bieżących wydarzeń i symulacji procesu demokratycznego.

W 2015 roku ówczesny gubernator Bruce RAuner podpisał ustawę zobowiązującą uczniów szkół średnich w całym stanie do zaliczenia zajęć z wiedzy o społeczeństwie, aby móc ukończyć szkołę.

Ochrona pracowników

Pracownicy będą teraz chronieni przed dyskryminacją w oparciu o rasę, płeć, wiek, orientację seksualną, religię i szereg innych kategorii, niezależnie od wielkości firmy. Wcześniej przepisy Illinois Human Rights Act miały zastosowanie tylko co pracodawców zatrudniających 15 lub więcej osób.

Molestowanie i dyskryminacja w miejscu pracy

W środę wchodzi w życie seria nowych przepisów, które są częścią pakietu środków przeciwko molestowaniu seksualnemu, wprowadzonych w ubiegłym roku. W ubiegłym roku ustawodawcy przyjęli ustawę w odpowiedzi na zarzuty dotyczące niewłaściwego zachowania seksualnego w miejscu pracy w różnych branżach, a obowiązek dla pracodawców w zakresie corocznych szkoleń w zakresie identyfikowania i zapobiegania molestowaniu seksualnemu zaczął obowiązywać 1 stycznia. Pracodawcom grożą wysokie kary za nieprzestrzeganie przepisów. Środki obejmują zarówno sektor publiczny, jak i prywatny, a wśród wielu przepisów są takie, które uniemożliwiają pracodawcom wymagania od pracowników podpisywania umów o nieujawnianiu informacji związanych z dyskryminacją lub molestowaniem, upoważniają hotele i kasyna do wyposażenia pracowników w przenośne urządzenia alarmowe oraz wymagają dorocznych szkoleń.

Od środy obowiązują również przepisy mające na celu ochronę pracowników hoteli czy kasyn przed molestowaniem seksualnym lub napaścią ze strony gości, oferując im płatne zwolnienie w celu złożenia raportu policyjnego lub skargi kryminalnej.

Prawo Masona

Kierowcy, którzy nie ustąpią prawidłowo pierwszeństwa na przejściach dla pieszych i w strefach szkolnych będą mieli zawieszone uprawienia do prowadzenia pojazdu na rok, jeśli spowodują poważne obrażenia. Wcześniej kierowcom groziła tylko grzywna. Nowe prawo zostało nazwane na cześć 24-letniego mieszkańca powiatu Iroquois, Masona Knorra, który zginął w sierpniu 2018 roku w wypadku, w którym kierowca zlekceważył znak stopu.