Odsłonięcie tablicy Dębowej Alei Niepodległości
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W minioną niedzielę na terenie Ośrodka Młodzieżowego Związku Narodowego Polskiego w Yorkville odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy fundatorów Dębowej Alei Niepodległości, posadzonej w roku ubiegłym dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

„W pierwszą rocznicę posadzenia tych wspaniałych dębów pragnę bardzo serdecznie podziękować Zrzeszeniu Nauczycieli Polskich oraz władzom tego ośrodka za przygotowanie tej uroczystości. Jeszcze nie miałem możliwości zobaczyć, jak dęby rosną, ale wiem, że wszystkie się przyjęły i jestem głęboko przekonany, że wspaniale opiekuje się nimi zarząd tego ośrodka oraz cały Związek Narodowy Polski. Z przyjemnością pragnę poinformować, że Konsulat Generalny postanowił wyróżnić grupę zaangażowanych w zrealizowanie tego projektu osób okolicznościowymi dyplomami” – powiedział konsul generalny Piotr Janicki podczas wręczenia dyplomów zapoczątkowując tym samym niedzielne uroczystości w Yorkville.

W kolejnej odsłonie tego wydarzenia goście wzięli udział w mszy świętej odprawionej przez kapelana zrzeszenia o. Marka Janowskiego, który w wygłoszonym kazaniu mówił o symbolice i znaczeniu własnego imienia oraz honoru w życiu człowieka. „W części tej uroczystości będzie można obejrzeć wystawę poświęconą rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Tak myślę o nim i o wielu, wielu innych jemu współczesnych, którzy oddali życie za wolność Polski, którzy nie zgodzili się nigdy na sowietyzację kraju i stawili czynny opór. To byli ludzie, których chciano pozbawić imienia. To byli ludzie, którym zabrano imiona. O nich nie wolno było mówić. O nich nie wolno było nauczać. Byli skazani na egzystencjalną niepamięć. Na niebyt po prostu w opinii ówczesnych władz komunistycznych. Zabijani, potajemnie grzebani gdzieś tam, na jakiś łączkach, aby nikt o nich nie wiedział, nie słyszał i nie pamiętał, tak jak o tym Łazarzu z dzisiejszej Ewangelii. Tak było z Witoldem Pileckim i setkami innych, którzy tak jak Łazarz nie mieli znikąd żadnej pomocy. Nikt wtedy o nich życzliwe nie myślał poza ich rodzinami, a jednak pozostali wierni do końca Bogu i wierni do końca swojemu sumieniu. Dla nich honor miał znaczenie. Oddali życie za wyższe wartości”.

Po nabożeństwie goście zostali zaproszeni do sali Solidarności, gdzie pokazana została wystawa obrazująca dokonania rotmistrza Witolda Pileckiego i jego żołnierską drogę. Odbyła się również projekcja filmu ukazującego realizację projektu Dębowa Aleja Niepodległości. Po projekcji przedstawiciele środowiska harcerskiego, nauczycielskiego i weterańskiego posadzili dąb im. Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Kulminacyjnym punktem niedzielnych uroczystości było odsłonięcie tablicy fundatorów. Zaszczytu odsłonięcia tablicy pod tytułem: „Dębowa Aleja Niepodległości projekt Zrzeszenia Nauczycieli Polskich upamiętniający 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę” dostąpili: kapelan zrzeszenia, o. Marek Janowski, prezes ośrodka ZNP w Yorkville Edward Mika oraz prezes zrzeszenia Tadeusz Młynek. Członkowie Plutonu Reprezentacyjnego Stowarzyszenia Historycznego Armii Polskiej oddali salwę honorową. Goście wpisali się do Księgi Pamiątkowej.

„W 223. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja przed siedzibą Związku Narodowego Polskiego w Chicago posadziliśmy pierwszy dąb, którym zapoczątkowaliśmy stworzenie Dębowej Alei Niepodległości. 29 września minionego roku w Ośrodku Młodzieżowym w Yorkville posadziliśmy ponad sto dębów, które tworzą tę wspaniałą aleję. Dzisiaj kończymy tę akcję uroczystym odsłonięciem tablicy fundatorów, a więc tych wszystkich, którzy zechcieli do tego projektu przystąpić oraz posadzeniem dębu poświęconego pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego” – powiedziała podczas uroczystości odsłonięcia tablicy Helena Sołtys, inicjatorka pomysłu upamiętnienia w ten sposób setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wiceprezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich.

Końcowym akordem spotkania było spotkanie przy ognisku połączone ze śpiewaniem pieśni i pieczeniem kiełbasek.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak