Odbudowanie zaufania
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Wydaje się, że jesteśmy na najlepszej drodze, aby już wkrótce uzyskać skuteczną szczepionkę na koronawirusa. Naukowcy dodają, że nadszedł czas, aby skupić się na edukacji Amerykanów na temat badań medycznych, z naciskiem na budowanie zaufania – szczególnie w społecznościach, które cechuje wyższy poziom nieufności.

Wrześniowe badanie przeprowadzone przez Pew Research Center wykazało, że tylko 51% dorosłych Amerykanów twierdziło, iż „zdecydowanie lub prawdopodobnie „przyjęłoby szczepionkę na Covid, gdyby była ona dostępna w dniu wypełniania ankiety.

„Co sprawia, że ludzie się wahają? Nie są pewni, czy to zadziała. Czasami chodzi o skutki uboczne. Chcą wiedzieć, czy naprawdę ich ona ochroni – i taką wiadomość musimy im przekazać” – powiedziała Kenzie Cameron, profesor z Northwestern Medicine.

Szczepionkowy sceptycyzm jest najbardziej widoczny wśród czarnych Amerykanów – społeczności, którą cechuje nieufność do amerykańskiego systemu medycznego i ma za sobą historię eksperymentów na tej grupie rasowej.

„Sięgają wstecz do badania Tuskegee, które miało być sześciomiesięcznym eksperymentem, a trwało 40 lat, oraz badania Henrietty Lacks, które odbyło się w 1951 roku. Z powodu tych długotrwałych problemów Afroamerykanie wykazują brak zaufania” – powiedziała Tonya Roberson, psycholog społeczny i dyrektor ds. zaangażowania społecznego, rozwoju programów i wsparcia akademickiego na Governors State University.

Badanie Tuskegee to seria eksperymentów medycznych prowadzonych w latach 1932–1972 w miejscowości Tuskegee w Alabamie, które określono „najbardziej nieetycznym postępowaniem naukowym w historii Stanów Zjednoczonych”. Badanie według pierwotnych założeń miało trwać ok. 6–9 miesięcy, a zakończyło się po 40 latach. Jego uczestników, czarnoskórych mieszkańców powiatu Macon, skazano na pewną śmierć, pozostawiając chorych bez leczenia i pozwalając im dojść do terminalnego stadium choroby. Badanie było nastawione na poznanie przebiegu nieleczonej kiły i określenie, czy choroba powoduje większe uszkodzenia w układzie nerwowym czy sercowo-naczyniowym, oraz ustalenie różnic w przebiegu choroby u białych i czarnych. W 1947 penicylina stała się standardem leczenia kiły, ale mężczyznom tym nigdy nie powiedziano, na co chorują, ani też nie zaproponowano leczenia, które były dostępne już na początku eksperymentu (na podstaw. Wikipedia).

„Czują, że przywódcy rządu nie robią tego, co powinni, aby pomóc lub chronić Amerykanów, zwłaszcza mniejszości, a obecne dowody na różnice rasowe w służbie zdrowia, również powodują nieufność” – powiedziała Roberson.

Z ankiety Pew Reserach wynika, że we wrześniu 32% dorosłych czarnoskórych Amerykanów stwierdziło, że „zdecydowanie lub prawdopodobnie” otrzyma szczepionkę przeciwko Covid. Liczba ta była wyższa w przypadku respondentów rasy białej (52%), Latynosów (56%) oraz Azjatów (72%).

Ponieważ nieufność do systemu opieki zdrowotnej i szczepionek narastała z biegiem Czasu, Cameron dodaje, że odbudowanie zaufania nie nastąpi z dnia na dzień i powinno rozpocząć się na poziomie indywidualnym – między pacjentami, a ich lekarzami.

Niektóre badania nad szczepionkami zostały wstrzymane wcześniej tej jesieni, ponieważ nie objęły wystarczającej liczby osób kolorowych. Roberson twierdzi, że niebezpieczeństwo wynikające z braku różnorodnych uczestników badania polega na tym, że szczepionka może nie działać na wszystkich.

„Istnieją środowiskowe i genetyczne powody, dla których szczepionka musi być testowana na różnych rasach, aby mogły być one odpowiednio reprezentowane. Afroamerykanie różnią się fizycznie od innych ras. Nasze żyły są mniejsze, a nasze masy nowotworowe są gęstsze” – powiedziała. Jej doświadczenie obejmuje badania w zakresie zdrowia publicznego oraz nauk biomedycznych i społecznych. Ma szczególnie doświadczenia w dostosowywaniu metod badawczych do warunków kulturowych w celu uwzględnienia nierówności zdrowotnych i rasowych.

Czarne społeczności zostały najbardziej dotknięte przez Covid-19. Z m iejskich informacji wynika, że czarni mieszkańcy Chicago stanowili 18% wszystkich potwierdzonych przypadków koronawirusa i aż 41% wszystkich zgonów.

Bezpieczeństwo i skuteczną są kluczowymi kwestiami w podejmowaniu decyzji o przyjęciu szczepionki. Badanie przeprowadzone na początku września wykazało, iż tylko 14% czarnych respondentów wierzy, że szczepionka będzie bezpieczna, a 18%, że będzie skuteczna. W przypadku Amerykanów pochodzenia latynoskiego liczby te wynosiły odpowiednio 34% i 40%.

Autorzy ankiety stwierdzili, że odpowiedzi wskazują, iż kluczowe znaczenie będzie miało budowanie zaufania w kwestii bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek.

Odbudowanie zaufania wymaga wysłuchania obaw i pytań pacjentów – powiedziała Cameron.

„Często zdarza się, że w kwestii zdrowia publicznego i komunikacji zakładamy, że wiemy, co chcesz usłyszeć i zamierzamy ci to powiedzieć. Ale to nie wystarczy. Musimy się od was dowiedzieć, co was szczególnie niepokoi” – dodała.

jm