Oficjalny plan obchodów Halloween
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Obchody Halloween będą trwały przez cały tydzień w Chicago - poinformowała w tym tygodniu burmistrz Lori Lightfoot, ujawniając plany ograniczenia i rozciągnięcia w czasie upiornych uroczystości, aby uniknąć wzrostu zarażeń koronawirusem.

Chodzenie po domach i zbieranie cukierków, czyli tak zwane "trick-or-treat" nie zostało zakazane w mieście, ale grupy powinny być ograniczone do nie więcej sześciu osób, pozostających w ruchu - zgodnie z wytycznymi. Osoby, które rozdają cukierki powinny starać się utrzymać dystans - być może korzystając z jakiejś formy rurki do wrzucania słodyczy do torebek. To może być bardziej skomplikowane, niż zalecenia wydane w środę przez Departament Stanu Illinois, które zalecały umieszczane indywidualnie zapakowanych cukierków na stołach przed domami lub na podjazdach.

Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, które 22 września opublikowały wytyczne dotyczące potencjalnych zagrożeń związanych z jesiennymi i zimowymi świętami, tradycyjne "trick-or-treat" jest uważane za działanie o wyższym ryzyku rozprzestrzeniania wirusów, w tym Covid-19.

"W tym roku bardziej niż kiedykolwiek ważne jest, aby obchodzić Halloween w sposób bezpieczny i odpowiedzialny" - powiedziała Lightfoot.

Pełne wytyczne są na stronie: ChicagoHalloweek.org. Domy, które celebrują to święto i zamierzają rozdawać cukierki, mogą pobrać i wydrukować specjalne tabliczki do powieszenia w oknach, dostępne od 18 października.

Jednak imprezy w domach i nawiedzone domy są zabronione - ostrzegają urzędnicy miejscy.

Aby złagodzić skutki tych ograniczeń władze Chicago ogłosiły, że przez cały tydzień będą organizować uliczne imprezy "Halloween on the Block". Chicago Park District i Chicago Public Library będą również wirtualne i rzeczywiste wydarzenia, chociaż nie podano jeszcze żadnych szczegółów na ten temat.

"Po tym, jak tak wiele zostało nam odebrane w ciągu ostatniego roku, dla mnie i rodziców w całym Chicago ważne jest, abyśmy dali naszym dzieciom coś, czego już nie mogą się doczekać, ale abyśmy mogli to zrobić, musimy to zrobić we właściwy sposób" - powiedziała Lightfoot.

Trick-or-treat będzie dozwolone w Chicago przy zachowaniu tych zasad:

- Wszystkie osoby, łącznie z tymi, które rozdają słodycze, powinni nosić maseczki, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się Covid-19 (maski od kostiumów nie mogą ich zastąpić)

- Mieszkańcy powinni mieć włączone światła i/lub zawiesić odpowiedni znak, aby pokazać, że biorą udział w rozdawaniu cukierków

- Rozdając słodycze należy używać środka do dezynfekcji rąk i zachować dystans społeczny

- Grupy powinni liczyć maksymalnie sześć osób

- Osoby zbierające cukierki powinny być w ciągłym ruchu i unikać zgromadzeń

- Cukierki nie powinni być trzymane w dużych miskach, do których dzieci muszą sięgać, a słodycze należy zjeść w domu po dokładnym umyciu rąk.

Stanowe przepisy dotyczące Halloween obejmowały przypomnienie, że maski z kostiumów nie zastępują maseczek ochronnych. Według urzędników, dozwolone jest organizowanie wydarzeń na świeżym powietrzu, typu "nawiedzone lasy" czy specjalne halloweenowe trasy, jeśli ruch obowiązuje tam tylko w jedną stronę, można zachować odległość 6 stóp i wymagane jest zakrycie twarzy.

Działania o niższym ryzyku obejmują rzeźbienie halloweenowych dyń wraz z innymi członkami gospodarstwa domowego, dekorowanie i organizowanie wirtualnych konkursów na najlepszy kostium na Halloween - zgodnie z wytycznymi federalnymi. Odwiedzanie farm dyniowych czy sadów oraz udział w imprezach kostiumowych z zachowaniem dystansu społecznego i maskami na świeżym powietrzu, są uważane przez CDC za czynności umiarkowanego ryzyka.

JM